numer 025
Listopad 2023
2

Plany IFMSA na nowy rok akademicki

Międzynarodowe Stowarzyszenie IFMSA-Poland Oddział Lublin rozpoczęło swoją działalność w nowym składzie Zarządu od początku roku akademickiego.
Studenci IFMSA wręczają przy stoisku pakiety powitalne nowym studentom kierunku lekarskiego.
fot. członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
Uczestniczyliśmy w Dyplomatorium Wydziału Lekarskiego, gdzie przygotowaliśmy dla naszych nowych Koleżanek i Kolegów z pierwszego roku kierunku lekarskiego torby, zniżki i materiały promocyjne, ale również zachęcaliśmy ich do włączenia się w działalność naszej organizacji w tym roku akademickim. Uważamy, że ważnym aspektem życia studenckiej jest również działanie na rzecz uczelni i promowania zachowań profilaktycznych. W Dyplomatorium wzięli udział Prezydent IFMSA-Poland Oddział Lublin Adam Jakubas, Wiceprezydentka ds. Zasobów Ludzkich Joanna Śnieżna, Sekretarz Oddziału Natalia Dziuba, Skarbnik Jakub Bochen, Koordynatorka Lokalna ds. Praw Człowieka i Pokoju Julia Wróbel, Koordynatorka Lokalna ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS Klaudia Marchewka, Koordynatorka Lokalna ds. Edukacji Medycznej Urszula Śliwa i Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Publicznego Andrzej Zuzak.
Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
fot. członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
19 października 2023 o godzinie 20:00 na Auli Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zorganizowaliśmy Spotkanie Informacyjne, gdzie przedstawiliśmy wszystkim chętnym do dołączenia do naszego stowarzyszenia, w jaki sposób to zrobić, a także czym jest nasza organizacja i co robimy. W spotkaniu wziął udział cały Zarząd i Komisja Rewizyjna Oddziału. Gościem specjalnym wydarzenia był student z Hiszpanii, który spędzał wymianę zorganizowaną przez naszą organizację we współpracy z naszą Uczelnią w lipcu bieżącego roku w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Po części informacyjnej odbyły się Targi Programów Stałych na 4. Piętrze Centrum Symulacji Medycznej, gdzie każdy miał okazję dowiedzieć się jak działa 6 różnych gałęzi naszego Stowarzyszenia. Każdy Program Stały ma swoje zadania, a także inny profil działania, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Na nasze uczestniczki i uczestników czekał ciepły posiłek, ciasta, a także kawa czy herbata.

Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju SCORP zbiera swoje siły do pomocy tym najbardziej potrzebującym oraz do walki o lepsze jutro dla naszej planety. Będzie temu służyć akcja „Zero waste”, mająca na celu rozpowszechnianie wiedzy o świadomym korzystaniu z dobrodziejstw naszego świata w taki sposób, by nie nadwyrężać Ziemi.

Będziemy pamiętać również o tych najbardziej zapominanych – starszych osobach w Domach Opieki, chorych dzieciach w szpitalu, osobach z niepełnosprawnościami, ludziach walczących o swoje prawa oraz kobiet doświadczających przemocy. Chcemy być głosem tych, którzy nie mają już siły mówić. Stąd akcje „Daphne – stop przemocy kobiet” podczas których zwiększamy bezpieczeństwo studentek poprzez organizowanie kursów samoobrony, „Pora seniora” podczas której odwiedzamy Domy Opieki i edukujemy starsze osoby na tematy zdrowotne. Także akcja „Aleja Gwiazd” podczas której pokazujemy dzieciom wszystkie zawody medyczne, dajemy motywację do nauki i uskrzydlamy do działania, czy chociażby „Psi Dyżur”, w trakcie którego będziemy skupiać się na nauczeniu naszych studentów pierwszej pomocy dla zwierząt domowych SCORP jest nastawione na działanie i gotowe na nadchodzące wyzwania, zatem zapraszamy serdecznie do śledzenia naszych akcji i uczestnictwa w nich!
Członkinie IFMSA-Poland Oddział Lublin w trakcie akcji profilaktycznej w galerii handlowej
fot. członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
Program Stały ds. Zdrowia Publicznego SCOPH skupia się na rozpowszechnianiu wiedzy na temat zdrowych nawyków oraz profilaktyce, w ten sposób staramy się zadbać o zdrowe społeczeństwo. W ramach naszej działalności prowadzimy różnorakie akcje profilaktyczne, które mają na celu popularyzację zdrowego trybu życia oraz częstszych badań profilaktycznych. Naszą sztandarową akcją, z której jesteśmy szczególnie dumni jest „Zdrowie pod Kontrolą”. Jest to akcja odbywająca się dwa razy do roku, podczas której wychodzimy do mieszkańców Lublina i wykonując badania profilaktyczne popularyzujemy zdrowe nawyki i wiedzę nt. chorób przewlekłych. Najbliższa Jesienna Edycja „Zdrowia Pod Kontrolą” odbędzie się już w listopadzie, a jej Finał w Centrum Handlowym „VIVO Lublin” w sobotę 18 listopada 2023 w godzinach 10:00-18:00, zapraszamy!

Pamiętamy także o dzieciach i młodzieży szkolnej, dla których organizujemy akcje w szkołach, podczas których poruszamy istotne zagadnienia dotyczące zdrowia. Edukujemy uczniów na temat niebezpieczeństw wynikających z używek (Antitabacco), poruszamy tematy zdrowia psychicznego (Psychiatria też dla ludzi) czy też przedstawiamy techniki pierwszej pomocy przedmedycznej (Ratowanie na Spontanie).

Prowadzimy też akcję mającą na celu oswojenie przedszkolaków z medykami i pokonanie syndromu „Białego Fartucha”. Podczas tego wydarzenia przedstawiamy dzieciom jak przeprowadza się podstawowe procedury medyczne takie jak osłuchiwanie, EKG, badanie USG. Wszystkie te procedury odbywają się na pluszowych misiach, by wraz z dziećmi w ramach zabawy przełamać ich strach przed wizytą u lekarza. Z powodu wykorzystania pluszaków jako pacjentów akcja nosi nazwę „Szpital Pluszowego Misia”. W ramach naszych działań regularnie promujemy też Akcje Krwiodawstwa podczas wspomagania akcji „Pomaganie mamy we Krwi” organizowanej wraz z RCKiK i innymi organizacjami studenckimi naszej Alma Mater. W szeregi naszej organizacji zapraszamy każdego, kto chciałby się zaangażować w promocję Lepszego, czyli Zdrowego Społeczeństwa.

Zachęcamy też do śledzenia naszej działalności na profilach społecznościowych naszego stowarzyszenia IFMSA-Poland oddział Lublin. Jesteśmy dostępni na Facebooku oraz na Instagramie.
Naszej Koordynatorce Lokalnej Programu Stałego ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS SCORA udało się zorganizować akcję „Think Pink” dotyczącą profilaktyki raka piersi w Centrum Handlowym „VIVO Lublin”. W kolejnych miesiącach SCORA planuje przeprowadzić następujące akcje:
- „Movember” dotyczącą profilaktyki raka jąder i prostaty,
- „Tramwaj zwany pożądaniem” skupiający się na profilaktyce HIV i AIDS oraz STIs,
- „Światowy Dzień AIDS”,
- „Pink Lips Project” podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy,
- akcje peerowe oraz projekt Queer Education.

Program Stały ds. Edukacji Medycznej SCOME w tym roku również stawia sobie za cel zorganizowanie tak wielu różnorodnych warsztatów umiejętności praktycznych jak to możliwe. Od listopada Koordynatorzy Lokalni Projektów będą przygotowywali dla studentów i studentek naszej uczelni warsztaty szycia chirurgicznego, intubacji i udrażniania dróg oddechowych, laparoskopowe, gipsowania, pierwszej pomocy, dermatologiczne, radiologiczne, badania neurologicznego, EEG i wiele, wiele więcej. To jednak nie wszystko. Poza rozwijaniem umiejętności praktycznych, Program SCOME zajmie się edukowaniem medyków na tematy prawa medycznego, czy pisania prac naukowych. Z kolei dla naszych koleżanek i kolegów ze szkół średnich, którzy dopiero będą wkraczać na medyczne ścieżki, przygotowaliśmy spotkania z cyklu ,,Porozmawiajmy o lekarskim".

Dla studentów English Division IFMSA-Poland przygotowuje w tym roku różnorodne spotkania i warsztaty. Local Project Coordinators w tym roku przygotowywać będą wszelkiego rodzaju warsztaty, m.in.: chirurgiczne, intubacji, ortopedyczne czy ginekologiczne. Studenci anglojęzyczni będą mieli okazję wziąć czynny udział w największych akcjach lubelskiego Oddziału IFMSA-Poland, przede wszystkim w akcji profilaktycznej ,,Zdrowie pod Kontrolą" czy ,,Świąteczny Miś". Ponadto, podobnie jak rok temu, studenci English Division będą mogli zalśnić na scenie i zaprezentować piękno i różnorodność swoich rodowitych kultur podczas International Culture Night 2023. Planowane są również inne wydarzenia kulturalne oraz charytatywne, takie jak Tea Culture of Taiwan, Dreamy Post czy Write for Rights.

Listopad to również intensywny miesiąc dla Programów Stałych zajmujących się wymianami naukowymi i praktykami klinicznymi. Osoby członkowskiego naszego Stowarzyszenia będą aplikować w ramach kontraktów na wyjazdy zagraniczne do krajów z całego świata. Dzięki programowi wymian możliwe jest zdobywanie międzynarodowego doświadczenia, udział w projektach badawczych i naukowych, a także nawiązywanie kontaktu i współpracy ze studentami kierunków medycznych z każdego zakątka naszego globu.


Tekst i zdjęcia: Członkowie IFMSA-Poland Oddział Lublin
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie