numer 025
Listopad 2023
28

Wybitni studenci – Sara Moqbil

W cyklu „Wybitni studenci” przedstawiamy sylwetki studentów, którzy angażują się w życie Uczelni, a także ciężko pracują i mogą pochwalić się osiągnięciami. W tym miesiącu przedstawiamy Sarę Moqbil, studentkę VI roku na kierunku lekarskim.
portret Sary Moqbil
Sara Moqbil (fot. K. Rainka)
Zacznijmy od początku, dlaczego wybrałaś UMLub?
Jestem rodowitą Lublinianką – Lublin to miasto, w którym się urodziłam i wychowałam, tu mieszkają również moi najbliżsi i przyjaciele. Uniwersytet Medyczny w Lublinie – funkcjonujący wtedy pod nazwą Akademii Medycznej jest również Alma Mater mojego taty. Z tych wszystkich względów – zarówno logistycznych, jak i sentymentalnych – kontynuacja edukacji w tym mieście wydała mi się oczywista. 

Przedstaw proszę swoje dotychczasowe osiągnięcia, opowiedz o sukcesach, nagrodach, wyróżnieniach, stypendiach itd.
Dzięki działalności w studenckich kołach naukowych miałam możliwość publikowania i prezentowania wyników prac na licznych zagranicznych konferencjach. Byłam członkinią zespołów badawczych realizowanych w ramach konkursów „Mini-granty studenckie” oraz „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. Miałam możliwość zaprezentowania wyników swojej pracy na konferencjach między innymi w Nowym Jorku, Dubaju, Barcelonie i Muskacie. Możliwość wymiany doświadczeń z naukowcami z całego świata była dla mnie niesamowicie rozwijającym przeżyciem. Moja praca naukowa oraz wkład w życie studenckie UMLubu zaowocowały uzyskaniem stypendiów Rektora, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin. W czerwcu 2023 roku otrzymałam również tytuł Członka Honorowego Studenckiego Towarzystwa Naukowego oraz Nagrodę Rektora za działalność na rzecz studentów. Dzięki swojej pracy naukowej miałam również możliwość reprezentowania naszego Uniwersytetu podczas Medical School of Your Future Naukowej Fundacji Polpharmy, której jestem absolwentką.
Sara Moqbil podczas panelu Zostań badaczką – nauka kobiecym okiem
Panel ekspercki "Zostań badaczką – nauka kobiecym okiem" (fot. Agnieszka Brzezińska)
Opowiedz o dotychczasowej drodze naukowej, w co się angażowałaś lub angażujesz?
Od pierwszego roku wiedziałam, że poza realizacją programu studiów, chciałabym rozwijać się na wielu płaszczyznach i angażować w życie organizacji studenckich. Pierwsze kroki w działalności akademickiej stawiałam jako członkini Centrum Wolontariatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz organizacji IFMSA-Poland. Od IV roku studiów aktywnie działam w Studenckim Towarzystwie Naukowym i to ta organizacja jest najbliższa memu sercu – w roku akademickim 2022/2023 z dumą pełniłam funkcję przewodniczącej STN. Podczas swojej kadencji miałam okazję współorganizować inicjatywy, takie jak międzynarodowa konferencja Lublin International Medical Congress, Targi Studenckich Kół Naukowych oraz Gala Konkursu „Orły Nauki”. Zależało mi również na propagowaniu działalności naukowej wśród studentów, dlatego też wspólnie z Zarządem zainicjowaliśmy inicjatywy „Krok w naukę” oraz „Zostań badaczką – nauka kobiecym okiem”, podczas których eksperci – będący pracownikami naukowymi naszej uczelni – dzielili się ze studentami swoim doświadczeniem oraz wskazówkami w realizowaniu pasji naukowych. Na co dzień jestem również przewodniczącą SKN przy Katedrze i Klinice Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku oraz aktywną członkinią SKN przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii.

Jakie są Twoje zainteresowania naukowe, w jakim kierunku chcesz się rozwijać?
Dzięki działalności w studenckich kołach naukowych miałam okazję realizować liczne projekty badawcze – głównie z zakresu radiologii zabiegowej i małoinwazyjnych metod leczenia chorób u kobiet. I to właśnie ginekologia jest obecnie dziedziną, w której planuję się specjalizować po lekarskim stażu podyplomowym. Główne obszary, w których chciałabym się rozwijać, to ginekologia endokrynologiczna oraz leczenie niepłodności. Bardzo ważne są dla mnie również aspekty edukacji społecznej – ogromnie zainspirowały mnie globalne działania za granicą, które pozwoliły części państw na wyeliminowanie chorób, takich jak rak szyjki macicy jako problemu zdrowia publicznego. Chciałabym jako lekarz mieć również wkład w tego typu zmiany w naszym kraju, jest to również powód, dla którego to akurat ginekologia jest moim wyborem.

Jakie masz plany na przyszłość?
Przede mną VI rok, podczas którego chciałabym skupić się na intensywnych przygotowaniach do sesji egzaminacyjnych oraz Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Po stażu chciałabym połączyć naukowy i kliniczny aspekt pracy lekarza, chciałabym spróbować swoich sił w innych miastach Polski i poza nią – oraz oczywiście znaleźć w tym wszystkim zdrowy balans!

Jakie są Twoje zainteresowania poza medycyną?
Nie będę oryginalna jeśli powiem, że uwielbiam podróże. Dzięki studiom mogłam połączyć naukowy i turystyczny aspekt zwiedzania wielu miejsc na świecie. Wytchnienie od codziennych obowiązków zdecydowanie przynosi mi bieganie oraz joga. Jako osoba wychowana w dwóch kulturach bardzo lubię zgłębiać swoją wiedzę z zakresu historii, wielokulturowości, ale i stosunków międzynarodowych. A gdybym poza medycyną miała możliwość rozpoczęcia studiów na innym kierunku – z pewnością byłaby to psychologia – gdy odkładam „Internę Szczeklika” to właśnie książki z tego zakresu czytam hobbystycznie.
Sara Moqbil podczas warsztatów z wystąpień publicznych
Warsztaty z wystąpień publicznych i prezentacji z red. Piotrem Kraśko (fot. Eryk Mikos)
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie