numer 025
Listopad 2023
8

Breast Fest

300 uczestniczek i ponad 120 badań oraz konsultacji medycznych. Tak w liczbach prezentuje się pierwsza edycja Breast Fest.
Otwarcie wydarzenia: dr n. med. Zuzanna Pelc i dr n. med. Katarzyna Sędłak
Otwarcie wydarzenia: dr n. med. Zuzanna Pelc i dr n. med. Katarzyna Sędłak
15 października 2023 r., w ramach „różowego miesiąca” w Centrum Spotkań Kultur odbył się festiwal świadomości raka piersi. Wydarzenie to, powstało przy wsparciu partnerów i sponsorów dzięki Klinice Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (Komitet Organizacyjny w składzie: dr n. med. Zuzanna Pelc, dr n. med. Katarzyna Sędłak oraz dr hab. n. med. Karol Rawicz-Pruszyński, prof. UM). Na uczestniczki czekały warsztaty: psychoonkologiczne, fizjoterapeutyczne, jogi, dietetyczne czy brafitterskie.
Panel dyskusyjny z udziałem prof. Marzeny Samardakiewicz
Panel dyskusyjny z udziałem prof. Marzeny Samardakiewicz
W Małej Kieszeni Sceny została stworzona strefa konsultacji lekarskich. Lublinianki mogły skorzystać z bezpłatnych porad z zakresu onkologii, chirurgii onkologicznej czy radioterapii, a także badań genetycznych genów BRCA1/BRCA2 i USG piersi. Ponadto, na placu Teatralnym na uczestniczki czekał Mammobus, w którym każda z Pań powyżej 50 roku życia mogła poddać się bezpłatnej mammografii. Największym zainteresowaniem cieszyły się badania ultrasonograficzne, których przeprowadzono ponad 30 wśród chętnych zarejestrowanych na stronie wydarzenia jak i u kobiet, które tłumnie przybywały, chcąc skorzystać z darmowej akcji profilaktycznej.

W foyer Sali Teatralnej, sercu wydarzenia, miały miejsce wykłady znakomitych gości. Główną częścią był panel dyskusyjny z udziałem naszych pacjentek: Eli Maj oraz lek. Doroty Kucharskiej oraz pani prof. Marzeny Samardakiewicz, Kierownik Zakładu Psychologii UM w Lublinie. Kolejnym prelegentem był prof. Tomasz Banasiewicz, dyrektor Instytutu Chirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który wygłosił wykład „Z piersią do przodu – jak walczyć z rakiem?”.
Pokaz mody: Przedstawicielka Lubelskich Amazonek  z dr hab. n. med. Andrzejem Kurylcio, prof. UM
Pokaz mody: Przedstawicielka Lubelskich Amazonek z dr hab. n. med. Andrzejem Kurylcio, prof. UM
Goście mogli także usłyszeć zagraniczne wykłady przygotowane dzięki współpracy z Ohio State University, partnerem edukacyjnym Breast Fest. Pani prof. Helena Rempała, prof. Anna McVoy, prof. Kirsten Carpenter przybliżyły temat znaczenia psychoonkologii u chorych na raka piersi, natomiast prof. Erica Dawson w rozmowie z prof. Karolem Rawicz-Pruszyńskim opowiedzieli o roli neuropsychologa w zespole wielodyscyplinarnym u chorych na raka piersi.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był pokaz mody. Kreacje zaprojektowane przez panią Monikę Palikot zaprezentowały w roli modelek Pacjentki Kliniki Chirurgii Onkologicznej oraz Lubelskie Amazonki, które stawiły czoła wyzwaniu rzuconemu przez nowotwór piersi. Prowadzone na wybieg przez prof. Andrzeja Kurylcio, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Chirurgii Onkologicznej, emanowały siłą, kobiecością i odwagą. Energia naszych Bohaterek poruszyła widownię i wywołała owacje na stojąco. Na zakończenie części artystycznej wystąpił krakowski zespół „Lor”.
Zespół realizujący pokaz mody podczas festiwalu Breast Fest
Zespół realizujący pokaz mody podczas festiwalu Breast Fest
Breast Fest nie był jedynie akcją profilaktyczną ku zwiększeniu czujności onkologicznej wśród mieszkanek Lublina. Ten dzień był świętem kobiecości i siostrzeństwa, który miał sprawić, że żadna z Kobiet nie będzie czuła się osamotniona w zmaganiach z chorobą. Dzięki festiwalowi uczestniczki mogły nie tylko zapoznać się z zagadnieniami z zakresu profilaktyki, poddać się badaniom, ale przede wszystkim poznać historię Bohaterek, którym udało się przezwyciężyć chorobę. Nie tylko przezwyciężyć: w pełni sił cieszyć się życiem i dzielić niesamowitą energią, której doświadczyć mógł każdy, kto był z nami w tym wyjątkowym dniu.

Mamy nadzieję, że Breast Fest już na stałe zagości w kalendarzu zarówno naszej Uczelni jak i Lublina, będąc okazją do inspirujących spotkań, działań profilaktycznych i warsztatów rokrocznie.


Autorki: Magdalena Leśniewska
dr n. med. Katarzyna Sędłak
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie