numer 028
Marzec 2024
14

Wspólna akcja promocyjna NFZ Oddział Lublin, Wydziału Farmaceutycznego UMLub i Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej

Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym i dostrzegając istotność profilaktyki zdrowotnej Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Lublinie, Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska podjęli współpracę w ramach cyklicznych akcji: „Środy z Profilaktyką”, „Międzynarodowy Dzień Seniora”, „Polipragmazja”, a obecnie „Spotkaj się z farmaceutą w NFZ”, które organizowane są w siedzibie NFZ od ponad roku.
Student mierzy ciśnienie starszemu mężczyźnie. W tle stoją inni studenci w kitlach.
Spotkanie profilaktyczne
W czasie spotkań z pacjentami nasi farmaceuci udzielają porad farmaceutycznych oraz prowadzą konsultacje farmaceutyczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta w związku ze stosowaniem produktów leczniczych, wyrobów medycznych, itp. Pacjenci zgłaszają się z różnymi problemami, które dotyczą stosowanych przez nich leków i suplementów diety, ale także z różnymi problemami zdrowotnymi. Podczas tych spotkań mają możliwość skontrolować ciśnienie tętnicze, ale także uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące prawidłowej obsługi ciśnieniomierza, glukometru czy inhalatora. Najczęściej na konsultacje zgłaszają się osoby starsze stosujące wiele leków, które przepisane zostały przez lekarzy różnych specjalizacji. Nierzadko pytania, które ich nurtują dotyczą jakże popularnych obecnie suplementów diety, które są łatwo dostępne. Obecnie pacjent, nawet ten starszy, jest konsumentem, który pozyskuje wiedzę z różnych źródeł, czasem niesprawdzonych, albo od znajomych nie do końca kompetentnych w dziedzinie zdrowia. Do tego dochodzi powszechne wśród osób w wieku podeszłym zjawisko wielolekowości. To wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia problemów lekowych, które mogą powodować istotne problemy zdrowotne u pacjenta. W akcję tą zaangażowani są pracownicy Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej.
Bardzo istotnym aspektem współpracy NFZ, Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz Wydziału Farmaceutycznego UML jest zaangażowanie w organizowane akcje studentów kierunku farmacja. Studenci uczestniczący w spotkaniach z „prawdziwymi” pacjentami, mają możliwość w praktyce wykorzystać zdobyte podczas studiów wiedzę i umiejętności w zakresie komunikacji.

Ta wielowymiarowa współpraca z całą pewnością przyniesie wiele korzyści i wpłynie pozytywnie na poprawę zdrowia mieszkańców naszego regionu, a przyświecającą nam ideą jest podkreślenie, jak ważne jest podejmowanie działań mających na celu troskę o poprawę jakości życia i zdrowia pacjentów.
Autorka: dr n. farm. Anna Kijewska
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie