numer 019
Luty 2023
17

Nasi dziekani, prof. dr hab. n. med. Renata Chałas, dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego

Zapraszamy do przeczytania wywiadu panią prof. dr hab. n. med. Renatą Chałas, dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego UM w Lublinie, pani dziekan jest także kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Jamy Ustnej.
 
pani uśmiecha się do zdjęcia
prof. dr hab. n. med. Renata Chałas
Jak zaczęła się Pani kariera w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie?
Moja kariera medyczna rozpoczęła się właściwie w dniu egzaminów wstępnych na studia, kiedy nie mając jeszcze 18 lat z tymczasowym dowodem zdawałam na Akademię Medyczną w Lublinie. Od tamtego czasu jestem związana z uczelnią, realizując się w działalności dydaktycznej, jako nauczyciel akademicki, oraz klinicznej, jako lekarz stomatolog. To tutaj przeszłam wszystkie etapy swojej kariery naukowej i zawodowej pod kierunkiem prof. dr hab. Teresy Bachanek. Dwadzieścia pięć lat przepracowałam w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją, a od 3 lat kieruję Katedrą i Zakładem Medycyny Jamy Ustnej. W 2020 r. zostałam powołana przez JM Rektora UM w Lublinie prof. dr hab. Wojciecha Załuska do pełnienia funkcji Dziekana Wydziału Lekarsko-Dentystycznego. Jeśli sięgnę w pamięci głębiej to za rozpoczęcie kariery medycznej mogę uznać też dzień, kiedy zrobiłam pierwszy zastrzyk mojemu misiowi, a następnie podłączyłam kroplówkę.

Jak wygląda Pani typowy dzień pracy?
Mój dzień pracy nigdy nie jest taki sam, ale wychowana w lotniczym mieście, zawsze po przebudzeniu patrzę w niebo. Staram się zaczynać dzień pracy od rozmowy ze współpracownikami i – w zależności od tego, czy jestem w dziekanacie czy w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii – realizuję bieżące zadania. Na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym, gdzie prowadzone jest kształcenie na sześciu kierunkach studiów (lekarsko-dentystyczny polsko- i anglojęzyczny, higiena stomatologiczna, techniki dentystyczne, elektroradiologia I° oraz elektroradiologia II°), praca, a właściwie współpraca z Kolegium Dziekańskim, pracownikami dziekanatu, nauczycielami, studentami, interesariuszami czy innymi jednostkami uczelni dotyczy głównie edukacji oraz wyzwań i obowiązków z nią związanych. W Uniwersyteckim Centrum Stomatologii, w którym zlokalizowana jest moja jednostka kliniczna, to zajęcia ze studentami, praca w poradni, konsultacje, regularne zebrania z pracownikami dotyczące wymiany doświadczeń zawodowych, spotkania. Niejednokrotnie obowiązki te rozkładają się na cały dzień, kiedy jeszcze prowadzę badania, pracuję nad publikacjami, recenzuję artykuły, prace doktorskie, realizuję projekty krajowe i międzynarodowe, przygotowuję się do wykładów, konferencji czy szkoleń.

Przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie Wydział Lekarsko-Dentystyczny?
Od początku mojej kadencji, kiedy wydział powstał w nowej strukturze kolejny rok przynosi coraz to nowe wyzwania dydaktyczne, które realizujemy pod egidą Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki, prof. dr. hab. Kamila Torres. W 2020 roku musieliśmy opracować zasady funkcjonowania i powrotu studentów na zajęcia praktyczne w realiach panującej pandemii i przenosin do nowego budynku UCS. Kolejny rok to wyzwania związane ze szczepieniami, a później konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą i proces przyjęcia studentów z ukraińskich uczelni. W tym roku czeka nas wprowadzenie nowych standardów kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym oraz dostosowanie programu studiów do nowych efektów uczenia. A wszystko to w oczekiwaniu i przygotowaniu do wizyty Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Koniec roku mamy nadzieję zakończyć w pozytywnych nastrojach, świętując 50 lat nauczania stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Jak podsumuje Pani dotychczasową pracę Wydziału?
To Wydział z dużym potencjałem do rozwoju w obszarze dydaktycznym, klinicznym, naukowym i międzynarodowym. To miejsce pracy dla każdego, kto stawia na współpracę we wspólnocie akademickiej. To wspaniałe osiągnięcia studentów dzięki pracy nauczycieli, gdyż od początku intencją Władz Uczelni jest, aby wspierać nauczycieli tak, aby mogli uzyskać jak najlepsze efekty dydaktyczne. Naszymi osiągnięciami staramy się na bieżąco dzielić ze społecznością, opisując je w Aktualnościach na stronie UMLub, Blasku czy Alma Mater.

Jakie są plany na rozwój Wydziału?
Głównym celem rozwoju Wydziału Lekarsko-Dentystycznego pozostaje dążenie do doskonałości w kształceniu studentów na kierunkach medycznych, prowadzenie badań naukowych o wysokim stopniu innowacyjności, szczególnie w edukacji oraz podnoszenie poziomu świadczeń zdrowotnych zapewniających pełne bezpieczeństwo pacjentom. To plany, a marzeniem pozostaje wyznaczanie  kierunków rozwoju w edukacji stomatologicznej na arenie krajowej oraz dołączenie do grupy liderów na arenie międzynarodowej.  Ale jak mówi Anonim: „marzenia to inaczej cele, które trzeba realizować”.

Jak Pani Dziekan uważa, w jaki sposób pracownicy Wydziału Lekarsko-Dentystycznego mogą zaangażować się w działania zwiększające świadomość naszych obywateli odnośnie zdrowia, jednocześnie wpisując się w politykę społecznej odpowiedzialności uniwersyteckiej?
Pracownicy Wydziału Lekarsko-Dentystycznego oraz studenci na co dzień prezentują taką aktywną postawę w czasie przyjęć pacjentów, prowadząc edukację w zakresie zdrowia jamy ustnej. Zalecenia te dotyczą prawidłowej higieny jamy ustnej, zdrowego odżywiania, szkodliwego wpływu nikotyny i używek, regularnych wizyt u stomatologa i badań profilaktycznych. To działalność jednostek i organizacji – Studenckich Kół Naukowych i ich akcji profilaktycznych, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii o. Lublin, które intensywnie współpracuje z mieszkańcami Lublina podczas wielu wydarzeń organizowanych w przedszkolach, szkołach, szpitalach, domach opieki społecznej czy galeriach handlowych. Staramy się dotrzeć do wszystkich z przesłaniem, że zdrowa jama ustna to zdrowy cały organizm. To także samokształcenie, zdobywanie wiedzy i umiejętności praktycznych podczas warsztatów, które odbywają się podczas całego roku akademickiego w ramach Studenckiej Akademii Doskonałości. 

Pani Dziekan, na pewno naszych Czytelników interesuje, jak Pani spędza wolny czas?
Wolny czas spędzam w domu na czytaniu lub w ogrodzie. Lubię spacery do lasu oraz podróże nad morze i w góry, gdzie planuję swój urlop co roku. A ponadto niedzielne wolne chwile poświęcam na kontakty rodzinne, bezcenne wobec upływającego czasu i utraty bliskich.

Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie