numer 026
grudzień 2023
10

Nasi Dziekani – prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska

portret prof. Ingrid Różyło-Kalinowskiej
prof. Ingrid Różyło-Kalinowska
Jak zaczęła się Pani kariera w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie?
Z UM w Lublinie jestem związana od początku mojej pracy zawodowej. Po ukończeniu studiów na kierunku lekarskim w roku 1997 rozpoczęłam studia doktoranckie w II Zakładzie Radiologii Lekarskiej mieszczącym się w Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1, a doktorat obroniłam w roku 1999. Jednocześnie odbywałam szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej zwieńczone uzyskaniem tytułu specjalisty w roku 2004. W tym samym roku otrzymałam stopień doktora habilitowanego nauk medycznych na podstawie przewodu habilitacyjnego przeprowadzonego w Akademii Medycznej w Warszawie, a w roku 2010 uzyskałam tytuł profesora. Od roku 2007 jestem związana z lubelską stomatologią akademicką jako początkowo Adiunkt, potem Kierownik Samodzielnej Pracowni Propedeutyki Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, która w roku 2018 została połączona z Zakładem Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej i tymże od tamtej pory kieruję. 

Jak wygląda Pani typowy dzień pracy?
Nie ma czegoś takiego, jak mój typowy dzień pracy. Myślę, że właśnie ta różnorodność sprawia, że praca na UM w Lublinie jest interesująca i nie ogranicza się do siedzenia za biurkiem od 8 do 15. Czasami zaczynam dzień o 8 rano od spotkań i posiedzeń w Dziekanacie, potem przenoszę się do CSMu lub UCSu i po zajęciach stacjonarnych kończę dzień pracy eWykładem przed godziną 21. W UCS pracuję też jako lekarz radiolog, wykonuję badania USG, konsultuję wyniki badań radiologicznych. Z racji licznych zaproszeń na konferencje krajowe i zagraniczne jako wykładowca dużo podróżuję, ale w podróży paradoksalnie pracuje mi się najlepiej, np. w pociągu czy na lotnisku w oczekiwaniu na boarding. W takich miejscach powstawały między innymi niektóre rozdziały monografii, których jestem autorem. W tym roku w trakcie wyjazdu w ramach programu Erasmus Plus do Jordanii, gdzie od wielu lat współpracuję z Jordan University of Science and Technology w Irbidzie, nanosiłam ostatnie poprawki na rozprawę doktorską jednej z asystentek zatrudnionych w Zakładzie.

Za jakie sprawy odpowiada Pani w Wydziale?
Jako radiolog jestem odpowiedzialna za sprawy studentów kierunku elektroradiologia I i II stopnia. Kształcenie w zakresie radiologii odbywa się teraz na każdym roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym i studenci mają ze mną kontakt przez cały okres edukacji w UM, dlatego też jako osoba znana studentom odpowiadam za sprawy studentów anglojęzycznych tym kierunku. Jestem przewodniczącą wydziałowego Zespołu ds. Programów Studiów w Języku Angielskim, a także Zespołu ds. Rekrutacji, Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej. Z nazwy tego drugiego zespołu można już wywnioskować, za jakie sprawy również odpowiadam na WLD.

Z jakimi sprawami można się do Pani udać?
Z każdą sprawą, w której mogę pomóc, a jeśli nie jestem w stanie tego zrobić, to przynajmniej pokierować studenta czy pracownika do odpowiedniej osoby. Przypominam przy tym studentom o możliwości korzystania ze spotkań online z dziekanami w postaci DOSu – Dziekańskiego Okienka ze Studentami.

Przed jakimi wyzwaniami obecnie Pani stoi w swojej pracy?
Myślę, że głównym wyzwaniem jest mnogość wyzwań, a przede wszystkim brak czasu na sprostanie im wszystkim. Albowiem poza pracą w UM jestem też dyrektorem regionalnym na Europę International Association of Dentomaxillofacial Radiology, członkiem grupy roboczej ERO Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) zajmującej się zastosowaniem sztucznej inteligencji w stomatologii, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, wiceprzewodniczącą Sekcji Radiologii Szczękowo-Twarzowej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Pełnię również obowiązki Redaktora Naczelnego „Journal of Stomatology” i jestem członkiem komitetów redakcyjnych wielu innych czasopism naukowych, z flagowym tytułem w mojej dziedzinie, czyli „Dentomaxillofacial Radiology” na czele. Jako że grono osób zajmujących się radiologią stomatologiczną w naszym kraju jest nieliczne, czuję się odpowiedzialna za prowadzenie szkoleń z tej dziedziny oraz pisanie podręczników i rozdziałów w podręcznikach o radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej.

Pani Dziekan, które z działań, jakie Pani podejmuje, wpisują się w politykę społecznej odpowiedzialności uniwersyteckiej?
Myślę, że w politykę społecznej odpowiedzialności uniwersyteckiej wpisują się przede wszystkim moje działania związane z zapewnieniem kształcenia jak najwyższej jakości jako odpowiedzialności względem naszych studentów, późniejszych pracowników systemu ochrony zdrowia.

Pani Dziekan, na pewno naszych czytelników interesuje, jak spędza Pani wolny czas? 
Oddaję się temu, co lubię, czyli nauce języków obcych. Obecnie uczę się języka tureckiego, co jest pokłosiem moich bardzo licznych kontaktów naukowych i dydaktycznych ze społecznością tureckich radiologów stomatologicznych. Nie ograniczam się tylko do suchego wkuwania słówek i czytania podręczników do gramatyki, ale staram się zanurzyć w kulturę turecką, korzystając ze stron internetowych, słuchając tureckiego radia w aplikacji internetowej, czy oglądając tak popularne w naszym kraju tureckie seriale w wersji oryginalnej na YouTubie. Powoli zastanawiam się nad wyborem kolejnego języka do nauki. Zarówno polski, jak i turecki, znajdują się w pierwszej dziesiątce najtrudniejszych do przyswojenia języków świata, więc zapewne kolejny język wybiorę również tej listy, może będzie to mandaryński, może japoński, obydwa mnie kuszą.
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie