numer 026
grudzień 2023
7

Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla młodych naukowców

W bieżącym roku Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 2 pracownikom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie posiadającym statut młodego naukowca oraz wykazującym się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
Wnioski o przyznanie stypendium ocenione były metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra uwzględniano osiągnięcia w zakresie m.in. autorstwa lub współautorstwa monografii naukowej lub artykułu naukowego w czasopiśmie ujętym w wykazie czasopism, kierowania projektem badawczym, praktycznego zastosowania wyników badań naukowych w tym patent lub wdrożenie.

Laureatami stypendium z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie są: dr hab. Kinga Gaweł, prof. UM (dyscyplina naukowa: nauki medyczne) oraz dr Michał Wójcik (dyscyplina naukowa: nauki farmaceutyczne).
dr hab. Kinga Gaweł, prof. UM (dyscyplina naukowa: nauki medyczne)
dr hab. Kinga Gaweł, prof. UM (dyscyplina naukowa: nauki medyczne)
Dr hab. Kinga Gaweł, prof. UM, jest pracownikiem naukowym Katedry Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej. Jej zainteresowania naukowe skupiają się głównie na badaniu molekularnego podłoża drgawek oraz poszukiwaniu nowych kandydatów na leki przeciwdrgawkowe. Badania przeprowadza przede wszystkim na larwach ryby Danio pręgowany jako organizmie modelowym. Specjalizuje się w wykonywaniu zapisów i analizie czynności elektrycznej mózgu. Dr hab. Kinga Gaweł odbyła liczne wielomiesięczne staże zagraniczne m.in. na Uniwersytecie w Uppsali, Szwecja (pół roku, staż w ramach konkursu ETIUDA 3, NCN); następnie 3 lata na Uniwersytecie w Oslo, Norwegia (jeden rok w ramach programu Mobilność Plus V, MNiSW, a dwa kolejne lata w ramach Stypendium Indywidulanego Marii Curie-Skłodowskiej finansowanego przez Komisję Europejską). W 2023 roku została laureatką prestiżowego programu Fulbright Senior Award 2023/24, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta, w ramach którego odbywa staż naukowy na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, USA. Jest promotorem 3 doktorantów, głównym wykonawcą grantu Opus 21 NCN oraz wykonawcą grantu Komisji Europejskiej (program Marii Skłodowskiej-Curie „Staff Exchanges”). Pełni rolę eksperta w różnych zagranicznych gremiach m.in. Marie Curie Individual Fellowship Komisji Europejskiej oraz innych programów finansowanych z Horyzont Europa, Narodowego Centrum Nauki w Paryżu, oraz Komisji Fulbrighta.
dr Michał Wójcik (dyscyplina naukowa: nauki farmaceutyczne)
dr Michał Wójcik (dyscyplina naukowa: nauki farmaceutyczne)
Obszarem zainteresowań badawczych dr Michała Wójcika jest medycyna regeneracyjna oraz inżynieria tkankowa. Prowadził badania mające na celu opracowanie materiału hydrokokoloidowego opartego na naturalnych polimerach (kurdlan i agaroza) dedykowanego do zastosowań jako opatrunek na rany, głównie wysiękowe. W toku prowadzonych badań została stworzona łatwa i ekonomiczna metoda produkcji uniwersalnego piankopodobnego biomateriału, który po kontakcie z płynem przekształca się w miękki żel. Innowacyjny skład oraz metoda produkcji biomateriału pozwoliły na uzyskanie ochrony patentowej Urzędu Patentowego RP (Patent nr 236367). Wytworzony bazowy biomateriał posłużył do opracowania modyfikacji w związki bioaktywne wariantów opatrunku, co miało na celu znaczącą poprawę ich właściwości biologicznych oraz przydatności klinicznej w zaopatrywaniu różnych rodzajów ran. W jednej z modyfikacji do matrycy polimerowej dr Michał Wójcik wprowadził witaminę C oraz hydrokortyzon. Podjął również próbę opracowania opatrunku o działaniu antybakteryjnym, w tym celu bazowy biomateriał wzbogacił o gentamycynę i nanohydroksyapatyt domieszkowanym cynkiem. Biomateriał wzbogacony w antybiotyk został następnie wykorzystany do leczenia ciężko zakażonych ran wysiękowych u 30 pacjentów weterynaryjnych w projekcie przedwdrożeniowym pt.: Wykorzystanie bioaktywnego, superchłonnego materiału opatrunkowego w leczeniu pacjentów weterynaryjnych, który realizowany był w ramach programu Inkubator Innowacyjności 4.0.

Stworzona hydrokoloidowa matryca jest bardzo obiecującym biomateriałem do zastosowania w medycynie regeneracyjnej. Co ważne metoda wytwarzania umożliwia wprowadzenie już na etapie produkcji do jej struktury systemów uwalniania substancji leczniczych, które mogą znacząco przyśpieszać regenerację uszkodzonej tkanki. Pod względem praktycznym opracowany produkt inżynierii tkankowej może znaleźć zastosowanie w medycynie regeneracyjne jako opatrunek do zaopatrywania trudno gojących się ran wysiękowych o różnej etiologii. O wysokim potencjale opracowanego hydrokoloidowego opatrunku może świadczyć przyznany mu złoty medal podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2021. Wynalazek został również doceniony podczas Tygodnia Innowacji IWA 2021 w Maroko, gdzie otrzymał wyróżnienie w postaci złotego medalu.

Warty podkreślenia jest również współudział dr Michała Wójcika w badaniach podejmujących próbę nowatorskiej metody testowania procesu osseointegracji biomateriałów przy użyciu ludzkiego modelu tkanki kostnej ex vivo. Główną ideą tego badania było ograniczenie do niezbędnego minimum konieczności wykorzystania zwierząt laboratoryjnych do testowania biomateriałów w badaniach wstępnych. Obecnie osseointegracja biomateriału jest potwierdzana wyłącznie za pomocą badań in vivo na zwierzętach.

Dr Michał Wójcik jest również współautorem 4 patentów RP, aktualnie po obronie rozprawy doktorskiej zajmuje się realizacją projektu badawczego w ramach grantu wewnętrznego Początkującego Badacza pt. Opracowanie metody produkcji nankompozytowego opatrunku na bazie matrycy kurdlanowo-agarozowej wzbogaconej nanocząstkami srebra do zastosowań w leczeniu zakażonych ran wysiękowych.
Autorzy: dr Michał Wójcik,
dr hab. Kinga Gaweł, prof. UM
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie