numer 026
grudzień 2023
8

Cel jest jeden – utrzymać poziom i rozwój!

W numerach październikowym i listopadowym przybliżaliśmy historię nauczania stomatologii w Lublinie. W grudniowym numerze przedstawiamy podsumowanie obchodów jubileuszu, które miały miejsce 8 i 9 grudnia.
wręcznei dyplomów dla trojga naukowców
Sesja jubileuszowa
W ramach obchodów w piątek 8 grudnia odbyło się III Międzynarodowe Sympozjum „Advances in Dental Education” – Spotkanie Edukacyjne Dziekanów/Prodziekanów wydziałów prowadzących kształcenie na kierunku lekarsko-dentystycznym w Polsce i za granicą. W sobotę 9 grudnia odbyła się międzynarodowa konferencja naukowo-dydaktyczna „Określenie standardów bezpieczeństwa pacjenta w opiece stomatologicznej”. W jej ramach zorganizowano sesje jubileuszową oraz sesje interprofesjonalne. Sesja jubileuszowa była bardzo uroczysta, wspominano początki oraz historię nauczania, nagradzano tych, którzy wnieśli największy wkład w rozwój lubelskiej stomatologii. Nie zabrakło gości z Polski i z zagranicy. Konferencja została zorganizowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Doskonała nauka II".

 
Pierwszym wykładem części naukowej był wykład wprowadzający prof. Margherity Fontany z University of Michigan, Visiting Professor MUL, „Dental Education – American Dream”. Na pierwszą sesję interprofesjonalną pt. „Bezpieczeństwo decyzji stomatologicznych diagnostyczno-terapeutycznych” złożyły się wykłady w języku polskim oraz angielskim. Na drugą sesję interprofesjonalną złożyły się wykłady o tematyce „Bezpieczeństwo farmakoterapii stomatologicznej i koncyliacji lekowej”. W ramach sesji zorganizowano warsztaty praktyczne dla studentów kierunku lekarsko-dentystycznego i higieny stomatologicznej z zakresu zasad pracy i profilaktyki w bezpiecznym środowisku edukacyjnym.
prof. Renata Chałas, prof. Wojciech Załuska, prof. Tomasz Konopka na konferencji prasowej
prof. Renata Chałas, prof. Wojciech Załuska, prof. Tomasz Konopka (z lewej)
W sobotę odbyła się także konferencja prasowa z udziałem Jego Magnificencji Retora prof. Wojciecha Załuska, Dziekana Wydziału Lekarsko-Dentystycznego prof. Renaty Chałas  oraz prof. Tomasza Konopki – Prodziekana Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Podczas konferencji prasowej JM Rektor prof. Wojciech Załuska powiedział: Jestem bardzo dumny (...) to, co robimy teraz na stomatologii i czego nauczamy to jest absolutnie klasa międzynarodowa, bardzo wysoka. (...) studenci stomatologii są bardzo dobrze przygotowani praktycznie do zawodu. Nasza stomatologia jest bardzo silna, powiedzmy to sobie szczerze, w wymiarze europejskim i nie tylko. Nasi specjaliści są w stanie pracować wszędzie, także na bardzo trudnym terenie Stanów Zjednoczonych. (...) nie boimy się żadnej konkurencji, jesteśmy świetnie wykształceni.

Prof. Tomasz Konopka: Specjalnością Lublina jest dyskurs o jakości nauki. Podejmowaniu działań projakościowych. Lublin niesamowicie poszedł do przodu jeżeli chodzi o bazę kliniczną, centrum symulacji, wspaniały budynek europejski, liczba kształconych osób, także w języku angielskim, to są wymierne liczby, które wskazują na postęp, który się tutaj dokonał. (...) Mamy ogromną przyjemność implementować postęp do codzienności.

Prof. Renata Chałas: Zaproszenie przyjęli wybitni specjaliści z Polski i zagranicy. Będziemy dyskutować na temat aspektów prawnych, komunikacji w opiece stomatologicznej, wielolekowości, bezpieczeństwa badań radiologicznych i innych stosowanych w praktyce. Tworzymy przestrzeń do dyskusji interdyscyplinarnej, nie tylko lekarzy dentystów, ale także farmaceutów, lekarzy, magistrów pielęgniarstwa i innych zawodów medycznych, dla których bezpieczeństwo pacjenta jest niezwykle ważne.

Jakie cele stoją przed lubelską stomatologią?

Prof. Renata Chałas: Cel jest jeden, utrzymać poziom i rozwój, który rozpoczęliśmy dzięki Jego Magnificencji i Prorektorowi ds. Kształcenia i Dydaktyki, a także nadążyć za tym rozwojem i za standardami, które właśnie zostały wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Przygotować taki program, z którego będą korzystać zarówno studenci, ale także lekarze i nauczyciele akademiccy będą mieli przyjemność i pasję, aby kontynuować edukację na tak wysokim poziomie.

Prof. Wojciech Załuska: Będziemy starać się o to, aby środowisko amerykańskie zaakceptowało nasz akces do możliwości kształcenia studentów na terytorium Stanów Zjednoczonych, to jest niezwykle trudne przedsięwzięcie, nie wiem, czy nam się to uda, ale będziemy nad tym pracować.

Władze Uniwersytetu i Władze Wydziału podkreślają to, jak ważna dla rozwoju jest współpraca krajowa i zagraniczna.

Częścią jubileuszu jest wystawa narzędzi stomatologicznych, dostępna do 5 stycznia w Collegium Maius, UCS i Muzeum Brama Grodzka.

Historię nauczania stomatologii w Lublinie przedstawiliśmy w materiałach:
Październik https://blask.umlub.pl/article2.php?issue_nr=024&art_id=992
Listopad https://blask.umlub.pl/article2.php?issue_nr=025&art_id=1037
 

Tekst: Justyna Jóźkiewicz
Fot. Justyna Jóźkiewicz i Sławomir Sioma
znaki graficzne: flaga Polski, logo programu i MNiSW
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie