numer 026
grudzień 2023
8

Poznaj swój Samorząd – Karol Chromiak

portret Karola Chromiaka
Karol Chromiak
Dlaczego wybrał Pan UMLub?
Uniwersytet Medyczny w Lublinie należy do najlepszych uczelni medycznych, a jego absolwenci odnoszą olbrzymie sukcesy w środowisku medycznym oraz wypadają bardzo dobrze w rankingach na tle studentów innych uczelni. Równie istotnym czynnikiem była atmosfera panująca pośród studentów, która miała odzwierciedlenie w pozytywnych opiniach moich koleżanek i kolegów ze starszych lat. Ponadto uczelnia dysponuje bogatym zapleczem klinicznym, co istotnie przekłada się na jakość kształcenia. To właśnie te aspekty studiowania na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie skłoniły mnie do wstąpienia w grono studentów naszej Alma Mater. Z każdym kolejnym rokiem spędzonym na Uczelni przekonuję się, że była to dobrze podjęta decyzja.

Dlaczego chce Pan zostać lekarzem? Jaka specjalizacja?
Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale jeśli miałbym wybrać jakiś główny powód wyboru kierunku lekarskiego, to byłaby to możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach – począwszy od zgłębiania tajemnic ludzkiego ciała, po naukę pracy w zespole, podejmowania kluczowych decyzji pod presją czasu czy doskonalenia zdolności dedukcji i stawiania prawidłowych diagnoz. Na dzień dzisiejszy celuję w specjalizacje internistyczne, choć nie wykluczam innych dziedzin.

Co daje Panu praca w Samorządzie Studentów?
Początki mojej pracy w Samorządzie Studentów sięgają 2019 roku. Od pierwszego roku studiów chciałem w aktywny sposób włączyć się w życie naszej Uczelni. Działalność w samorządzie daje olbrzymi zakres możliwości: niesamowicie rozwija umiejętności miękkie, umożliwia nabycie zdolności planowania i zarządzania czasem czy organizowania dużych przedsięwzięć. Niezaprzeczalnym jest fakt, że będąc członkiem Samorządu Studentów, możesz mieć realny wpływ na funkcjonowanie uniwersytetu. Tym samym nabywasz w pewien sposób samodzielności i umiejętności podejmowania kluczowych decyzji, co stanowi bardzo ważny aspekt w przyszłym zawodzie lekarza. W tym roku akademickim mam zaszczyt pełnić funkcję Przewodniczącego Zarządu Samorządu Studentów.

W które działania Samorządu teraz się Pan angażuje?
Jako przewodniczący skupiam się obecnie na koordynacji pracy całego zarządu i realizacji wyznaczonych samorządowych celów. Ostatnie tygodnie były bardzo intensywne, obóz Integral 2023, spotkanie z Panią Pełnomocnik Praw Pacjenta SPSK4, ankietyzacja Erasmus, a także nasze ostatnie wielkie dzieło XCII Zjazd Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego w Lublinie to tylko nieliczne z większych projektów spośród realizowanych w ostatnich 3 miesiącach.

Jakie plany na kadencję?
Jesteśmy na półmetku kadencji, przed nami jeszcze 6 miesięcy wytężonej pracy. Nie zwalniamy tempa, tym samym planujemy organizację International Culture Night w okresie wiosennym, organizację zjazdu Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Prowadzimy rozmowy ws. kolejnej edycji Lublinaliów. Zeszłoroczne Wydarzenie Doktorat Bez Strachu, które miałem zaszczyt osobiście organizować cieszyło się dużym zainteresowaniem, toteż chcielibyśmy nie tylko powtórzyć ale i rozwinąć. Pomysły wyżej wymienione stanowią są głównymi kierunkami naszych działań, jednakże podejmujemy i będziemy podejmować pomniejsze inicjatywy równie istotne dla studentów.
Kamil Chromiak na tle panoramy miasta
W prace jakich organizacji jeszcze się Pan angażuje?
Swoją przygodę z działalnością w organizacjach zacząłem w IFMSA-Poland Oddział Lublin, pełniąc funkcję asystenta, a następnie koordynatora lokalnego ds. wymiany naukowej. Do moich obowiązków należała organizacja projektów naukowych dla studentów przyjeżdzających w ramach programu SCORE oraz koordynowanie procesu rekrutacji na wymianę zagraniczną studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Działałem również w kilku kołach naukowych. W tym roku akademickim w pełni oddałem się działalności na rzecz Samorządu, pełniąc funkcję Przewodniczącego Zarządu Samorządu
 
Jakie ma Pan plany na przyszłość?
Z oczywistych planów to ukończyć studia oraz nadal angażować się społecznie, wykorzystując wszystkie zdobyte umiejętności dzięki działalności w organizacjach oraz w Samorządzie.

Co Pan robi w wolnym czasie?
W wolnej chwili oddaję się zgłębianiu historii. Szczególnie interesuje mnie okres okupacji, a także tematyka Holokaustu. Historia pozwala na zrozumienie innych dziedzin nauk społecznych, toteż ostatnimi czasy zaczytuję się w literaturze geopolitycznej. Gdy tylko warunki pogodowe pozwalają, lubię wsiąść na rower i odkrywać uroki krajobrazu moich rodzinnych stron. Cacio e Pepe to moje popisowe kulinarne danie.

Jakie ma Pan motto życiowe?
Moje motto jest ściśle związane z moim głównym zainteresowaniem, Cyceron rzekł kiedyś "Nie znać historii to zawsze być dzieckiem"
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie