numer 026
grudzień 2023
7

Nowelizacja standardów kształcenia

W listopadzie oraz w grudniu odbyło się siedem spotkań z Zespołem do spraw Dostosowania Programów Studiów do Nowego Standardu Kształcenia Przygotowującego do Wykonywania Zawodu Lekarza oraz Lekarza-Dentysty.

W chwili obecnej prace nad programami kształcenia na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym dobiegają końca. Podczas prac wprowadzono następujące zmiany w programach: dodano nowe efekty uczenia się z zakresu komunikacji na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29.09.2023 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego, począwszy od I do VI roku dla kierunku lekarskiego oraz od I do V roku kierunku lekarsko-dentystycznego będą realizowane efekty związane z komunikacją kliniczną na zajęciach klinicznych. Kolejną zmianą, która nastąpiła w programach studiów, jest dołączenie do modułów „Psychospołecznych aspektów medycyny” oraz „Psychospołecznych aspektów stomatologii” drugiej linii obejmującej elementy związane z bezpieczeństwem pacjenta, tj. prawne i organizacyjne aspekty medycyny (PiOAM) na kierunku lekarskim oraz prawno-organizacyjne podstawy medycyny (POM) na kierunku lekarsko-dentystycznym. Oba moduły będą wzajemnie się przeplatać, począwszy od I roku studiów. W ramach modułów poruszone zostaną zagadnienia psychologiczne, komunikacyjne wraz z elementami prawa. Do programu studiów zaproponowano wprowadzenie nowoczesnych metod kształcenia w procesie nauczania poprzez nagrywanie podcastów oraz wprowadzenie seminarium w formie aktywnej, czyli rozumowania klinicznego. 

W najbliższych dniach programy kształcenia zostaną poddane konsultacjom społecznym oraz do opinii Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 
Przygotowała: Małgorzata Goś, Sekcja ds. Programów Studiów
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie