numer 021
Kwiecień 2023
10

Kierownicy jednostek w pigułce

Przedstawiamy sylwetkę dr hab. n. farm, prof. uczelni Anny Sroki-Bartnickiej, kierowniczki Samodzielnej Pracowni Spektroskopii i Obrazowania Chemicznego w Katedrze Nauk Biomedycznych.
dr hab. n. farm. Anna Sroka-Bartnicka, prof. uczelni
dr hab. n. farm. Anna Sroka-Bartnicka, prof. uczelni
Czym zajmuje się jednostka, którą Pani Profesor kieruje?
Samodzielna Pracownia Spektroskopii i Obrazowania Chemicznego w Katedrze Nauk Biomedycznych, powstała w październiku 2021 r. razem z utworzeniem nowego Wydziału Biomedycznego. Zespół zajmuje się obrazowaniem powierzchni próbek i tkanek za pomocą spektroskopii wibracyjnej, czyli spektroskopią w podczerwieni, oraz ramanowską. Techniki te pozwalają na uzyskanie informacji chemicznych dotyczących badanych związków. Możliwe jest wykonywanie pomiarów punktowych, a dzięki połączeniu spektrometru z mikroskopem możliwe jest obrazowanie powierzchni próbki. Uniwersalność technik spektroskopowych pozwala nam na prowadzenie różnych tematów badawczych np. z zakresu lipidomiki i metabolomiki, tkanek zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Zajmujemy się również analizą fizykochemiczną powierzchni biomateriałów oraz katalizatorów.
Obecnie realizujemy 2 projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych: projekt Sonata NCN 1,4 mln zł (Synergia metod obrazowania chemicznego w modelu cukrzycy typu 2) oraz Projekt Powroty FNP 1,5 mln zł (Wykorzystanie metod spektroskopowych do oceny procesu kościotworzenia na biomateriałach typu ceramicznego w warunkach in vitro), a także dwa projekty wewnętrzne: DS oraz PB. Jednostka prowadzi zajęcia dydaktyczne - przedmiot Analiza Kryminalistyczna dla studentów biomedycyny.
Interdyscyplinarny zespół tworzą: dr n. biol. Barbara Gieroba (adiunkt w grupie badawczej), lek. wet. Grzegorz Kalisz (asystent w grupie badawczej), mgr biotechnologii Mikołaj Krysa (mł. specjalista badawczo-techniczny). Zespół uzupełnia doktorantka mgr Adrianna Kryska zatrudniona w ramach realizacji projektu NCN oraz 3 postdoków z Ukrainy: dr Maryna Khalavka, dr Olena Mozgova i dr Nadiia Kovalska, zatrudnionych w ramach realizacji projektu Powroty FNP.

Co lubi Pani Profesor w swojej pracy?
Najbardziej w swojej pracy doceniam możliwość tworzenia projektów naukowych oraz interpretację danych, czyli kolorowych obrazów lub map, które poprzez intensywność barwy wskazują na stężenie badanego analitu.
Lubię poszukiwać nowych rozwiązań do istniejących problemów badawczych. Cenię sobie pracę ze swoim kreatywnym zespołem oraz studentami. W mojej pracy doceniam również możliwość współpracy międzynarodowej, która jest podstawą do prowadzenia interdyscyplinarnych projektów naukowych.
Zespół SSOC
Zespół SSOC
Moja kariera zawodowa...
Kilka miejsc pracy w jednostkach polskich i zagranicznych.
Tytuł magistra chemii otrzymałam w 2005 r. na wydziale Chemii UMCS w Lublinie, a doktorat nauk chemicznych obroniłam w 2011 r. w Łodzi w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk. Swój pierwszy 2-letni staż podoktorski odbyłam na Wydziale Farmaceutycznym w Zakładzie Biofarmacji UM w Lublinie. Następnie wyjechałam na sześciomiesięczny staż do Imperial College London będąc wykonawcą w ERC Advanced Grant, a potem wyjechałam na roczny staż do Stockholm Univeistete w Szwecji. Do Polski wróciłam pod koniec 2015r., podejmując pracę na UMCS na Wydziale Biologii w Zakładzie Genetyki i Mikrobiologii, gdzie realizowałam projekt LIDER VIII finansowany z NCBiR ("Opracowanie ekologicznego preparatu do stymulacji wzrostu i plonowania roślin uprawnych i leczniczych", 1,2 mln zł). Efektem projektu jest m. in. patent który został wdrożony, a w tym roku pojawi się preparat dostępny komercyjnie. Na UM ponownie zaczęłam pracę od października 2018 r. jako asystent w Zakładzie Biofarmacji. W 2019 r uzyskałam stopień dr hab. w naukach farmaceutycznych, zaś od października 2021 pracuję na Wydziale Biomedycznym.

Ja prywatnie…
Prywatnie lubię prowadzić aktywny styl życia, lubię sport. Jednak to rodzina jest dla mnie najważniejsza i staram się spędzać z nią jak najwięcej wolnego czasu.
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie