numer 021
Kwiecień 2023
5

Fundusze Wyszehradzkie: Education and research in the field of drug design and development within the V4 region

W dniach 20-24.03.2023 w Lublinie miała miejsce wizyta studyjna uczestników międzynarodowego projektu edukacyjnego w ramach Funduszy Wyszehradzkich pt. „Education and research in the field of drug design and development within the V4 region” realizowanego przez naszą Uczelnię jako lidera projektu, we współpracy z partnerami z Czech (Uniwersytet Masaryka w Brnie, Wydział Farmacji) i Słowacji (Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie, Wydział Farmacji). W trzeciej już, po Brnie i Bratysławie, wizycie studyjnej uczestniczyli eksperci, wykładowcy, doktoranci i studenci farmacji z trzech uczelni partnerskich.
Uczestnicy projektu edukacyjnego
Wizyta studyjna uczestników międzynarodowego projektu edukacyjnego w ramach Funduszy Wyszehradzkich pt. „Education and research in the field of drug design and development within the V4 region”
Założenie projektu związane jest z projektowaniem oraz poszukiwaniem bezpiecznych i dobrze tolerowanych nowych leków, a także potrzebą poprawy niewystarczającej świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki i farmakoterapii najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Projekt ma na celu sprostanie tym wyzwaniom poprzez działania skierowane do różnych grup: mieszkańców krajów wyszehradzkich, przyszłych i obecnych badaczy, doktorantów i studentów oraz uczelni i firm farmaceutycznych.
Uczestnicy projektu w ramach Funduszy Wyszehradzkich
Uczestnicy projektu w ramach Funduszy Wyszehradzkich
W ramach projektu podejmowane są działania, mające na celu konsolidację zespołów badawczych z krajów regionu, stworzenie platformy eksperckiej między komplementarnymi ośrodkami badawczo-dydaktycznymi oraz wypracowanie jednolitej metodologii wymiany wiedzy i dobrych praktyk, standaryzację metod badawczych, a także stworzenie zespołów interdyscyplinarnych. Powyższe przedsięwzięcia zostaną dodatkowo uzupełnione o programy edukacyjne skierowane do szerokiej publiczności. Projekt wzmocni nie tylko regionalną współpracę pomiędzy publicznymi instytucjami edukacyjnymi/naukowymi, ale również jest niepodważalną promocją regionu wyszehradzkiego i formą popularyzacji nauki na poziomie regionalnym, czego konsekwencją będzie podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństwa.

W programie wizyty studyjnej udział wzięli: z Katedry i Zakładu Farmakologii z Farmakodynamiką: prof. dr hab. Grażyna Biała jako kierownik projektu po stronie UML, dr hab. Ewa Kędzierska, prof. UM, dr hab. Marta Kruk-Słomka, prof. UM i dr Jolanta Orzelska-Górka, prof. UM, jako ekspertki naukowe, dr Monika Gawrońska-Grzywacz z Katedry i Zakładu Toksykologii jako młoda badaczka, mgr farm. Barbara Krzemińska i mgr farm. Paweł Grochecki jako przedstawiciele doktorantów oraz studenci V i VI roku kierunku Farmacja. Bogaty program obejmował wykłady przybliżające pracę naukowo-dydaktyczną na naszym Uniwersytecie i model badawczy z użyciem zebrafish, spotkanie networkingowe ekspertów, wizyty w Ośrodku Medycyny Doświadczalnej i Centrum Symulacji Medycznej, którymi goście byli zachwyceni oraz warsztaty przybliżające techniki pracy z wykorzystaniem modelu zebrafish (ocena bezpieczeństwa nowych substancji-kandydatów na leki z wykorzystaniem procedury OECD nr 236 – Fish Embryo Acute Toxicity Test), jak również metody badań in vitro prowadzone na hodowlach komórkowych. Uczestnicy mogli się także zapoznać z infrastrukturą Uniwersytetu i nowoczesną aparaturą badawczą w wybranych jednostkach Wydziału. Mieli także okazję uczestniczenia w uroczystej promocji doktorów i doktorów habilitowanych. Wieczorami nasi Goście mieli możliwość zwiedzania Lublina i poznania historii miasta oraz najwybitniejszych smaków Lubelszczyzny, co przyczyniło się znacząco do integracji uczestników projektu.

Od momentu rozpoczęcia projektu odbywają się obrady on-line z zagranicznymi partnerami oraz regularne spotkania zespołów na poziomie regionalnym, jak i wykłady otwarte dla społeczeństwa. Wyniki projektu przedstawiane są na konferencjach naukowych, przygotowywane są także publikacje w językach narodowych oraz wieloośrodkowa w języku angielskim. Mamy nadzieję, że efekty naszego projektu będą stanowiły ogromną wartość edukacyjną i naukową o zasięgu krajowym i międzynarodowym w aspekcie poszukiwania nowych leków.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu!
Autorka: prof. dr hab. n. farm. Grażyna Biała, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie