numer 018
Grudzień 2022
8

Pokoje wyciszeń na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Z inicjatywy Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych pani dr hab. n. med. Alicji Wójcik-Załuskiej oraz Akademickiej Pomocy Psychologicznej i Edukacyjnej pod kierownictwem pani dr hab. n. med. Marzeny Samardakiewicz, prof. uczelni planowane jest utworzenie pokojów wyciszeń dla wszystkich studentów naszej Uczelni. Pokój wyciszeń jest specjalnie wyodrębnionym pomieszczeniem, w którym korzystający mają możliwość odreagowania napięć, doświadczyć bezpieczeństwa oraz wyciszenia emocjonalnego. Celem utworzenia takich miejsc na terenie Uniwersytetu Medycznego jest zapewnienie stref gwarantujących spokój dla osób doświadczających nagłego załamania, przytłoczenia emocjonalnego, silnego stresu oraz kryzysu psychicznego.
Przestrzenie, które także można wykorzystać w celu wyciszenia to korytarze/hole/wnęki. Wydzielenie powierzchni w okolicach schodów, okien i zaadaptowanie ich w odpowiedni sposób również spełni funkcję strefy wyciszeń. Odcięcie się od nadmiaru bodźców zewnętrznych oraz szumu informacyjnego sprzyja w koncentracji oraz efektywnemu procesowi kształcenia.
Wnętrze pokoju wyciszenia w Collegium Academicum. W pokoju znajdują się pufy, biurko i krzesła.
Pokój wyciszenia w Collegium Academicum
Pogłębiający się kryzys, wojna za Polską granicą, pandemia oraz spowodowana nią izolacja – problemy, które zdominowały dzisiejszy świat to jedne z przyczyn pogarszającego się zdrowia psychicznego. Pokoje wyciszeń to propozycja podnosząca poziom dostępności, dzięki której Uniwersytet wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom. Wzorem wielu Polskich i zagranicznych uczelni oraz innych miejsc publicznych takich jak np. niektóre muzea, galerie Uniwersytet Medyczny również podejmuje inicjatywę wsparcia studentów w postaci utworzenia pokojów/stref wyciszeń na terenie naszej Uczelni w miejscach odbywania zajęć przez studentów.

W budynku Collegium Academicum został już stworzony pierwszy pokój wytchnień dedykowany studentom potrzebującym spokoju i odpoczynku, a także wewnętrznego wyciszenia. Pokój nr 16 na parterze Coll. Academicum to miejsce dedykowane takiemu odpoczynkowi. W pomieszczeniu na bieżąco będą jeszcze wprowadzane aranżacje ocieplające wnętrze, tak aby ułatwić uzyskanie efektu wyciszenia. Planujemy rozszerzenie tej idei. Chcemy, aby dostępne strefy wytchnień były jednolicie oznakowane oraz aby liczba takich miejsc systematycznie rosła. Za wskazanie dostępnych miejsc do przekształcenia i aranżacji w strefy wyciszenia będziemy wdzięczni szczególnie administratorom budynków.
Autor: dr hab. n. med. Alicji Wójcik-Załuska
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie