numer 018
Grudzień 2022
15

10 urodziny CyfrUM - Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie została po raz pierwszy zaprezentowana użytkownikom w 2012 r., tym samym obchodzi ona w tym roku 10 urodziny!
Od 2012 roku zasoby prezentowane w naszej Bibliotece Cyfrowej stale wzrastały i obecnie mamy już zdeponowanych blisko 8 tysięcy różnego rodzaju obiektów. Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu BC UML był rok 2015 i udział Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w Projekcie Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej. Od czasu realizacji LBW do dziś, Bibliotekę Cyfrową UML odwiedziło ponad 7,4 milionów czytelników. W 2019 roku BC UML otrzymała nazwę: CyfrUM - Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Rycina z osiemnastowiecznego zielnika autorstwa Elisabeth Blackwell o tytule
Blackwell, Elisabeth. 1747. „Herbarium selectum sive collectio stirpium quae in pharmacopoliis ad medicum”. Io. Iosephi Fleischmanni, s. 147
W 2022 r. CyfUM przeszła kolejną metamorfozę. Dzięki pozyskaniu środków z Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki - Umowa nr SONB/SP/513726/2021, zostało pozyskane nowoczesne oprogramowanie dedykowane dla bibliotek cyfrowych, z interfejsem dostosowanym do wymagań osób o specjalnych potrzebach. Obecnie w CyfrUM wszystkie obiekty są podzielone na 7 kolekcji, co ułatwia odnalezienie poszukiwanej publikacji. Kolekcje to m.in.: Czasopisma, Historia nauki i medycyny, Konferencje, Książki naukowe i monografie, Lubelskie Towarzystwo Lekarskie.

Do najciekawszych zasobów w kolekcji Historia nauki i medycyny należy m.in. zielnik autorstwa Elisabeth Blacwell „Herbarium selectum sive collectio stirpium quae in pharmacopoliis ad medicum" ze szczególnie pięknymi ręcznie malowanymi ilustracjami prezentującymi rośliny lecznicze. W CyfrUM można także obejrzeć jedno z pierwszych wydań „Anatomii człowieka” Adama Bochenka z 1916 roku. Można więc zobaczyć czy i co zmieniło się w podręczniku do anatomii w ciągu ostatnich 100 lat.

Jedną z ciekawszych kolekcji jest ta poświęcona zasobom pochodzącym z dawnej biblioteki Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego. Dziś kolekcję tę tworzy 1449 obiektów, mogących zainteresować nie tylko badaczy historii medycyny i dziedzin pokrewnych. Wśród zasobów w tej kolekcji znajdziemy oprócz czasopism, m.in. zbiór przewodników i informatorów z początku XX wieku, reklamujących zalety miejscowości wskazywanych jako uzdrowiska. Pracą tego rodzaju jest „Zakopane jako stacya klimatyczna” autorstwa Tomasza Janiszewskiego, ministra zdrowia publicznego w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego, wydana w Krakowie w 1901 roku.
Obecnie przygotowujemy się do digitalizacji książek w języku polskim wydanych w latach 1800-1850, kiedyś będących w zbiorach LTL, a obecnie znajdujących się w Bibliotece Głównej UML. Digitalizacja będzie realizowana dzięki środkom pozyskanym z Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki. Dzięki temu wzrośnie liczba interesujących pozycji wydanych w pierwszej połowie XIX wieku, dostępnych w CyfrUM dla każdego bez ograniczeń prawnych czy technicznych.
Na grafice widać fragment strony CyfrUM Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Po środku u góry znajduje się pasek wyszukiwarki, poniżej pokazane są kolekcje: Wystawy, Czasopisma, Historia nauki i medycyny, Konferencje, Książki naukowe i monografie, Lubelskie Towarzystwo Lekarskie
Grafika ze strony CyfrUM Biblioteka Cyfrowa UML
Tekst: Anastazja Śniechowska-Karpińska/Biblioteka Główna UML
Grafika na stronę główną: Aleksandra Kozak/Biblioteka Główna UML
Grafiki w tekście pochodzą ze strony CyfrUM Biblioteka CyfrowaUML
Rycina: pochodzi z Blackwell, Elisabeth. 1747. „Herbarium selectum sive collectio stirpium quae in pharmacopoliis ad medicum”. Io. Iosephi Fleischmanni, s. 147.
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie