numer 018
Grudzień 2022
11

 #1. Osoba w kryzysie psychicznym – co robić? 

Szanowni Państwo, Drodzy Studenci,
W Informatorze BLASK zagości stała rubryka, której celem ma być poszerzanie naszej wiedzy o różnych aspektach funkcjonowania psychicznego. Prezentowane artykuły będą miały krótką formę (do 2500 znaków), stąd nazwa przedsięwzięcia: APPiE_UpTo_2500. Jeśli uznacie Państwo, że jakaś kwestia jest warta poruszenia w naszej rubryce na łamach BLASKU – napiszcie: appie@umlub.pl
Dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz
Koordynator APPiE

 #1. OSOBA W KRYZYSIE PSYCHICZNYM – CO ZROBIĆ? 
by mgr Magdalena Fryze

Każdy z nas doświadczył, doświadcza bądź może doświadczyć kryzysu psychicznego. Często kryzysu możemy się spodziewać w sytuacjach trudnych, reorganizujących nasze życie, takich jak strata bliskiej osoby, rozstanie z partnerem czy chociażby utrata pracy. Ale kryzys może pojawić się także na skutek nawarstwiających się problemów, zbyt dużego obciążenia poznawczego, presji czasu bądź poczucia niezrozumienia przez otoczenie. 

Reakcje na doświadczenie kryzysu psychicznego są różne, warto jednak zwrócić uwagę na parę sygnałów alarmowych. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest wycofywanie się z relacji koleżeńskich, unikanie kontaktów oraz brak chęci wychodzenia z domu. Wśród innych symptomów można wskazać na pojawiający się brak zainteresowań rzeczami, które wcześniej sprawiały radość, chroniczne poczucie zmęczenia, wrażenie, że nawet proste zadania urastają do niemożliwych do wykonania. Towarzyszyć temu mogą także niekontrolowane wybuchy złości oraz płaczu. Osoba, która znajduje się w kryzysie psychicznym czuje się bezradna, przeciążona, zagubiona. Jest całkowicie skupiona na swoich emocjach oraz myślach pojawiających się w głowie, przez co staje się całkowicie niezdolna do podjęcia działania. 

Osobie w kryzysie psychicznym może być trudno poprosić inne osoby o pomoc, ponieważ nie będzie chciała zwracać na siebie uwagi, czy być dla innych osób ciężarem. Może uważać, że jej problemy są błahe i powinna sama sobie z nimi poradzić. Z tego względu tak istotna staje się nasza uważność na zmiany w zachowaniu kolegów/koleżanek sugerujące prawdopodobny kryzys. Pomocne może być umiejętne towarzyszenie, znalezienie czasu, gotowość do rozmowy i zaoferowania wsparcia. Rozmowa bez udzielania rad, wyrażająca się empatią, otwartością na przeżywane przez kolegę/koleżankę trudności, wykazanie zrozumienia dla tego, co osoba przechodzi, pozwoli jej na „zrzucenie” odczuwanego ciężaru, a na pewno wzmocni poczucie, że jest dla kogoś ważna.  Obecność, nawet milcząca, rozmowa, jak również drobna pomoc pomogą w zmniejszeniu poczucia osamotnienia. 

Pamiętaj!  Wsparcie kolegi/koleżanki w kryzysie przez CIEBIE jest niezmiernie ważne, ale nie raz zdarza się, że osoby te wymagają specjalistycznej pomocy psychologicznej. Dlatego też w momencie udzielania wsparcia warto jest porozmawiać w otwarty sposób o skorzystaniu z konsultacji psychologicznej. 

Pamiętaj! APPiE to miejsce, gdzie każda osoba doświadczająca kryzysu może się zgłosić i otrzyma profesjonalną pomoc.
tekst Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna i znak drzewo w okręgu
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie