numer 018
Grudzień 2022
5

Czym zajmuje się IFMSA-Poland Oddział Lublin?

IFMSA-Poland zrzesza studentów i absolwentów kierunków medycznych. Zapraszamy do zapoznania się z działaniami lubelskiego oddziału IFMSA!
Członkowie IFMSA podczas warsztatów z szycia chirurgicznego; na pierwszym planie widać dziewczynę która ćwiczy szycie chirurgiczne na fantomie, w tle dwóch chłopaków również szyje na fantomie.
Członkowie IFMSA podczas warsztatów z szycia
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland to ogranizacja zrzeszająca studentów kierunków medycznych oraz ich absolwentów. Aktualnie posiadamy 19 oddziałów i działamy przy 20 uczelniach prowadzących zajęcia na Wydziale Lekarskim. Należymy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny - IFMSA (International Federation of Medical Students Associations), która łączy ponad 1 300 000 działaczy ze 129 krajów. Jesteśmy największą organizacją studencką na świecie!
Członkowie IFMSA podczas jednej ze swoich akcji; studenci są ubrani w kolorowe stroje typu kigurumi, niektórzy są przebrani za postacie z bajek, jeden ze studentów jest przebrany za Świętego Mikołaja.
Członkowie IFMSA podczas jednej ze swoich akcji
Czym się zajmujemy?

Naszym celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat zdrowia fizycznego i psychicznego, a także praw człowieka. Większość kojarzy nas pewnie z akcji w galeriach handlowych, gdzie mierzymy ciśnienie, poziom glukozy czy tłumaczymy, jak udzielać pierwszej pomocy. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej! Mamy do zaoferowania szeroki wachlarz możliwości. Szkolimy się w zakresie umiejętności medycznych oraz kompetencji miękkich. Bardzo ważny jest dla nas samorozwój. Prężnie działamy prowadząc sześć programów stałych, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Obejmują następujące dziedziny:

- SCOPH - Program Stały ds. Zdrowia Publicznego,
- SCOME - Program Stały ds. Edukacji Medycznej,
- SCORA - Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS,
- SCORP - Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju,
- SCORE - Program Stały ds. Wymiany Naukowej,
- SCOPE - Program Stały ds. Praktyk Klinicznych.
Studentka z zielono-niebieskimi pasemkami trzyma piłę do rozcinania gipsu i rozcina gips założony na rękę innego studenta w ramach warsztatów z gipsowania.
Warsztaty z gipsowania
Zatem nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Studenci działający w naszej organizacji mają możliwość wyjechać na praktyki zagraniczne. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć, jak działają medycy w odległych zakątkach świata oraz poznać studentów z innych krajów. Niejednokrotnie zawieramy wówczas znajomości, które zostają z nami na długie lata.

Równie ważne są dla nas umiejętności interpersonalne, takie jak: prowadzenie rozmów z pacjentem, sztuka wystąpień publicznych, czy techniki efektywnej nauki i planowania czasu. Posiadamy przeszkolonych trenerów, którzy poprowadzą warsztaty z kompetencji miękkich, które są niezbędne w późniejszej pracy i znacznie ułatwiają nam pracę w grupie.

Ale pamiętajcie – nasze hasło przewodnie brzmi „IFMSA to ludzie”. W całej działalności jednym z najważniejszych aspektów jest zawieranie nowych znajomości z osobami z różnych dziedzin i w różnym wieku, których pewnie byśmy nie poznali, gdyby nie było nas w organizacji. Mamy okazję zdobywać nowe doświadczenia, uczyć się od siebie nawzajem oraz wymienić poglądy na różnorodne tematy. Jesteśmy wszyscy dla siebie ogromną inspiracją i napędzamy się do działania. 

Chcesz do nas dołączyć, ale nie wiesz jak? Nic prostszego! Wejdź na naszą stronę i zarejestruj się! Następnie dołącz do Drużyny IFMSA na Facebooku i Instagramie, aby śledzić nasze działania. 
Czekamy na Ciebie!
Studenci IFMSA prowadzą akcję profilaktyczną w galerii handlowej. Na pierwszym planie widać studentkę w kitlu, która rozmawia z mężczyzną, który przyszedł na badania profilaktyczne.
Akcja profilaktyczna w galerii handlowej
Marcelina Podleśna
Prezydent IFMSA-Poland Oddział Lublin
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie