Informator uniwersytecki
numer 018
Grudzień 2022
★
5
PRELUDIUM BIS 3 – prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos i mgr Monika Szelest
W ramach grantu Preludium Bis 3 prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos i mgr Monika Szelest realizują projekt o nazwie "Rola NPM1 jako biomarkera skuteczności leczenia celowanego u chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową".
Rozpoczęła się realizacja projektu badawczego otrzymanego z Narodowego Centrum Nauki w ramach grantu Preludium Bis 3. Projekt pt.: „Rola NPM1 jako biomarkera skuteczności leczenia celowanego u chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową” rozpoczął się w 1 października 2022 r. i potrwa 3 lata. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej, doktorantką realizującą działania - mgr Monika Szelest.

Celem projektu jest określenie wpływu poziomu ekspresji transkryptu NPM1.R1 na progresję choroby i odpowiedź na leczenie u chorych na PBL. W ramach badania przeprowadzona zostanie ocena poziomu ekspresji NPM1.R1 w powiększonej grupie chorych na PBL z wykorzystaniem 100 zbankowanych próbek, co pozwoli na określenie wartości prognostycznej poziomu ekspresji NPM1.R1 w tej chorobie. Ponadto, do badania zrekrutowanych zostanie dodatkowo 50 chorych na PBL. Pobrane próbki zostaną wykorzystane do określenia profilu ekspresji genów w komórkach białaczkowych charakteryzujących się wysoką lub niską ekspresją NPM1.R1 oraz w komórkach z wyciszoną ekspresją genu NPM1 z wykorzystaniem technologii RNA-seq. Ponadto, analizie poddane zostaną procesy komórkowe, które zachodzą po swoistym wyciszeniu ekspresji NPM1.R1 oraz w odpowiedzi na działanie substancji ukierunkowanych molekularnie: wenetoklaksu (inhibitora BCL-2) oraz ibrutynibu (inhibitora BTK) z użyciem techniki Western Blot oraz cytometrii przepływowej.
Wyniki niniejszego badania pozwolą na weryfikację hipotezy badawczej, że poziom ekspresji NPM.R1 jest niezależnym czynnikiem prognostycznym u chorych na PBL, a odpowiedź na terapie celowane jest uzależniona od poziomu NPM.R1. Ponadto, identyfikacja nowych celów terapeutycznych zależnych od NPM-1 może stanowić podstawę dla innowacyjnych strategii leczenia.
Autor: prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie