numer 018
Grudzień 2022
7

PRELUDIUM BIS 3 - dr hab. Sławomir Dresler, prof. uczelni i Izabela Baczewska

W ramach grantu Preludium Bis 3 dr hab. Sławomir Dresler, prof. uczelni i Izabela Baczewska realizują projekt "Porosty i mszaki jako źródło biologicznie aktywnych substancji wykorzystywanych w chorobach skórnych".
1 października rozpoczęła się realizacja projektu badawczego otrzymanego ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Preludium Bis 3. Celem konkursu jest wsparcie kształcenia doktorantów w szkołach doktorskich i finansowanie projektów badawczych realizowanych przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw doktorskich. Projekt pt.: „Porosty i mszaki jako źródło biologicznie aktywnych substancji wykorzystywanych w chorobach skórnych” będzie realizowany do 30 września 2026 r. pod nadzorem naukowym pana dr hab. Sławomira Dreslera, prof. uczelni. Doktorantką wybraną w konkursie została pani Izabela Baczewska.
doktor habilitowany Sławomir Dresler, profesor Uczelni siedzi przy biurku w laboratorium. Na biurku widać notatki, kubek i komputer. Obraz widoczny na ekranie komputera to najprawdopodobniej specjalistyczny program naukowy.
dr hab. Sławomir Dresler, prof. Uczelni
Cel planowanych badań
Pomimo szerokiej dokumentacji fitochemicznej porostów oraz mszaków ich właściwości w wielu aspektach pozostają nierozpoznane. Najnowsze badania wykazały, że potencjał fitoterapeutyczny porostów może wynikać ze znacznej akumulacji alantoiny – związku łagodzącego, ułatwiającego gojenie oraz regenerację naskórka. Przewiduje się także, że mszaki mają tendencję do akumulowania znacznych ilości tej substancji. Proponowane w projekcie badania są ukierunkowane na rozpoznanie właściwości fitochemicznych porostów i mszaków oraz analizę biologicznej aktywności ich ekstraktów pod kątem wykorzystania w pielęgnacji i leczeniu chorób skóry. Projekt obejmuje:
- analizę zawartości związków biologicznie czynnych (w tym alantoiny),
- ocenę właściwości biologicznych otrzymanych ekstraktów, ze szczególnym uwzględnieniem ich znaczenia w przyśpieszaniu gojenia się ran, właściwości fotoprotekcyjnych czy roli w ograniczaniu działalności enzymów odpowiedzialnych za rozkład białek obecnych w skórze.

Najważniejsze spodziewane efekty
Oczekiwanym rezultatem badań będzie zdefiniowanie cech fitochemicznych oraz określenie roli wybranych biostymulantów w akumulacji substancji biologicznie czynnych przez porosty i mszaki. Określenie biologicznej aktywności ekstraktów porostów i mszaków pozwoli ocenić ich potencjalne zastosowania w fitoterapii. Poza poznawczymi walorami projektu, badania mają także znaczenie praktyczne i mogą być bezpośrednio użyteczne w projektowaniu i wytwarzaniu leków, kosmetyków medycznych lub wyrobów medycznych pochodzenia roślinnego o naturalnym składzie.
Autor: dr hab. Sławomir Dresler, prof. uczelni
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie