numer 018
Grudzień 2022
7

Lubelski Festiwal Nauki. Ogrody farmacji

Projekt studencki młodych adeptek Wydziału Farmaceutycznego, pt. „Ogrody farmacji”, został zaprezentowany w ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki w dniu 15 września tego roku.

Wydarzenie miało formę wystawy, w której ramach uczestnicy mogli podziwiać dorobek artystyczny naszych studentek, na co dzień łączących pasje artystyczne ze zdobywaniem wiedzy. Prezentowane obrazy są wynikiem fascynacji głównie mocą terapeutyczną roślin i to głównie rośliny można było podziwiać. Ponadto autorki przygotowały specjalny skrypt z opisem właściwości przedstawionych okazów. Taką książeczkę każdy uczestnik mógł wziąć ze sobą.

Kim są te zdolne artystki-farmaceutki, które przygotowały projekt? 

Przed państwem: Karolina Opoka, Justyna Socha i Monika Mitura.
cztery dziewczyny stoją na tle tablicy z pracami plastycznymi, a za stołem, na którym leżą foldery promocyjne
Uczestniczki Ogrodów farmacji
szczur namalowany techniką akwareli
Praca Karoliny Opoki
Karolina Opoka jest obecnie studentką czwartego roku farmacji. Swoje pasje naukowe rozwija w ramach Koła Naukowego przy Zakładzie Chemii Nieorganicznej, którego jest przewodniczącą. Na wystawie przedstawiła przede wszystkim rośliny. Jak sama powiedziała: „Prezentowane przeze mnie prace wykonałam głównie przy pomocy akwareli. Wybór tematyki obrazów nie był przypadkowy, ponieważ każda z roślin ma właściwości lecznicze. Ich dobroczynne działania zostały niedawno odkryte, a niektóre są dobrze znane w etnomedycynie.” Jeden z obrazków był wyjątkiem od reguły, ponieważ przedstawiał szczura laboratoryjnego. Pani Karolina chciała w ten sposób przybliżyć odbiorcom to zwierzę, podkreślając „jakie wielkie znaczenie dla nauki ma jego udział w badaniach.”
słonecznik wykonany techniką quillingu, czyli z drobnych paseczków
Praca Justyny Sochy
Justyna Socha jest studentką piątego roku farmacji. Interesuje się szczególnie tematyką związaną z chorobami neurologicznymi. Realizuje te zainteresowania, działając w Studenckim Kole Naukowym przy Katedrze i Zakładzie Farmakologii z Farmakodynamiką, między innym biorąc czynny udział w konferencjach naukowych. Tworzenie prac plastycznych to jej hobby i rodzaj odpoczynku. „W wolnych chwilach relaksuję się, przygotowując prace plastyczne. Moją ulubioną techniką jest wykonywanie obrazów i figurek z cieniutkich pasków papieru, czyli quilling. Pierwsze prace zaczęłam wykonywać, kiedy byłam w liceum. Moje obrazy były prezentowane na kilku wystawach. Można obejrzeć je również na prowadzonych przeze mnie profilach na portalach społecznościowych w Internecie. Obrazy przedstawione na Lubelskim Festiwalu Nauki prezentują głównie rośliny lecznicze. Połączyłam więc hobby z tematyką związaną z farmacją.”
na stole leżą poukładane foldery promocyjne akcji Ogrody farmacji
Ogrody farmacji
Monika Mitura jest studentką piątego roku farmacji. Wszystkie zaprezentowane prace wykonała techniką akwareli. Zostały na nich przedstawione różne rośliny o właściwościach znanych w medycynie od dawna, ale nie wszystkie bezpieczne dla zdrowia. Pani Monika ujęła tematykę swoich prac następująco: „Chciałam nimi pokazać, że świat roślin ma wiele rozbieżności – jedne rośliny mogą dawać nam szczęście przez podniesienie poziomu serotoniny, jak szafran, a inne mogą okazać się trucizną, jak w przypadku bielunia.”

Trzymamy kciuki, aby wszystkie Panie wciąż znajdowały czas na rozwijanie zarówno pasji, jak i zainteresowań naukowych, jak i artystycznych, aby w przyszłości obejrzeć efekty inspiracji nauką na kolejnej wystawie. A może na XIX LFN pojawi się jakiś malarski lub quillingowy warsztat farmaceutyczny?

Powyższy tekst został przygotowany przez: Karolinę Opokę, Monikę Miturę, Justynę Sochę i dr n. farm. Joannę Warchulińską (opiekun projektu), fot. mgr Marcin Mazurek
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie