Informator uniwersytecki
Odkryj w sobie specjalistę
„Niewiedza (...) nie stanowi usprawiedliwienia dla nieprzemyślanych działań. Gdy się nie wie, gdy ma się wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć porady…”
~ A. Sapkowski „Chrzest ognia”
Trwa pierwszy rok Twoich wymarzonych studiów medycznych. Właśnie zajadasz sobie ze smakiem obiad na rodzinnej imprezie, kiedy nagle pada pytanie. To jakim będziesz tym lekarzem? Mówisz: a nie wiem, mam jeszcze czas. No dobrze, ale jaką specjalizację robisz? Sytuacja ta nie jest Ci obca. Społeczeństwo często nie zdaje sobie sprawy, że specjalizację określa się dopiero po sześciu latach studiów na kierunku lekarskim i odbyciu rocznego stażu. Dopiero wtedy podejmujemy decyzję i aplikujemy na daną specjalizację. Do tego czasu, mamy możliwość przyjrzeć się na studiach różnym dziedzinom medycyny i rozeznać się, w czym czujemy się naprawdę dobrze.
Inna sytuacja. Jest III rok studiów, zaczynają się zajęcia kliniczne. W końcu pojawia się kontakt z pacjentem, szansa poznania prawdziwego oblicza danej specjalizacji. Czasami okazuje się, że nasze wyobrażenia zupełnie nie pokrywają się z rzeczywistością. Pojawia się fascynacja lub totalne odrzucenie. Innym razem zajęcia mogą nie spełnić naszych oczekiwań. W zasadzie nie dowiedzieliśmy się nic konkretnego, nie możemy nawet określić, czy odnajdujemy się w danej dziedzinie. Póki jesteśmy na niższych latach studiów, problem wydaje się nas nie dotyczyć. Kiedy jednak zbliżamy się do ich ukończenia lub jesteśmy już na stażu, zaczyna się robić gorąco. Nieubłaganie zaczyna docierać do nas myśl: co dalej? O jaką specjalizację mam się ubiegać? Co, jeśli w ogóle nie mam żadnego punktu zaczepienia, a termin rekrutacji lada moment dobiegnie końca?
Kiedyś taka sytuacja mogła spędzać sen z powiek niejednemu studentowi czy stażyście. Dzisiaj jednak pojawia się nadzieja, że przedstawione dylematy odejdą w niepamięć. Powstaje bowiem seria książek, które odpowiedzą na większość nurtujących pytań i rozwieją mgłę niepewności. „Odkryj w sobie specjalistę” to kompleksowy i uporządkowany zbiór informacji na temat ogromnej ilości specjalizacji lekarskich. Dowiecie się z nich wielu konkretów: ile jest miejsc na daną specjalizację i jak to się ma do ilości chętnych? Jak wygląda program specjalizacji — czy czeka mnie sama teoria, czy jednak będę musiał wykonać jakieś manualne procedury medyczne? Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości pierwszych dni rezydenckich? W książkach znajdziemy także odpowiedzi dotyczące predyspozycji, specyfiki i możliwości na rynku pracy, ujawnimy wady i zalety. Przeanalizujemy, jak duży wpływ odciska dana specjalizacja na życiu prywatnym, a nawet jak zmienił się jej obraz w dobie pandemii. Co ciekawe, cały konkret informacji został opisany w intrygujący, literacki sposób, nawiązujący do postaci znanych z kart powieści czy aranżacji życiowych scenek fabularnych.
Specjalizacje zostały podzielone tematycznie na 4 części:
- internistyczną,
- zabiegową,
- dnia codziennego
- ciężkiego kalibru.
Obecnie trwają przygotowania nad częścią drugą, natomiast część pierwsza dotycząca specjalizacji internistycznych jest już możliwa do nabycia zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Więcej informacji na instagramie @odkryj.w.sobie.specjaliste oraz stronie www.sklepdlalekarza.pl
Serdecznie zapraszamy do lektury. Już dziś wyrusz z nami w niezwykłą podróż i poznaj niesamowity świat lekarskich gabinetów od tej drugiej strony biurka...
Julia Bargieł
miniaturka artykułu: żródło www.sklepdlalekarza.pl
zdjęcie 1 i 2: prywatne zasoby Julii Bargieł