numer 009
listopad 2021
6

Pielęgniarstwo i Położnictwo na UMLub - czy warto?

Czy warto studiować pielęgniarstwo lub położnictwo na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie oraz jaka jest w tym rola KRASzPiP, opowiedział dr n. med. Wiesław Fidecki, profesor uczelni z Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.
dr n. med. Wiesław Fidecki, profesor uczelni, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu
dr n. med. Wiesław Fidecki, profesor uczelni, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu
Czy może Pan powiedzieć, czym jest KRASzPiP?

Kierunki regulowane takie jak pielęgniarstwo i położnictwo, oprócz akredytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej, muszą przejść akredytację kierunkową przeprowadzaną przez Krajową Radę Akredytacyjną Szkół Pielęgniarek i Położnych KRASzPiP – Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych to organ powołany przez Ministra Zdrowia (pierwotnie nosiła nazwę KRASzM – Krajowa Rada Akredytacyjna Szkolnictwa Medycznego). Każda uczelnia, która chce prowadzić studia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, musi uzyskać akredytację ministra zdrowia. Minister podejmuje decyzję na podstawie rekomendacji Rady. W skład krajowej rady wchodzi do 12 członków, których powołuje i odwołuje minister zdrowia. Kandydatów na 4-letnią kadencję mogą zgłaszać uczelnie kształcące na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo (6 członków) oraz samorząd pielęgniarek i położnych, stowarzyszenia i organizacje zawodowe pielęgniarek i położnych (również 6 członków).

Warto podkreślić, że kilka kadencji przewodniczącą KRASzM-u/KRASPiP-u była Profesor Irena Wrońska, były Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu naszego Uniwersytetu.

Od października tego roku Minister powołał nowych członków, wśród których znalazło się dwoje pracowników UM w Lublinie: dr hab. Mariusz Wysokiński – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu zgłoszony przez naszą Uczelnię oraz dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus prof. uczelni, rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Położnych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnych.

Dlaczego jest tak ważna dla UM?

Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych ocenia czy uczelnia starająca się o akredytację dla kierunków pielęgniarstwo lub położnictwo spełnia standardy kształcenia określone w przepisach. Po przeprowadzeniu wizytacji Rada składa wnioski do ministra zdrowia o wydanie akredytacji lub jej cofnięcie, jeśli uczelnia nie spełnia standardów kształcenia. Akredytacja może być udzielona na 3 do maksymalnie 5 lat. Bez akredytacji uczelnia nie może kształcić studentów na tych kierunkach.

Nasza Uczelnia uzyskała takie akredytacje już kilkukrotnie. Najbliższa ocena czaka nas w 2022 roku na obu kierunkach.
Zdjęcie nr. 1 studentki pobierają krew z fantomu ręki. Zdjęcie nr.2 studentki położnictwa podczas zajęć, na stole modele kości miednicy, narzędzia oraz inne pomoce naukowe
Pielęgniarstwo i Położnictwo na UMLub
Czy warto studiować pielęgniarstwo i położnictwo na UM?

Zdecydowanie tak. Pomijając fakt, że są to kierunki, po których bez problemu można znaleźć pracę, to są też i inne argumenty. Mam ciągły kontakt nie tylko z naszymi studentami, ale również absolwentami. Zdecydowana większość bardzo dobrze wspomina swoje lata studenckie. Często polecają nas swoim bliskim lub znajomym. Mamy przypadki, że kilka osób z rodzeństwa studiuje u nas np. pielęgniarstwo. Według mnie jest to wskaźnik, że warto u nas studiować.

Myślę, iż na podkreślenie zasługuje też fakt, że dyplom UM odbierany jest pozytywnie wśród pracodawców. Z informacji otrzymywanych od naszych absolwentów wynika, że nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia i są cenionymi profesjonalistami na rynku pracy. Pozytywnie zaskoczyło mnie stwierdzenie jednej z naszych absolwentek, kiedy poszukiwała pracy i zgłosiła się do jednego z lubelskich szpitali osoba, z którą rozmawiała, stwierdziła: „Pani jest po UM, to wiem, że Pani coś umie”. Często ukończenie naszej Uczelni daje naszym absolwentom większe szanse na zatrudnienie, są konkurencyjni wobec absolwentów innych uczelni.

Nasza Alma Mater oferuje studentom również wiele możliwości poza nauką (np. AZS, Chór, Zespół Pieśni i Tańca), co uatrakcyjnia czas studiów. Nie w każdej uczelni są takie szerokie możliwości rozwoju zainteresowań.

Czym wyróżnia się kształcenie pielęgniarek i położnych na naszej uczelni? Na co mogą liczyć nasi kandydaci i studenci?


Mamy profesjonalną kadrę dydaktyczną. Są to specjaliści z różnych dziedzin, co pozwala na wysoką jakość kształcenia. Myślę, że atmosfera studiowania jest też przyjemna. Staramy się, aby relacje nauczyciel-student były jak najbardziej pozytywne. Oczywiście zdarzają się jakieś negatywy, ale myślę, że bilans wychodzi dodatni.

Nasza uczelnia posiada bardzo dobrze wyposażone pracownie umiejętności zawodowych, gdzie studenci mogą kształtować podstawowe umiejętności zawodowe. Myślę, że unikatowym w skali kraju jest nasze Centrum Symulacji Medycznej. Nie chodzi mi tylko o ciekawy i funkcjonalny budynek, ale przede wszystkim o ideę tego przedsięwzięcia. Nasze Centrum nie tylko pozwala na kształtowanie umiejętności instrumentalnych, ale umożliwia coś bardzo ważnego — naukę współpracy w zespole interdyscyplinarnym/interprofesjonalnym. Już teraz są zajęcia, co prawda w ramach fakultetów lub projektów, dla kilku kierunków studiów. Będziemy dążyć, aby w naszej ofercie programowej znalazło się więcej takich zajęć. Jeśli już podczas studiów studenci różnych kierunków będą mieli możliwość współpracy ze sobą, odgrywania swoich ról zawodowych, wspólnego rozwiązywania problemów diagnostyczno-terapeutyczno-opiekuńczych, to łatwiej im będzie się odnaleźć w rzeczywistości zawodowej.

rozmawiała: Katarzyna Flor

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie