numer 010
grudzień 2021
4

MINIATURA 5 - dr n. farm. Daniel Zalewski

MINIATURA 5 - „Analiza profili ekspresji mikroRNA w osoczu pacjentów z chorobą tętnic kończyn dolnych, tętniakiem aorty brzusznej i przewlekłą chorobą żylną - badania wstępne”.

Dr n. farm. Daniel Zalewski z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką otrzymał dofinasowanie działania naukowego Miniatura 5 pt.: „Analiza profili ekspresji mikroRNA w osoczu pacjentów z chorobą tętnic kończyn dolnych, tętniakiem aorty brzusznej i przewlekłą chorobą żylną - badania wstępne”.

Cel działania naukowego

Projekt podejmuje bardzo ważny problem medyczny jakim są choroby naczyń obwodowych człowieka: choroba tętnic kończyn dolnych, tętniak aorty brzusznej i przewlekła choroba żylna. Są to poważne i powszechnie występujące choroby cywilizacyjne, które charakteryzują się wieloczynnikową etiopatogenezą, trudną diagnostyką i poważnymi powikłaniami.
dr Daniel Zalewski przy laptopie
dr n. farm. Daniel Zalewski, Katedra i Zakład Biologii z Genetyką
Dlaczego ten temat jest ważny?

Choroba tętnic kończyn dolnych spowodowana jest przewlekłym procesem formowania się płytek miażdżycowych w tętnicach kończyn dolnych, powodując upośledzenie przepływu krwi i powikłania niedokrwienne. Tętniak aorty brzusznej to postępujące osłabienie ściany aorty brzusznej, której pęknięcie może skutkować śmiercią chorego. Z kolei przewlekła choroba żylna to zespół zaburzeń w krążeniu żylnym, będących przyczyną powstawania takich powszechnie występujących objawów, jak ból, ciężkość i obrzęk nóg, teleangiektazje, żylaki oraz zmiany skórne (np. owrzodzenia żylne).

Wiele badań wskazuje na istotną rolę cząsteczek mikroRNA w rozwoju chorób człowieka. MikroRNA są to krótkołańcuchowe cząsteczki RNA, które utrzymują homeostazę komórki poprzez regulację ekspresji genów. W ten sposób mikroRNA wpływają na ilość i rodzaj produkowanych białek w komórkach, a więc decydują o prawidłowym lub patologicznym przebiegu procesów fizjologicznych. Zaburzenia w ekspresji cząsteczek mikroRNA zostały wcześniej powiązane z takimi chorobami jak nowotwory, choroby autoimmunologiczne, neurodegeneracyjne czy zakaźne.

Celem projektu jest wstępne określenie zaburzeń w regulatorowej funkcji cząsteczek mikroRNA w chorobie tętnic kończyn dolnych, tętniaku aorty brzusznej i przewlekłej chorobie żylnej poprzez identyfikację zmian w ekspresji cząsteczek mikroRNA w osoczu pozyskanym od pacjentów z tymi chorobami w porównaniu do osób zdrowych. Otrzymane wyniki mogą dostarczyć nowych informacji na temat etiopatogenezy badanych chorób i zależności występujących pomiędzy ekspresją mikroRNA a czynnikami ryzyka. Ponadto określenie procesów patofizjologicznych regulowanych przez mikroRNA w badanych chorobach może przyczynić się do opracowania nowych, personifikowanych metod terapii tych chorób, jak również może pozwolić na identyfikację biomarkerów o potencjalnym zastosowaniu w diagnostyce.

Unikatową wartością planowanych badań jest równoczesne porównanie trzech jednostek chorobowych, co umożliwi identyfikację zmian w ekspresji mikroRNA zarówno charakterystycznych dla poszczególnych chorób w porównaniu do osób zdrowych, jak również różnicujących poszczególne choroby między sobą. Daje to dodatkowe możliwości scharakteryzowania zarówno wspólnych, jak i specyficznych dla danej choroby mechanizmów związanych z jej etiopatogenezą.

o projekcie opowiedział: dr n. farm. Daniel Zalewski z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie