numer 010
grudzień 2021
2

WAMPIRIADA - edycja mikołajkowa

Oddajesz krew regularnie i z zainteresowaniem przeglądasz terminarz akcji krwiodawstwa w terenie? Od wielu miesięcy planujesz w końcu się zmobilizować i przeżyć ten pierwszy raz krwiodawcy? A może zwyczajnie nie wiesz jak wygląda cała procedura donacji krwi i chciałbyś trochę zorientować się w temacie? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie...


Jak w rzeczywistości wygląda praca świętego Mikołaja? Czy spotkać go można tylko przez jedną noc w roku? Otóż nie! Nasze uczelniane organizacje postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Pracowały niezmiernie ciężko... Centrum wolontariatu uszyło ubranka dla przeszło 400 elfów, IFMSA wyznaczyła najszybszą i najkrótszą ekspresówkę dla mikołajowych sań. Młodzi Medycy przeszkolili renifery z podstaw BHP w locie, Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych oceniło wydolność świątecznej świty Mikołaja, a Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji upiekło pierniczki z domieszką sekretnego leku zwiększającego przerobowość elfów aż o 200%! Ich starania zostały docenione - św. Mikołaj skontaktował się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, co zaowocowało kolejną edycją Wampiriady przy naszym Uniwersytecie Medycznym!
plakat informujący o wampiriadzie 8 grudnia
08. grudnia 2021 roku przy Centrum Symulacji Medycznej w godzinach od 11:00 do 15:00 na każdego chętnego będzie czekał krwiobus, w którym można będzie oddać krew. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tą akcją odpowiadamy na najczęstsze pytania osób, które po raz pierwszy decydują się na ten szlachetny gest...


Kto może oddać krew?
Niestety, mimo że od lat obserwujemy nieustanny deficyt oddawanej krwi, nie każdy, kto się zdecyduje zostać krwiodawcą, zostanie finalnie zakwalifikowany. Istnieją pewne ograniczenia i restrykcje, których bezwzględnie należy się trzymać. Nie chcemy przecież narażać nikogo, czy to dawcy czy biorcy, na niepotrzebne ryzyko. W związku z tym krwiodawcą może zostać osoba zdrowa, niewykazująca objawów infekcji, w wieku 18-60 lat, ważąca co najmniej 50 kg i nie lecząca się na astmę, cukrzycę, choroby tarczycy, łuszczycę, padaczkę i żółtaczkę zakaźną. Ponadto przeciwwskazaniem są wykonywane i przebyte w ciągu ostatnich 6 miesięcy: zabiegi medyczne i diagnostyczne (operacje, gastroskopie itp.), tatuaże, piercing, a także kontakt z krwią ludzką. W akcji nie mogą wziąć udziału osoby ze skłonnościami do omdleń, obciążone kardiologicznie, będące w czasie lub bezpośrednio po odczulaniu lub przyjęciu szczepienia ochronnego (w przypadku przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19 firmy Phizer i Moderna należy odczekać 48 godzin, zaś firmy AstraZeneca i Johnson&Johnson 14 dni) a także kobiety w czasie miesiączki lub 3 kolejne dni po jej zakończeniu. 


Jak przygotować się na oddanie krwi?
Chcąc nie chcąc, pobieranie krwi na donację jest swego rodzaju ingerencją i obciążeniem dla naszego organizmu. Aby jak najbardziej zminimalizować objawy osłabienia i umożliwić szybką regenerację należy trzymać się kilku wskazówek. Po pierwsze: sen. Do stacji krwiodawstwa przychodzimy wyspani i pełni sił. Druga sprawa. Posiłek. Wiele badań diagnostycznych wykonywanych jest na czczo, jednak w przypadku oddawania krwi należy spożyć lekki posiłek, pozbawiony dużej ilości tłuszczów. Istotne jest także picie wody oraz soków owocowych. Dzień wcześniej powinno się zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, który znacząco może nadwyrężyć nasze rezerwy energetyczne. Dodatkowo na dwa dni przed planowanym oddaniem krwi należy nie spożywać napojów alkoholowych.

Z innych protipów, może już nie stricte medycznych, niemniej wartościowych życiowo, o których możemy zapomnieć lub nawet nie pomyśleć - dobrze jest ubrać luźną odzież, która umożliwi łatwe podwinięcie rękawa, zabranie ze sobą dowodu tożsamości a także... znajomego, jeśli nigdy wcześniej nie oddawaliśmy krwi i czujemy sie niepewni bądź zestresowani. 


Jak wygląda cała procedura kwalifikacji i oddawania krwi?
Pierwsze, co Cię czeka po przekroczeniu progu punktu krwiodawstwa, będzie wizyta w rejestracji. Otrzymasz w niej opaskę identyfikacyjną na nadgarstek oraz ankietę dotyczącą Twojego stanu zdrowia. Następnie po przejściu do stanowiska laboratoryjnego następuje oznaczenie poziomu hemoglobiny oraz - jeżeli jesteś dawcą po raz pierwszy - pobierane są dwie próbki, które zostają zbadane pod kątem obecności wirusów oraz grupy krwi. W oczekiwaniu na wynik uzupełniasz do końca otrzymaną wcześniej ankietę oraz przechodzisz do gabinetu lekarskiego, gdzie następuje szybka ocena i badanie. W tym momencie zostajesz zakwalifikowany (lub też nie) do oddania krwi. Udajesz się do sali pobrań, gdzie zakładane jest wkłucie. Jednorazowo oddajesz 450 ml krwi, co trwa niecałe 10 minut. Po zakończeniu procedury wychodzisz na poczekalnię i odpoczywasz 15 minut. W tym momencie możesz też zjeść jedną z otrzymanych czekolad lub wypić sok, dostarczając nowy zastrzyk energii. Wychodząc masz możliwość odebrania wydruku z wynikami Twojego badania krwi - należy zgłosić chęć w rejestracji.


Jak zostać "Zasłużonym honorowym krwiodawcą"?
Jeśli doszedłeś do wniosku, że oddawanie krwi to twój żywioł i zamierzasz kontynuować ten szczytny gest, warto dowiedzieć się, jak wygląda kwestia przyznania tytułu "Zasłużonego honorowego dawcy krwi". Oficjalnie mianem tym może określać się kobieta, która oddała co najmniej 5 litrów krwi oraz mężczyzna, który oddał 6 litrów, a także osoby które oddały odpowiadające tym ilościom inne składniki krwi. Zasłużeni krwiodawcy, poza oczywistą glorią i chwałą wśród społeczeństwa, mają też dodatkowe przywileje. Wielu z nas słyszało zapewne o pierwszeństwie w korzystaniu ze świadczeń opieki zdrowotnej. Ale czy wiedzieliście, że zasłużeni krwiodawcy mogą bezpłatnie zaopatrzyć się w niektóre leki a na dużą cześć mają osobne zniżki?
tabela częstotliwości oddawania krwi

Kiedy czytasz ten artykuł, mamy już grudzień. Ostatni miesiąc roku. Czas świętowania, rodzinnej błogiej atmosfery, dawania, ale też refleksji i podsumowania ubiegłych 365 dni. Zastanów się. Ile w tym roku dałeś od siebie? W ile spraw się zaangażowałeś? Ile włożyłeś czasu, serca i pracy w wydarzenia, z których pozornie nie masz żadnych korzyści? Jedni wkroczą w nowy rok z czystym sumieniem. Inni poczują niedosyt. Może właśnie to jest ten moment. Może ta mała godzina, którą stracisz przechodząc z drzwi do drzwi w punkcie krwiodawstwa, kupi całe dziesięciolecia innej osobie, niemal przechodzącej przez te ostatnie już drzwi życia? Masz jeszcze szansę. Decyzja należy do Ciebie...


Julia Bargieł

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie