Informator uniwersytecki
DLA KANDYDATA - kosmetologia
W grudniu rozpoczynamy nowy cykl „DLA KANDYDATA”. Będą to materiały przeznaczone przede wszystkim dla kandydatów ubiegających się o studia na naszej uczelni. Na razie zaczynamy skromnie, ale nie wykluczone, że w przyszłości pojawi się oddzielna rubryka na artykuły związane z rozpoczęciem studiów na Uniwersytecie Medycznym.
W tym miesiącu prezentujemy kierunek KOSMETOLOGIA. Zapraszamy zatem do zapoznania się z wymogami dla kandydatów oraz opinią obecnych studentów.
Z PERSPEKTYWY STUDENTA
Na kilka pytań zgodziły się odpowiedzieć studentki kosmetologii: Weronika Barszcz (I rok, II sopień) oraz Sara Kosina (I rok, I sopień)
Czego obawiałyście się - niepotrzebnie lub potrzebnie?
Zdecydowanie niepotrzebnie obawiałam się, że przedmioty, których będę się uczyć nie będą interesujące, i jak wiele osób błędnie uważa, będzie "za łatwo". Oczywiście są przedmioty, za którymi nie przepadam, ale takie są na każdym kierunku. Do nauki również trzeba się przyłożyć, aby zrozumieć różne mechanizmy zachodzące w naszej skórze, czy organizmie, co jest niezbędne przy wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów kosmetologicznych. Obawiałam się także, że ludzie, gdy usłyszą o studiach na kierunku kosmetologia, będą myśleć wyłącznie o makijażu bądź „robieniu” paznokci. Świadomość na temat tego zawodu jest ciągle zbyt mała. Jest to zawód nowy, który stale się rozwija. Niestety często mylony jest z zawodem technika usług kosmetycznych. Dla osób niezainteresowanych tematem nie ma żadnej różnicy pomiędzy kosmetologiem a kosmetyczką, kosmetologa często utożsamia się z zabiegami upiększającymi, a nie profesjonalnymi zabiegami kosmetologicznymi. Ludzie jednak zawsze będą mieć różne stereotypy na temat tego zawodu, nie warto zwracać uwagi na błędne komentarze, przecież same wiemy najlepiej, czym się zajmujemy!
Co was najbardziej zaskoczyło?
Najbardziej zaskoczyło mnie to, że Uczelnia posiada pracownie, w której już od 1 roku możemy wykonywać różne zabiegi, zgodne z programem nauczania. To miłe zaskoczenie, zwłaszcza, że pracownia jest dobrze wyposażona w nowoczesne urządzenia; te do pracy gabinetowej, jak i naukowej.
Skąd pomysł na studiowanie tego kierunku?
Długo nie mogłam znaleźć dla siebie zawodu. Od paru lat interesowałam się pielęgnacją skóry, składami kosmetyków i ich działaniem na cerę, różnego rodzaju maseczkami itp. Szukałam pracy, która pozwoli mi na swobodny kontakt z ludźmi. Znajomi polecali mi też ten kierunek ze względu na to, że łatwo nawiązuje kontakty, lubię rozmawiać z ludźmi, słuchać ich potrzeb, i chce pomagać. Po długich namysłach uznałam, że właśnie kosmetologia będzie dobrym wyborem, który będzie łączył zarówno to, czym się interesuję, jak i to, co bardzo lubię. Również w liceum byłam na profilu z rozszerzoną biologią, dlatego też szukałam kierunku związanego z tą tematyką, co dodatkowo utwierdziło mnie w moim wyborze.
Lublin jest miastem, które znajduje się najbliżej mojego miejsca zamieszkania, co miało determinujący wpływ na wybór tego Uniwersytetu. Słyszałam również pozytywne opinie o Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, czytając różne strony z opiniami o uczelni i kierunku; na pewno nie żałuję wyboru.
Czego spodziewałyście się wybierając ten kierunek, a jak jest w rzeczywistości?
Wybierając kierunek kosmetologia, spodziewałam się „nudnych” ćwiczeń i myślami byłam w sali wykładowej rodem z collegu. W rzeczywistości jest wiele ciekawych przedmiotów, które pomagają nam stać się dobrymi kosmetologami, przekazując wiedzę z różnych dziedzin. Podoba mi się to, że UMLub nie ogranicza nas do jednej drogi w kosmetologii, tylko skupia się na jak najlepszym rozwoju swoich studentów.
Czy majcie już plany, co będziecie robić po tych studiach?
Studia otwierają mi „wielokierunkową” drogę zawodową i przygotowują do pracy gabinetowej, szkoleniowej, laboratoryjnej i naukowej. Dzięki UMLub wiem, czym chce się zajmować w przyszłości, i zdecydowanie będzie to rozwój gabinetowy już niedługo oficjalnie jako magister kosmetologii.
Gdybyście mogły cofnąć się w czasie, co byście poradziły sobie przed wystartowaniem na ten kierunek?
Gdybym mogła cofnąć się w czasie, zdecydowanie poradziłabym sobie, aby nauczyć się większej cierpliwości. W drodze do sukcesu niekiedy jest więcej porażek niż zwycięstw, dlatego trzeba być cierpliwym i otwartym na nowe wyzwania, jakie daje nam studiowanie na UMLub. Jesteśmy w takim wieku, że na wszystkie swoje marzenia możemy ciężko zapracować, a Uczelnia dodatkowo daje nam rewelacyjne perspektywy.
Jak według was ten właśnie kierunek może przysłużyć się społeczeństwu?
Obecnie zawód kosmetologa nie opiera się tylko na upiększaniu ciała, ale polega także na nauce prawidłowej i świadomej pielęgnacji skóry. Kosmetolodzy, pracując z klientami odgrywają nieocenioną rolę w edukowaniu społeczeństwa na temat potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z pozornie błahymi defektami kosmetycznymi, uświadamiając występowanie nierozerwalnego związku między estetycznym wyglądem skóry a zdrowiem człowieka.
SZANSE ROZWOJU W TRAKCIE STUDIÓW (KOŁO NAUKOWE COSMETICUM)
Przy Zakładzie Kosmetologii i Medycyny Estetycznej funkcjonuje Koło Naukowe „CosmeticUM”, w ramach którego studentki kierunku kosmetologii rozwijają swoje umiejętności praktyczne i prowadzą działalność naukową.
Uczestnicząc w licznych wydarzeniach studenckich i akcjach promujących zdrowy styl życia, wykonują ocenę stanu skóry kamerką mikroskopową, analizę kolorystyczną oraz makijaż, a także udzielają porad pielęgnacyjnych i wizażowych. Koło Naukowe cykliczne uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie takich jak: Dzień Otwarty Uniwersytetu Medycznego, Biała Niedziela czy Lubelski Festiwal Nauki. W ramach akcji charytatywnych studentki CosmeticUM podczas Dnia Kobiet w 2019 r. udzielały porad wizażowych i pielęgnacyjnych mamom małych pacjentów z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Aktywnie angażowały się także w prace nad eventem „Rozbudź kobiecość”, którego celem było propagowanie wielopłaszczyznowego rozwoju kobiety: emocjonalnego, umysłowego i fizycznego a bilet wstępu stanowiły cegiełki zasilające konto Fundacji w Dobrych Rękach.
W ramach działalności naukowej studentki uczestniczą w konferencjach naukowych, na których prezentują wyniki własnych badań. Cyklicznie przygotowują pracę do monografii i czasopism naukowych, zarówno o charakterze badawczym, jak i teoretycznym.
MOŻLIWOŚCI PODEJMOWANIA PRACY
Absolwentki kierunku kosmetologia mogą prowadzić własne gabinety usługowe oraz współpracować z lekarzami medycyny estetycznej w prowadzonych przez nich Klinikach. Dzięki bogatemu programowi kształcenia absolwenci kierunku kosmetologia są pożądanymi specjalistami na rynku szkoleń kosmetologicznych, w kręgu przedstawicieli firm kosmetologicznych oraz z zakresu marketingu i stanowisk menadżerskich.
WARUNKI REKRUTACJI
Podstawą przyjęcia na studia pierwszego stopnia na kierunek kosmetologia jest spełnienie warunków rekrutacji, obejmujących wyniki maturalne uzyskane z dwóch przedmiotów:
- obowiązkowo: biologia poziom rozszerzony,
- do wyboru: chemia na poziomie rozszerzonym lub matematyka na poziomie podstawowym lub rozszerzonym,
Kandydaci są kwalifikowani według następujących zasad:
- wynik egzaminu maturalnego, wyrażony w procentach należy przeliczyć na punkty według zasady 1% = 1 punkt,
- wynik egzaminu maturalnego z przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym zostanie przeliczony według zasady: 1% z poziomu rozszerzonego = 2 punkty,
- maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania na kierunek kosmetologia wynosi 400 (po 200 punktów z każdego przedmiotu).
Ze studentkami kosmetologii rozmawiała Joanna Tęsna z Biura Karier
Działalność Koła Naukowego COSMETICUM opisała dr Ewelina Firlej