numer 010
grudzień 2021
9

Plany rozwojowe Wydziału Nauk o Zdrowiu

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w ubiegłym roku powierzył mi funkcję Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu. Zespół Dziekański uzupełnili dr hab. Agnieszka Bień, dr hab. Tomasz Plech prof. uczel., dr hab. Agnieszka Zwolak prof. um., i dr Wiesław Fidecki prof. uczel. Bez ich wsparcia i kompetencji niemożliwe byłoby realizowanie bieżących oraz przyszłych działań Wydziału.
Jako zespół kadencję rozpoczęliśmy w bardzo trudnej sytuacji pandemii wywołanej przez SARS-CoV-2. Dlatego pierwszym i najważniejszym zadaniem było utrzymanie bazy kształcenia klinicznego. Mimo wielu trudności udało się nam nawet w tym trudnym okresie powiększyć bazę poprzez podpisanie umowy z SPZOZ w Świdniku.
Kolegium dziekańskie Wydziału Nauk o Zdrowiu
Kolegium dziekańskie Wydziału Nauk o Zdrowiu
Kolejne etapy związane były z konieczną reorganizacją Wydziału. Idea zmian oparta została na utworzeniu Katedr funkcjonalnych w których skupione zostały Zakłady realizujące dydaktykę ze zbliżonych tematycznie obszarów. Dzięki temu powstały silne jednostki dydaktyczne, które umożliwiają prowadzenie elastycznej i racjonalnej polityki w zakresie godzin dydaktycznych. W końcowym etapie mają również stanowić one silne ośrodki naukowe skoncentrowane wokół poszczególnych obszarów nauk o zdrowiu. Dzięki poparciu Władz Rektorskich ten etap prac został już ukończony.
Nieodzownym elementem procesu dydaktyki są studenci. Od początku kadencji stawiamy na otwartość i dostępność dla studentów Wydziału. W tym celu organizowane są z inicjatywy Prorektora ds. Dydaktyki i Kształcenia prof. K. Torresa cyklicznie Dziekańskie Okienka Studenckie, systematyczne spotkania ze starostami poszczególnych roczników. Wspieramy finansowo udział naszych studentów w konferencjach międzynarodowych.
Kolejnym wyzwaniem przed którym stoi Wydział jest zwiększenie oferty edukacyjnej. Przygotowaliśmy już program studiów anglojęzycznych na studia I stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo i mamy nadzieję, że od przyszłego roku akademickiego uda się je uruchomić. W styczniu 2022 roku planujemy również ponowne uruchomienie kształcenia tzw. „pomostowego” na kierunku położnictwo. Podjęliśmy również rozmowy z Polsko-Chińską Fundacją Współpracy Akademickiej na temat kształcenia na kierunku Zdrowie Publiczne. Czekamy obecnie na decyzję strony chińskiej. Rozpoczęliśmy również działania zmierzające do utworzenia nowego kierunku Terapia Zajęciowa. Mamy nadzieję, że uda się uruchomić ten kierunek w roku akademickim 2023/2024. W przyszłym roku planujemy również podjęcie działań związanych z remodelingiem programu kształcenia na kierunku Zdrowie Publiczne studia I oraz II stopnia oraz utworzeniem kierunku Asystent Medyczny.
Jako Kolegium Dziekańskie podejmujemy również działania mające na celu większe umiędzynarodowienie Wydziału. Finalizujemy zatrudnienie pierwszego w historii wydziału profesora wizytującego Alvisy Palese (Udine University, Italy). Rozmawiamy z kolejnymi zainteresowanymi osobami z Litwy oraz Słowenii. W ramach programu Erasmus zaplanowane są wyjazdy pracowników do Politecnico e Universitario CRL w Porto. Szczególny nacisk kładziemy na rozwój kompetencji dydaktycznych asystentów i adiunktów. Duża grupa osób wzięła już udział w szkoleniach, w tym międzynarodowych, z zakresu symulacji medycznej.
Nieustannie też od początku kadencji podejmujemy działania mające na celu poprawę wskaźników parametryzacyjnych w obszarze nauk o zdrowiu. Przeprowadzono rozmowy indywidualne z dużą liczbą pracowników na temat ich planów naukowych. Doprowadziło to do uprządkowania struktury zatrudnienia na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Dalsze działania będą skierowane na zwiększenie współpracy z otoczeniem gospodarczym oraz wzmocnienie działalności pracowników Wydziału w obszarze grantów. Pierwsze kroki zostały już podjęte, np. poprzez poprawę warunków prowadzenia badań naukowych w Katedrze Farmakologii i Biologii, czy też zintensyfikowanie prac nad otwarciem Szkoły Rodzenia. W ten obszar wpisują się również zaplanowane na kwiecień 2022 roku warsztaty poświęcone przygotowywaniu manuskryptów naukowych dla pracowników Wydziału prowadzone przez Editor in Chief of Journal of Nursing Management Prof. Fionę Timmins. Jedna osoba oczekuje na rozpatrzenie wniosku o tytuł profesora, trzy są w trackie procedury habilitacyjnej.
Dążymy również do wzmocnienia pozycji Wydziału w kraju poprzez wspieranie pracowników w podejmowaniu działań mających na celu wejście do zespołów eksperckich. W chwili obecnej pracownicy wydziału pełnią m.in. funkcję: Przewodniczącego Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, są ekspertami Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członkami Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych. Mamy również wśród pracowników konsultantów krajowych, konsultantów wojewódzkich. Nasi pracownicy są również członkami licznych towarzystw naukowych pełniąc w nich także funkcje przewodniczących, a także redaktorami lub członkami komitetów czasopism naukowych z obszaru nauk o zdrowiu.
Mamy świadomość, że wszystkie te działania jako Kolegium Dziekańskie realizujemy dzięki zaangażowaniu pracowników Wydziału. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim Pracownikom Wydziału za cierpliwość, wyrozumiałość oraz wysiłek poniesiony w tym trudnym okresie pandemii.
dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie