Informator uniwersytecki
MIRACLE - prestiżowy grant
MIRACLE: prestiżowy grant z programu Horyzont Europa dla naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
z radością informujemy, że zespół naukowy pod kierownictwem prof. dr hab. Radosława Pietury z Zakładu Elektroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymał dofinansowanie w ramach programu Horyzont Europa na realizację projektu pt. „MIRACLE the platform for virtual biopsies; introducing Metabolic MRI-as-a-Service for oncologic care”. Projekt MIRACLE będzie realizowany w partnerstwie z Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem w Heidelberg (NCT), Uniwersyteckim Centrum Medycznym Utrecht (UMCU) oraz firmą WAVETRONICA.
Celem projektu jest opracowanie i wprowadzenie na rynek pionierskiego urządzenia do skanerów MR (cewka fosforowa typu „plug-and-play”), umożliwiającego przeprowadzanie wirtualnych biopsji zmian nowotworowych piersi. Poresekcyjna ocena guza posiada dotychczas największy, bo 90% poziom ufności. Biopsja jest mniej inwazyjną metodą diagnostyczna, ale jednocześnie dokładność jej spada do 75%, a aż 33% kobiet otrzymuje niepotrzebnie chemioterapie. Nowa cewka pozwoli na podstawie spektroskopii fosforowej (31P MRS) w rezonansie 7T identyfikować biomarkery i analizować unikalne dane metaboliczne, umożliwiając ocenę skuteczności planowanej chemioterapii. Wstępne badania pozwalają uzyskać wyższą dokładność niż obecna standardowa praktyka (96% vs. 67%) w przewidywaniu niepotrzebnej chemioterapii. To w pełni nieinwazyjne, dokładne i szybkie podejście predykcyjne pomoże w dobraniu najlepszego planu leczenia, biorącego pod uwagę cechy guza i indywidualne uwarunkowania pacjenta.
Dodatkową wartością projektu jest podejście serwisowe zapewniające spójne i proste wyniki analizy, co umożliwia równą opiekę dla wszystkich. Dotyczy to nie tylko cewki RF typu plug-and-play i oprogramowania, które można dostosować do systemów MR firmy Philips, Siemens i GE, ale i pozwala na równą opiekę dla wszystkich, niezależnie od tego, czy jest to szpital akademicki, szpital drugiej linii, czy szpital w kraju o niższym wskaźniku opieki zdrowotnej, takim jak Polska. Budowa modelu biznesowego, optymalizacja komercjalizacji i monetaryzacji służyć będzie demokratyzacji opieki zdrowotnej w Europie. Zwiększenie skali leczenia, jakości opieki i obrazowania może zapobiec 38,2% zgonów osób w krajach o niskich nakładach na opiekę zdrowotną jak Polska.
Zastosowanie w poprawie skuteczności leczenia raka piersi może zostać rozszerzone do różnych rodzajów raka litego.
Zespół naukowców z Lublina zajmie się dostosowaniem cewki RF do współpracy z wysokopolowym rezonansem magnetycznym 7T GE, znajdującym się w Centrum ECOTECH-COMPLEX. Ponadto w Lublinie optymalizowany będzie interfejs nowej cewki i protokół badania oraz wykonane będą badanie MR 7T i analiza metaboliczna pacjentek leczonych z powodu raka piersi. Leczenie chirurgiczne i chemioterapeutyczne koordynowali będą naukowcy z Kliniki Chirurgii Onkologicznej UM w Lublinie. Opracowanie modelu biznesowego wprowadzenia urządzenia na polski rynek, uzyskanie certyfikacji i refundacji będzie ostatnim etapem badań.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!