numer 013
kwiecień 2022
3

UMLub razem dla Ukrainy

W związku z wojną jaka dotknęła mieszkańców Ukrainy społeczność akademicka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podjęła szereg działań pomocowych.

Już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę w ramach inicjatywy pomocowo-informacyjnej wystartowała strona My z Wami, gdzie zamieszczane są przydatne dla obywateli Ukrainy informacje oraz aktualności dotyczące inicjatyw pomocowych. Wówczas ruszyła także zbiórka materialna która wciąż prowadzona jest w Centrum Symulacji Medycznej. Aktywnie włączyli się w nią zarówno studenci z Centrum Wolontariatu i innych organizacji studenckich oraz pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Początkowe dyżury trwały codziennie od godz. 9.00 do 21.00 w holu CSM, z czasem godziny te uległy zmianie i obecnie zbiórka trwa od 9.00 do 20.00 w dni powszednie. Pierwsze przekazanie darów odbyło się już 1 marca, a zebrane produkty zostały przekazane do siedzib PCK i Caritasu (skąd zostały natychmiast wysłane na Ukrainę i do punktu w Zosinie) oraz rodzin z dziećmi z chorobami onkologicznymi. Następnego dnia kolejne dary zostały przewiezione do ośrodka na ul. Pogodnej w Lublinie, gdzie przebywały głuchonieme dzieci.
Zbiórka w Centrum Symulacji Medycznej
Studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaangażowali się także w pomoc ukraińskim uchodźcom przybywającym na dworzec główny PKS. Ich zadaniem stało się udzielanie pierwszej pomocy osobom wymagającym opieki medycznej, a dyżury odbywały się w godzinach od 13.00 do 1.00, a na zmianie - w zależności od potrzeb - dyżurowało do 6 studentów różnych kierunków. Ponadto wielu uchodźców przybywających do Lublina znalazło schronienie w Domach Studenckich Uniwersytetu Medycznego.
Infografika nt. inicjatywy UApteczka
Równolegle z pomocą materialną ruszyła pomoc finansowa prowadzona za pośrednictwem strony My z Wami. Ruszyło subkonto bankowe dedykowane wyłącznie wpłatom niosącym pomoc Ukrainie w ramach inicjatywy UApteczka, polegającej na przeznaczeniu zebranych środków na zakup w pełni wyposażonych profesjonalnych apteczek wojskowych. Aby wesprzeć zbiórkę od początku kwietnia ruszyły szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników i studentów UMLub, w których udział można wziąć po wpłaceniu cegiełki wynoszącej co najmniej 50 zł na subkonto (szczegółowe informacje i formularz zapisu znajdują się na stronie My z Wami).

Konferencja NoMAD także postanowiła dołączyć do pomocy Ukrainie - wraz z Roztoczańską Szkołą Ultrasonografii utworzyły inicjatywę, w której przedmiotem licytacji był dowolny 5-dniowy kurs USG w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii z zapewnionym noclegiem i wyżywieniem. Cała kwota zebrana w trakcie licytacji została przekazana na zakup UApteczek.

Osoby dotknięte wojną mogą także uzyskać wsparcie w ramach Akademickiej Pomocy Psychologicznej i Edukacyjnej (APPiE), gdzie mogą liczyć na uzyskanie profesjonalnego wsparcia i pomocy psychologicznej skoncentrowanej na rozwiązaniu problemu. W APPiE pomocy udzielają wykwalifikowani psychologowie i psychoterapeuci z długoletnim stażem.
Food Fest, fot. Eric Fu
W pomoc włączyli się również studenci anglojęzyczni z English Division of Medical University of Lublin, którzy zorganizowali Food Fest - charytatywny kiermasz jedzenia z różnych stron świata. Wydarzenie odbyło się 9 marca w Collegium Anatomicum. Studenci przygotowali własne jedzenie i mogli spróbować potraw przygotowanych przez swoich rówieśników. Każdy z uczestników mógł wpłacić dowolnej wysokości cegiełkę na rzecz pomocy Ukrainie - w trakcie wydarzenia studenci zebrali 3 tysiące złotych, a drugie tyle zobowiązała się przekazać organizacja Feardemic współpracująca z Meghną Raj - Przewodniczącą English Division. Dzięki tej współpracy na konto organizacji Homo Faber trafiło łącznie 6 tysięcy złotych. W trakcie wydarzenia wystąpił również zespół Grande x Familia, w którego skład wchodzą studenci anglojęzyczni Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jedna z naszych tajskich studentek udostępniła na kiermaszu posiłki z restauracji Kaobaanweiy, która również zajmuje się dostarczaniem dań dla uchodźców przybywających na lubelski dworzec PKP.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zorganizował charytatywny koncert na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy. Wydarzenie odbyło się 12 marca, a w jego trakcie wolontariusze PCK zbierali datki do puszek. Kolejny koncert charytatywny, w którym udział weźmie ZPiT Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - "Dla Przyjaciół" - organizowany we współpracy z innymi lubelskimi uczelniami odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17.00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Cegiełki upoważniające do wstępu na wydarzenie zakupić można w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" przy ul. Żołnierzy Niepodległej 3.

Z końcem miesiąca, 26 marca, na Hali Sportowej UMLub odbył się charytatywny mecz siatkówki, który został objęty honorowym patronatem JM Rektora UMLub. Zarówno zawodnicy jak i kibice materialnie wsparli akcję.

Na bieżąco trwały również prace nad rozwojem strony My z Wami - pojawiło się na niej więcej zakładek: ze wskazówkami dotyczącymi kontynuacji studiów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, z możliwością zaangażowania się przez członków społeczności akademickiej w pomoc, z informacjami na temat szczepień dla obywateli Ukrainy oraz z przydatnymi linkami i kontaktem z Punktem Koordynacyjnym.

Dzięki inicjatywie Studenckiego Towarzystwa Naukowego trafiły do nas również relacje ukraińskich studentów, którzy uczestniczyli w Konferencji LIMC 2021. Historie Natalii i Yulii dostępne są na stronie My z Wami, razem z listem Studenckiego Koła Naukowego Zakładu Fizjologii Diagnostyki Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Połtawie na Ukrainie.
Tekst: Aleksandra Kaźmierczak
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie