numer 013
kwiecień 2022
3

Joga twarzy - jak mieć wysportowaną twarz?

O gimnastyce ujędrniającej mięśnie twarzy opowiedziała nam mgr Anna Sokołowska.
Zmarszczki, szara cera i inne objawy zmęczenia i upływającego czasu to objawy, które w pewnym momencie zaczynamy dostrzegać wszyscy. Wiele osób przestaje odczuwać zadowolenie z własnego wyglądu i szuka sposobów na jego poprawę. Narzędziem w które wyposażyła nas natura są mięśnie twarzy. Dbamy o ciało, chodzimy na siłownię, biegamy i czasami zapominamy, że to właśnie na twarzy najbardziej widać upływ czasu. Trening twarzy to całkowicie naturalny sposób na zachowanie młodego wyglądu. Do tematu można podejść na dwa sposoby – skupić się, typowo sportowo, na gimnastyce mięśni twarzy, lub praktykować jogę twarzy ze wszystkimi jej aspektami takimi jak oddech, postawa ciała, dieta, świadoma mimika twarzy. Wyboru każdy dokonuje samodzielnie. Gimnastyka mięśni to naturalny sposób na spowolnienie zmian pojawiających się z wiekiem na twarzy. Praca mięśni pozwala nie tylko odwracać negatywne efekty działania grawitacji, ale też kształtuje to, w jaki sposób twarz będzie wyglądać w przyszłości. Efekty jakie daje gimnastyka to między innymi poprawa owalu twarzy, redukcja zmarszczek, lifting policzków, poprawa elastyczności skóry, redukcja drugiego podbródka, powiększenie oczu, podniesienie opadających powiek, zmniejszenie obrzęku pod oczami, redukcja opuchlizny, efekt tzw. uśmiechniętej twarzy, redukcja skutków stresu, dotlenienie, poprawa ukrwienia i zwiększenie energii życiowej.
Uśmiechnięta twarz
unsplash.com
Mięśnie mogą odzyskać swój idealny kształt i objętość. Warto łączyć gimnastykę z automasażem ponieważ kombinacja tych technik sprawia, że skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona. Oprócz gimnastyki należy pamiętać aby nosić głowę z uniesioną brodą, na wyprostowanym karku ze ściągniętymi łopatkami. Aby uzyskać trwałe efekty należy ćwiczyć kilka razy dziennie przez przynajmniej 15 minut (sumując czas ćwiczeń z całego dnia). Należy wprowadzić codzienne nawyki przeciwdziałające starzeniu.

Gimnastyki mięśni twarzy, jogi twarzy może uczyć się każdy chętny. Odpowiednio dobrane techniki nie powodują skutków ubocznych. Należy też pamiętać o umiejętnym łączeniu ćwiczeń i automasażu z zabiegami medycyny estetycznej i kosmetologii.

Pierwsze efekty widoczne są już po 2-4 tygodniach. Ma na nie wpływ także dieta i styl życia.

Jak zacząć? Najlepiej od relaksacji. Musimy nauczyć się rozluźniać mięśnie pozostające pod naszą kontrolą – mamy wytworzyć nawyk rozluźniania mięśni, najlepiej w poszczególnych grupach, np. najpierw czoło i oczy, potem okolice ust, żuchwy, policzki.

Przykładowe ćwiczenie: zmarszcz czoło; zwróć uwagę na napięcie czoła i okolic oczu, rozluźnij się maksymalnie. Zaciśnij powieki, skup się na napięciu. Rozluźnij mięśnie z lekko przymkniętymi oczami.

Co jeszcze może relaksować mięśnie? To co przyjemne dla zmysłu dotyku: ciepło, chłód, delikatny nacisk na skórę. Jeśli Posiadasz w domu wałeczek – roller jadeitowy do masażu (z kamieniem, który zawsze jest chłodny), masuj nim twarz w kierunku od wewnątrz do zewnątrz. Niweluej to obrzęki i objawy zmęczenia.

Policzki – na ich wygląd wpływ ma układ kostny twarzy, jędrność mięśni jarzmowych, ilość i układ tkanki tłuszczowej w tym rejonie. Masażem można zapobiegać negatywnemu działaniu grawitacji, a ćwiczeniami ujędrnić mięśnie. Nie śpij stale na jednym policzku – z czasem zobaczysz, że po tej stronie wygląda on gorzej. Zmień nawyki spania.

Jak ćwiczyć policzki? Po pierwsze – uśmiechaj się. A teraz proste i skuteczne ćwiczenie na jędrne i młode policzki, a zarazem sprawdzian kondycji mięśni jarzmowych i tych okalających usta – uśmiechnij się szeroko z uniesionymi kącikami ust i pozostań w tej „pozycji” przez dwie minuty. W tym czasie rozmawiaj z innymi; mów, ale nie opuszczaj kącików ust. Teraz uśmiechnij się trochę mniej spontanicznie (tzw. półuśmiech) i znowu dużo mów z uśmiechem. Wytrwaj dwie minuty. A teraz uśmiechnij się bardzo subtelnie i… Mów. Im delikatniejszy uśmiech, tym wyższy stopień trudności ćwiczenia. Możesz odczuwać ból policzków, możesz chcieć przytrzymywać je dłońmi, po tym ćwiczeniu możesz na drugi dzień mieć problem z tzw. zakwasami.

Co dostaniesz w zamian? Uśmiechniętą twarz, która przykuwa uwagę innych, radosne oczy, wypukłe i jędrne policzki (bez ingerencji specjalistów od urody) i wygląd człowieka szczęśliwego niezależnie od tego co Ci w duszy gra. | Śmiechem-żartem gimnastyka wciąga, więc także trenuj i daj się wciągnąć!
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie