numer 013
kwiecień 2022
8

O Biomedycynie 
prof. dr hab. Przemko Tylżanowski

O Studiach Biomedycznych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie opowiedział nam prof. dr hab. Przemko Tylżanowski

Z profesorem Przemko Tylżanowskim rozmawiała Wiktoria Kinik

Panie Profesorze, czy mógłby Pan przybliżyć naszym czytelnikom czym jest kierunek Biomedycyna?
Biomedycyna powstała na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w 2015 roku. Jest to pierwszy taki kierunek w Polsce. Warto podkreślić, iż jest on współtworzony we współpracy z KU Leuven, gdzie Biomedycyna jest już prowadzona od 20 lat. Na naszym Uniwersytecie studia Biomedyczne są oferowane w formie studiów I i II stopnia.

Czym jest biomedycyna? Biomedycyna koncentruje się na molekularnych i genetycznych podstawach chorób. Taka wiedza jest potrzebna aby tworzyć nowe metody wykrywania i leczenia chorób. Studenci tego kierunku są kształceni w wybranych tematach typowych dla studiów medycznych, takich jak diagnostyka chorób, fizjologia, patohistologia i wiele innych oraz poznają tajniki badań klinicznych zarówno pod względem teoretyczno-praktycznym samego prowadzenia badań (regulacje prawne badań, zaawansowana statystyka czy bioinformatyka). Jednocześnie uzyskują wiedzę oraz umiejętności pozwalające na stworzenie strategii terapeutycznych dzięki takim przedmiotom jak analiza cząsteczek, farmakoterapia czy molekularne podstawy chorób oraz praktyczną znajomość nowoczesnych metod badawczych biologii molekularnej i genetyki. Dzięki takiemu połączeniu tematyki zajęć, absolwenci uzyskują unikalną wiedzę, która łączy elementy medyczne, biologiczne i chemiczne. Tak wykształceni absolwenci odpowiadają na aktualne potrzeby rynkowe i są atrakcyjni dla co najmniej trzech grup pracodawców. Jedna z nich to laboratoria badawcze prowadzące badania nad molekularnymi podstawami chorób. Druga grupa to przemysł farmaceutyczny i biotechnologiczny, który prowadzi badania wdrożeniowe nowych leków oraz projektuje testy kliniczne. W tym obszarze potrafią oni uzupełniać podstawową dokumentację medyczną, wiedzą jak prowadzić współpracę z działem kontraktowania badań i jak od strony prawnej funkcjonują badania kliniczne. Mogą oni rozwinąć umiejętności medyczne, a także kompetencje z zakresu autoprezentacji i marketingu medycznego.

Studia prowadzone są przez najlepszych specjalistów dostępnych na UMLUB. Zajęcia odbywają się w laboratoriach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, nowoczesnej aparatury badawczej. 

Studia Biomedyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie są obecnie bardzo chętnie wybierane przez kandydatów. Jak Pan myśli w czym tkwi sukces tego kierunku?
Tak, to prawda. Biomedycyna cieszy się ogromną popularnością. Obecnie na ten kierunek aplikuje 5-6 osób na jedno miejsce. To ogromny sukces, biorąc pod uwagę, że jest do stosunkowo nowy kierunek na naszym Uniwersytecie. A popularność tego kierunku wciąż rośnie. Warto zaznaczyć, ze mamy coraz więcej studentów z miejsc oddalonych od Lublina, w tym z Warszawy i Krakowa. Uczą się u nas nawet studentki z Londynu i Edynburga.  
Z moich obserwacji wynika, że każdy absolwent naszych studiów znajduje zatrudnienie w swoim zawodzie. Moim zdaniem to jest największy atut tych studiów.  Warto zaznaczyć, iż jedna trzecia naszych absolwentów decyduje się na pracę naukową, a większość z nich buduje swoją karierę zagranicą wygrywając międzynarodowe konkursy skierowane do doktorantów. Oznacza to, że nasi studenci są bardzo przygotowani na nie tylko polski rynek pracy. 

Ważnym atutem tych studiów jest także fakt, iż  jako jedyni w kraju, już podczas studiów oferujemy naszym studentom uzyskanie europejskiego uprawnienia do pracy ze zwierzętami laboratoryjnymi oraz certyfikat ICH-GCP - Dobrej Praktyki Klinicznej, umożliwiający pracę w branży badań klinicznych.

Często spotykam się z naszymi absolwentami i niezmiernie cieszy mnie, gdy dzielą się ze mną swoimi historiami i pozytywnymi wrażeniami o ukończonym kierunku. Ponadto studenci i absolwenci aktywnie angażują się w promocje kierunku na mediach społecznościowych

Panie Profesorze, do kogo skierowane są Studia Biomedyczne?

Często słyszę opinię, że studenci Biomedycyny to ludzie, którzy chcą się wiele nauczyć. Myślę, że są to studia dla osób, które lubią rozwijać się naukowo i poszerzać wiedzę medyczną. 

Chciałbym zauważyć, że na naszym Wydziale funkcjonuje Interdyscyplinarne Koło Biomedycyny, które tworzą bardzo aktywni i ambitni studenci. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie studentów do przyszłej pracy naukowej oraz integracja środowiska studentów Biomedycyny. Już 22 maja odbędzie się organizowane przez nich Naukowe Sympozjum Studentów Biomedycyny.

Jakie są Pana Profesora plany i marzenia dotyczące rozwoju kierunku?

Myślę, że warto byłoby zwiększyć limit miejsc na tym kierunku, ponieważ obecnie wynosi on tylko 30 osób. 
Ponadto sami studenci sugerują nam, że występuje potrzeba wprowadzenia oferty kierunku także w języku angielskim. Umożliwiłoby to między innymi wymianę zagraniczną studentów, naukę fachowego języka oraz niewątpliwe podniesienie kwalifikacji zawodowych. Studia magisterskie w krajach europejskich prowadzone są w znacznej części w języku angielskim dlatego warto byłoby także wprowadzić je u nas.
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie