numer 013
kwiecień 2022
4

Erasmus+

Studiowanie w innym kraju w obcym języku, poznawanie nowych ludzi, nauka z odmiennej perspektywy w międzynarodowym otoczeniu. Brzmi dobrze, prawda? To tylko kilka atutów, dlaczego warto wybrać program Erasmus+. 

Czym jest program Erasmus+? Kto może wziąć w nim udział i dlaczego warto zainteresować się taką formą nauki i szkolenia? Na te pytania opowiedziała Nam Natalia Radczuk, Kierownik Biura Programów Wymiany Akademickiej.

Z Natalią Radczuk rozmawiały Katarzyna Flor i Wiktoria Kinik

Pani Natalio, czy może Pani wytłumaczyć naszym Czytelnikom, czym tak naprawdę jest program Erasmus+?

Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający kształcenie, szkolenie, młodzież i sport w Europie. Umożliwia on studentom oraz pracownikom udział w wymianie akademickiej dofinansowanej przez Unię Europejską.

Studenci  mogą zrealizować część kształcenia wynikającego z programu studiów w uczelni partnerskiej podczas wymiany akademickiej trwającej minimum 90 dni, jednak najczęstszą praktyką jest odbywanie wyjazdów semestralnych. Zgodnie z zasadami Programu, efekty nauczania takiego kształcenia zostają automatycznie uznane w uczelni macierzystej. Ponadto studenci mogą odbywać praktyki i staże zagraniczne. Co ciekawe praktyki i staże nie muszą odbywać się w jednostkach dydaktycznych. Przykładowo student farmacji może odbywać praktyki w fabryce leków, czy w aptece. Kolejną ciekawostką jest to, że nie muszą być to praktyki wynikające z programu kształcenia. Student może samodzielnie uzyskać z wybranej instytucji mieszczącej się w kraju programu list intencyjny potwierdzający możliwość realizacji mobilności by skorzystać z naszego programu. Z oferty  programu Erasmus+ mogą także skorzystać osoby o statusie absolwenta, pod warunkiem zgłoszenia się do niego podczas ostatniego roku studiów.
Możemy dzięki temu poznać inne uczelnie zagraniczne, mamy możliwość rozwijania umiejętności językowych, zaznajamiania się z kulturą i obcowania w międzynarodowym środowisku.

Erasmus+ skierowany jest również do nauczycieli akademickich, pracowników badawczo-technicznych oraz administracyjnych Uczelni, którzy mogą skorzystać z wymiany akademickiej w ramach wyjazdów studyjnych (od 2 do 5 dni roboczych w instytucji przyjmującej). Wyjazd, którego celem jest prowadzenie dydaktyki wymaga realizacji przez nauczyciela akademickiego min. 8 godzin zajęć w uzgodnionej z uczelnią partnerską formie (wykłady, ćwiczenia, webinaria itp.).

Wyjazdy o charakterze szkoleniowym mogą być realizowane przez pracowników do dowolnej instytucji mieszczącej się w kraju programu. Tutaj procedura jest podobna jak w przypadku praktyk studenckich – pracownik może samodzielnie porozumieć się z instytucją zagraniczną, ustalić warunki pobytu i uzyskać potwierdzenie możliwości jego realizacji w liście intencyjnym.

Nauczyciele i pracownicy administracyjni mają oddzielną pulę miejsc do wykorzystania, tak aby zapewnić sprawiedliwą i równomierną dystrybucję dla wszystkich zainteresowanych.
Pani Natalio, czy studenci i pracownicy mogą liczyć na dofinansowanie wyjazdu w ramach programu Erasmus+?
Studentowi i pracownikowi zapewnia się dofinansowanie na realizację wymiany akademickiej. Dla wyjeżdzających studentów jest to kwota ok. 400-500 euro miesięcznie, a ostateczna kwota zależy od kraju wyjazdu. Dla pracowników średnia wysokość stypendium wynosi ok. 1120 euro. Proszę jednak pamiętać, że program Erasmus+ oferuje wyłącznie dofinansowanie, nie finansuje w pełni wszystkich kosztów.

Na jakie dodatkowe profity może liczyć student po odbyciu takiego wyjazdu?
Profitów jest naprawdę wiele. Erasmus jest programem Unii Europejskiej, przy pełnym respektowaniu Systemu Bolońskiego, dzięki czemu uczelnia macierzysta ma obowiązek uznać wszystkie punkty ECTS zdobyte podczas wymiany akademickiej.
W suplemencie do dyplomu odnotowany zostanie fakt odbycia części nauki w placówce zagranicznej. Wielu absolwentów umieszcza to później w swoim CV. Jest to niewątpliwy atut na rynku pracy. Natomiast nauczyciele biorący udział w programie otrzymują dodatkowe punkty w rankingu.
Do atutów wyjazdów Erasmus+ należą także: nabywanie nowych umiejętności i kompetencji, networking w środowisku międzynarodowym oraz zdobycie doświadczenia zawodowego. Możemy dzięki temu poznać inne uczelnie na całym świecie, mamy możliwość nauki obcych języków i zaznajamiania się z innymi kulturami.
Jakie warunki musi spełnić student, aby wziąć udział w programie?
Zgodnie z Regulaminem student wypełnia formularz zgłoszenia. Do głównych kryteriów oceny należą średnia ocen z całego toku studiów oraz biegłość językowa. Dodatkowe punkty można uzyskać za specjalne osiągnięcia naukowe, takie jak opublikowane artykuły w czasopismach specjalistycznych, udziały w konferencjach, udział w stowarzyszeniach i organizacjach studenckich, a także osiągnięcia sportowe. Kolejną możliwością uzyskania dodatkowych punktów jest zostanie tzw. MULmatE+, czyli opiekunem studentów przyjeżdżających do nas z zagranicy. Dążymy do tego, aby każdy przyjeżdżający miał takiego opiekuna.
Gdzie szukać informacji o programie Erasmus+ na naszej Uczelni?
Zapraszamy na naszą stronę internetową erasmus.umlub.pl. Ponadto Biuro Programów Wymiany Akademickiej prowadzi spotkania informacyjne online dla wszystkich osób mających pytania odnośnie programu.
Jesteśmy w trakcie tworzenia własnego systemu wspomagającego rekrutację zarówno dla naszych studentów, pracowników i nauczycieli, jak i dla osób z zagranicy chętnych do przyjazdu na naszą uczelnię. Będzie to ogromne ułatwienie zarówno dla osób zainteresowanych programem, jak i dla nas. Oprócz tego jest to odpowiedź na jedną z wytycznych Komisji Europejskiej, która wprowadziła system „Erasmus without papers”.

Pani Natalio, kiedy kończy się rekrutacja w ramach programów Erasmus+?
Rekrutacja potrwa do 18 kwietnia.
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie