Wolontariat w Ugandzie, pomoc schroniskom dla zwierząt oraz wykłady dla osób wykluczonych tak profesor Ewa Poleszak angażuje się w pomoc społeczeństwu. 

" > <p class="MsoNormal">Zaangażowani społecznie - prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak</p>
numer 011
luty 2022
9

Zaangażowani społecznie - prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak

Wolontariat w Ugandzie, pomoc schroniskom dla zwierząt oraz wykłady dla osób wykluczonych tak profesor Ewa Poleszak angażuje się w pomoc społeczeństwu. 

Zaangażowanie Profesor Ewy Poleszak, Kierownika Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej i Społecznej oraz Kierownika Ośrodka Popularyzacji Nauki w pomoc społeczeństwu zostało zauważone podczas XVII Festiwalu Nauki, gdzie została wyróżniona za swoją działalność na rzecz pracy dla ludzi. Nagroda dla Popularyzatora Nauki i Naukowca zaangażowanego społecznie była przyznawana po raz pierwszy. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas Gali Finałowej Festiwalu Nauki 2021. Oprócz Profesor Poleszak zostali wyróżnieni naukowcy z każdej lubelskiej uczelni. Warto zatem przybliżyć sylwetkę naszej nagrodzonej.

prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

W 2017 roku Profesor Ewa Poleszak była wolontariuszem w Ugandzie. Był to wyjazd organizowany przez Fundację Charis Mission, która od wielu lat zajmuje się pomocą w krajach afrykańskich między innymi poprzez promocje zachowań prozdrowotnych, zabiegi medyczne oraz operacje, finasowanie kształcenia dzieci, a nawet wsparcie w rozwijaniu inicjatyw gospodarczych. Pani Profesor brała udział  w spotkaniach z potrzebującymi, głównie z kobietami i dziećmi, podczas których zaangażowana była w rozpowszechnianie rzetelnych informacji medycznych wśród mieszkańców między innymi z zakresu zdrowego trybu życia i higieny człowieka. Podczas wizyty w Ugandzie zostały dostarczone niezbędne artykuły pierwszej pomocy między innymi leki, środki higieniczne, ubrania oraz zabawki dla dzieci. Pani prof. Poleszak od powrotu z Ugandy opiekowała się przez dwa lata dziewczynką o imieniu Barbirie finansując jej szkołę oraz część opieki medycznej.

prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak w Ugandzie
Od 2020 roku Pani Profesor pełni rolę Kierownika w nowo powstałym Ośrodku Popularyzacji Nauki. To właśnie w tej jednostce zostało przygotowanych kilka projektów na rzecz walki o równy dostęp do nauki, między innymi Wykłady dla społeczeństwa, pilotażowy projekt, w którym znani wykładowcy z UMLUB w prosty i zrozumiały dla wszystkich sposób objaśniają zagadnienia ze świata nauki. Adresatem tych spotkań ma być ogół społeczeństwa, z tego powodu odbywają się one w formie online, tak aby każda osoba mogła mieć dostęp do tych wykładów. Pani Profesor zależało, aby w zajęciach mogli uczestniczyć zarówno seniorzy, niepełnosprawni czy osoby mieszkające daleko od terenów miejskich.
Pani Profesor znana jest ze swojego zamiłowania do zwierząt. Nic więc dziwnego, że od wielu lat aktywnie angażuje się w działalność charytatywną wspierając schroniska dla psów i kotów oraz organizację „Ratujemy Zwierzaki”. Sama także jest posiadaczką dwóch kotów.
Tekst: Wiktoria Kinik
Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum prof. dr hab. n. farm. Ewy Poleszak
                                                                                                               
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie