numer 011
luty 2022
11

Erasmus+ Staff Mobility for Training

Programu Erasmus+ nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ale nie wiem czy wszyscy wiedzą, że program daje tak dużo możliwości. Jedną z nich są programy wyjazdowe dla kadry naszej uczelni. W ramach Erasmus+ Staff Mobility for Training ostatnio udział wziął dr n. med. Krystian Kuźniarz z Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
biblioteka uniwersytecka w Leuven, budynek w stylu gotyckim, oświetlony w nocy
Biblioteka uniwersytecka w Leuven

Skąd dowiedział się pan o możliwości wyjazdu i dlaczego wziął w nim udział?

Pierwszy raz styczność z programem Erasmus miałem jako nauczyciel, gdy do jednej z moich grup dołączyli studenci przebywający na naszej Uczelni w ramach tej wymiany. Właśnie wtedy dowiedziałem się, że podobną możliwość wizyty w jednostkach zagranicznych mają także pracownicy. Opcja wyjazdu wyłącznie w celach szkoleniowych (Staff Mobility for Training) była dla mnie szczególnie interesująca z uwagi na fakt, iż w mojej jednostce macierzystej odbywam szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie zabiegowej tj. Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. W związku z tym, że dla każdego chirurga, a szczególnie będącego na tym etapie kariery zawodowej, bardzo ważne jest podpatrywanie pracy starszych i bardziej doświadczonych kolegów, zdecydowałem się wziąć udział w rekrutacji do programu Erasmus+.

z lewej dr Robin Willaert, Department of Oral and Maxillofacial Surgery, UZ Leuven oraz z prawej dr Krystian Kuźniarz Katedra i Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UML
z lewej dr Robin Willaert, Department of Oral and Maxillofacial Surgery, UZ Leuven oraz z prawej dr Krystian Kuźniarz Katedra i Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UML

Proszę opisać wrażenia z pobytu, co pan wyniósł z tego wyjazdu?

W zakresie badań naukowych mam przyjemność współpracować z Prof. Tylżanowskim, który poza UM prowadzi je także w Leuven, w Belgii. Dzięki wsparciu i pomocy Pana Profesora oraz Pani Natalii Radczuk z Biura Programów Wymiany Akademickiej UM udało się zorganizować tygodniowy pobyt w tamtejszej Klinice Chirurgii Jamy Ustnej i Szczękowo-Twarzowej (Department of Oral and Maxillofacial Surgery, UZ Leuven). Oddział ten specjalizuje się szczególnie w chirurgii onkologicznej, chirurgii ortognatycznej (operacyjnym leczeniu szkieletowych wad zgryzu) oraz chirurgii rozszczepów i innych wad rozwojowych czaszkowo-twarzowych, co pokrywa się zakresem badań, w których uczestniczę, jak również z moimi chirurgicznymi zainteresowaniami. Dr Titiaan Dormaar, bardzo doświadczony specjalista szczególnie w zakresie wad rozszczepowych, zgodził się abym mu towarzyszył w jego pracy. Miałem okazję obserwować interdyscyplinarny zespół zajmujący się tymi pacjentami w trakcie ich wizyt ambulatoryjnych, w skład którego wchodzą m.in. chirurg szczękowo-twarzowy, otolaryngolog, logopeda czy ortodonta. Fascynujące jest to, że pierwsze spotkanie z zespołem odbywa się na etapie, kiedy przyszli rodzice, jeszcze w trakcie trwania ciąży, dowiadują się o chorobie swojego dziecka, co ma na celu przygotować ich na wyzwania, którym będą musieli sprostać. Z kolei, obserwowanie zabiegów operacyjnych i uczestniczenie w nich to świetna sposobność do porównania pewnych technik zabiegowych pomiędzy ośrodkami, wyłapania kluczowych różnic i zrozumieniu ich istoty. Ponadto, każdy chirurg pewne czynności wykonuje w nieco inny sposób, dlatego też wiedza ta jest nie do przeceniania i próżno szukać jej w jakichkolwiek podręcznikach. Miałem szczęście być świadkiem zabiegów z chirurgii ortognatycznej i rekonstrukcyjnej u pacjentów rozszczepowych wykonywanych przez Dr. Dormaar’a. Z kolei zespół onkologiczny kliniki wykonał zabieg resekcji guza języka, operacji układu chłonnego szyi z jednoczasową rekonstrukcją płatem promieniowym. To było bardzo wartościowe i motywujące doświadczenie. Nie bez znaczenia jest także sama wizyta w jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie i poznanie panującej tam atmosfery.

 

Czy uważa pan, że takie wyjazdy dla kadry są potrzebne? Dlaczego?

Z całym przekonaniem takie wyjazdy są potrzebne i powinny być wpisane jako stały element rozwoju zawodowego. Uważam, że są szczególnie przydatne w przypadku lekarzy będących w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, dla których każde nowe doświadczenie jest bardzo istotne. Jest to niezwykle interesujące nie tylko z punktu widzenia klinicznego, jak również pozwala obserwować pewne zależności z perspektywy całkowicie innego systemu opieki zdrowotnej, jego organizacji oraz głównych wad i zalet.

Logo UE z tekstem Co-founded by the European Union

rozmawiała: Katarzyna Flor
zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum dr n. med. Krystiana Kuźniarza

© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie