numer 014
maj 2022
17

Zamiast exlibrisu – wystawa książek opatrzonych znakami własnościowymi lekarzy.

„Zamiast exlibrisu – wystawa książek opatrzonych znakami własnościowymi lekarzy – członków Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego” – Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (ul. Szkolna 18).

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie serdecznie zaprasza na wystawę pt. „Zamiast exlibrisu – wystawa książek opatrzonych znakami własnościowymi lekarzy – członków Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego”. Wystawa jest prezentowana do 20 maja 2022 r. na parterze budynku Biblioteki Głównej UM w Lublinie (przy ul. Szkolnej 18).
Wystawa "Zamiast exlibrisu – wystawa książek opatrzonych znakami własnościowymi lekarzy – członków Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego"
Na wystawie prezentowane są książki obecnie znajdujące się w zbiorach Biblioteki Głównej UML, stanowiące niegdyś księgozbiór Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego. Towarzystwo to zostało powołane do życia w 1874 roku z inicjatywy trzech lubelskich lekarzy: Aleksandra Janiszewskiego, Józefa Talki i Michała Jankowskiego. W Bibliotece Cyfrowej UML obecnie można znaleźć m.in. zdigitalizowane protokoły z posiedzeń LTL z lat 1920-1925 oraz Statut LTL z 1922 r. Jest to szczególnie cenny egzemplarz, ponieważ zawiera odręczne adnotacje nanoszące zmiany w statucie Towarzystwa. Osoba autora tych zapisów nie jest znana.
Bibliotekę LTL tworzyły pozycje, przekazywane do wspólnego użytkowania przez członków LTL – znanych lubelskich lekarzy. Na wystawie prezentujemy pozycje oznaczone znakami własnościowymi (pieczęciami) takich osób, jak: Czerwiński Czesław Kazimierz Feliks; Dobrucki Stanisław Antoni Walerian; Garbaczewski Marcin; Jaczewski Kazimierz Julian Wincenty; Freytag Józef; Voit Michał; Modrzewski Jan Ignacy; Chodźko Witold; Baranowski Ignacy; Janiszewski Felicjan Aleksander; Jaworowski Aleksander Roman; Staniszewski Marian Aleksander Gaudenty; Surzycki Tomasz.
Obecnie zasób ten jest stopniowo wprowadzany do katalogu komputerowego OPAC BG UML, a najstarsze książki w języku polskim z zasobu LTL (wydane do 1850 r.) zostaną zeskanowane i udostępnione w Bibliotece Cyfrowej UM w Lublinie. Działanie to jest finansowane w 90% ze środków pozyskanych przez UML w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka; Nazwa i moduł wniosku: Społeczna odpowiedzialność nauki – Wsparcie dla bibliotek naukowych w ramach realizacji projektu pn.: „Wprowadzenie do OPAC rekordów pol. książek z kolekcji LTL (1800-1945) i digitalizacja zasobu (1800-50)”.

W budynku Biblioteki znajdują się również portrety członków LTL: Aleksandra Janiszewskiego, Tomasza Surzyckiego i Wilhelma Domachowskiego – lekarza, zmarłego w 1888 roku w czasie epidemii tyfusu, z którym z oddaniem walczył. Jego poświęcenia zostało docenione przez kolegów, którzy ufundowali jego portret. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt: „Co można odnaleźć w bibliotece cyfrowej?” autorstwa A. Śniechowskiej-Karpińskiej.

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Głównej UM w Lublinie.
Zamiast exlibrisu – wystawa książek opatrzonych znakami własnościowymi lekarzy – członków Lubelskiego Towarzystwa Lekarskiego
Tekst – Anastazja Śniechowska-Karpińska / Biblioteka Główna UM w Lublinie
Grafika – Edyta Filipczuk /  Biblioteka Główna UM w Lublinie
Zdjęcia – Aleksandra Kozak / Biblioteka Główna UM w Lublinie
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie