Informator uniwersytecki
numer 016
październik 2022
★
9
Wydział Lekarsko-Dentystyczny na konferencji ADEE
Tegoroczna edycja konferencji Europejskiego Stowarzyszenia ds. Edukacji Dentystycznej (Association for Dental Education in Europe – ADEE) odbyła się stacjonarnie w Palma de Mallorca w dniach 24-26.08.2022 r.
Wzięło w niej udział około 500 uczestników z różnych ośrodków dydaktycznych i naukowych z całego świata. Hasło tegorocznej konferencji (Reconnect, Rethink, Refresh, Rebuild, Reward) doskonale oddało nastroje panujące wśród uczestników wobec możliwości wzajemnego spotkania i dyskutowania na żywo na temat rozwoju i nowych technik stosowanych w edukacji stomatologicznej. Wydział Lekarsko-Dentystyczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie reprezentowały następujące osoby: prof. dr hab. n. med. Renata Chałas – Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, dr n. med. Katarzyna Sarna-Boś prof. uczelni – Prodziekan WLD, dr n. med. Beata Piórkowska-Skrabucha – Koordynator Wydziałowy Erasmus Plus oraz dr n. med. Joanna Zubrzycka – Koordynator Nauczania Przedklinicznego w Endodoncji w języku angielskim.
Wydarzenie to było wyjątkowe dla Wydziału, ze względu na uroczyste wręczenie certyfikatu przynależności do Stowarzyszenia, które na ręce Pani Dziekan przekazał Prezydent ADEE, Profesor Päl Barkvoll. Program konferencji, wzorem lat ubiegłych, był niezwykle bogaty. Obejmował on problematykę nowoczesnych metod nauczania przed- i podyplomowego w dziedzinie stomatologii, a także zagadnienia dotyczące międzynarodowej wymiany akademickiej. W trakcie kongresu była okazja do wymiany doświadczeń dotyczących możliwości i sposobu kształcenia studentów. Sesja Dziekanów Europejskich Wydziałów Dentystycznych dostarczyła istotnych informacji na temat potencjalnych wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym, które mogą dotyczyć studentów. Spotkanie poprowadzone w formie warsztatów miało na celu pomoc w opracowaniu programu wsparcia, który stawia na pierwszym miejscu ich zdrowie psychiczne. Trzeba zaznaczyć, że program taki jest już realizowany na naszym Uniwersytecie w postaci APPiE (Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna dla studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Medycznego w Lublinie).
Podczas sesji O-Health-Edu Project przedstawiono zasady wymiany studentów w programie Erasmus w poszczególnych krajach oraz obawy przed przyjmowaniem studentów z innych państw. Kolejny bardzo ciekawy temat poruszany na konferencji to nostryfikacja dyplomów lekarzy spoza Unii Europejskiej. Uczestnicy zaprezentowali, jak wygląda ten proces w ich krajach, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli Ukrainy. W przerwach między wykładami organizatorzy zapewnili codziennie niezwykłe przedstawienie najnowszych osiągnięć współczesnej edukacji w stomatologii podczas sesji „Tech Talks” koncentrującej się na innowacjach technologicznych w dziedzinie haptyki i Rzeczywistości Wirtualnej (VR), które mogą pomóc w edukacji przyszłych członków zespołu stomatologicznego. Pozwoliło to pogłębić wiedzę na temat symulacji haptycznej i możliwości jej dalszego wykorzystania oraz porównania, sprawdzenia i użycia wielu symulatorów konkurencyjnych firm. Technologie haptyczne i wirtualne zdominowały obecnie nauczanie symulacyjne na całym świecie*. Niezwykle interesujące prezentacje, dyskusje panelowe oraz wymiana doświadczeń w stomatologicznym środowisku międzynarodowym z pewnością znajdą odzwierciedlenie w naszej codziennej pracy dydaktycznej na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym.
*Nauczanie stomatologii w oparciu o symulację haptyczną z użyciem symulatorów VR Simodont na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym UM w Lublinie jest już realizowane od 2021 roku.
Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, prof. dr hab. n. med. Renata Chałas
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie