numer 016
październik 2022
5

O kredytach na studia medyczne prawie wszystko

Każdy, kto chce skorzystać z realnej pomocy na finansowanie studiów medycznych, musi spełnić kilka warunków. O szczegółach dotyczących kredytów na studia medyczne rozmawiają panie Anna Kułakowska, dyrektor oddziału Bank Pekao S.A., oraz Joanna Tęsna, Sekcja ds. Grupy Informacyjnej Blask.

Kto może ubiegać się o kredyt na studia medyczne?
Z kredytu może skorzystać każdy, kto studiuje na kierunku lekarskim na odpłatnych studiach prowadzonych w języku polskim, w tym studiujący w Polsce cudzoziemcy. O kredyt mogą ubiegać się studenci studiów niestacjonarnych prowadzonych na uczelniach publicznych oraz studiów stacjonarnych i niestacjonarnych prowadzonych na uczelniach niepublicznych.

Jak wyglądają formalności? Gdzie i w jakim terminie należy złożyć wniosek?
Przed złożeniem wniosku student musi uzyskać ze swojej uczelni zaświadczenie potwierdzające status studenta kierunku lekarskiego oraz warunki finansowe odbywania studiów. Zaświadczenie jest jedynym, ale jednocześni obowiązkowym dokumentem, który trzeba złożyć w banku wraz z wnioskiem o kredyt. Bank podejmując decyzję o udzieleniu kredytu nie ocenia zdolności wnioskodawcy do spłaty kredytu, natomiast weryfikuje wiarygodność kredytową studenta, tzn. w szczególności sprawdza jego dotychczasową historie kredytową. W przypadku podjęcia pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu, podpisujemy ze studentem umowę.

Wniosek o kredyt można złożyć w dowolnym oddziale Pekao S.A w terminie 21 dni od rozpoczęcia każdego semestru studiów. Do końca września br. można było składać wniosku obejmujące refinansowanie opłat poniesionych przez studentów w roku akademickim 2021/2022.

Formularz wniosku o kredyt i zaświadczenia można ściągnąć ze strony internetowej banku.
Jak długo trwa procedura przyznania kredytu? Kiedy otrzymam informację o decyzji?
Co do zasady umowa kredytu jest podpisywana w terminie 14 dni od złożenia w banku kompletnego wniosku. Informację o decyzji w sprawie przyznania kredytu student otrzyma od doradcy, u którego złożył wniosek. Doradca skontaktuje się z nim i ustali dogodny termin podpisania umowy kredytu. Pierwszą transzę kredytu bank wypłaci w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy kredytu. Wypłata kolejnej transzy kredytu jest uzależniona od dostarczenia do banku dokumentu potwierdzającego kontynuowanie studiów w kolejnym semestrze.

W jakiej wysokości i na jaki okres można otrzymać ten kredyt?
Student może otrzymać kredyt w wysokości opłat za usługi edukacyjne, wykazane w zaświadczeniach wydanych przez uczelnię, na której studiuje, przy czym kwota kredytu nie może być wyższa, niż wysokość kredytu ustalona w obwieszczeniu ministra ds. zdrowia w przeliczeniu na 1 semestr nauki.

Obecnie jest to:

- 20 tys. zł na semestr studiów, które rozpoczęto w roku akademickim 2022/2023,

- 18 tys. zł na semestr studiów rozpoczętych w roku akademickim 2021/2022 lub wcześniej.

Kredyt wypłacany jest w okresie studiów, maksymalnie przez 6 lat, w semestralnych transzach. Środki z kredytu są wypłacane bezpośrednio na rachunek uczelni. Spłata kredytu trwa 12 lat i rozpoczyna się 12 lat po zakończeniu studiów.

Czy bank może zaprzestać wypłacania kredytu?
Bank zaprzestaje wypłaty kredytu w przypadku: skreślenia kredytobiorcy z listy studentów, zmiany formy kształcenia na studia w języku obcym lub studia nieodpłatne oraz zmiany kierunku studiów. W takich przypadkach bank wypowiada umowę kredytu, a student jest zobowiązany do jednorazowej spłaty kredytu z upływem 30-dniowego okresu wypowiedzenia.

Bank zawiesza wypłatę transz kredytu w przypadku: powtarzania przez kredytobiorcę semestru albo roku akademickiego, korzystania przez kredytobiorcę z urlopu od zajęć w uczelni lub innej przerwy zgodnej z regulaminem studiów oraz w przypadku zawieszenia kredytobiorcy w prawach studenta. Wypłata transz kredytu zostanie wznowiona po dostarczeniu przez kredytobiorcę zaświadczenia o kontynuowaniu studiów, w kolejnym semestrze lub roku akademickim.
Pani Anna Kułakowska, Dyrektor Oddziału, Bank Pekao S.A., V Oddział w Lublinie
Pani Anna Kułakowska, Dyrektor Oddziału, Bank Pekao S.A., V Oddział w Lublinie
Czy to bezpieczne? Jak wygląda oprocentowanie?
Oprocentowanie kredytu jest zmienne i równe sumie marży banku w wysokości 2 p.p. oraz 1,2 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego.

W okresie studiów i po ich ukończeniu, do czasu rozpoczęcia spłaty kredytu, koszt odsetek pokrywa w całości Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Student płaci odsetki w wysokości połowy oprocentowania, dopiero wtedy, gdy spłaca kredyt. Pozostała część odsetek jest dotowana przez Fundusz.
Czy możliwe jest całkowite umorzenie kredytu na studia medyczne? W jakich okolicznościach?
Całkowite umorzenie kredytu jest możliwe po przepracowaniu w publicznej służbie zdrowia na terytorium Polski 10 lat w okresie 12 lat od ukończenia studiów (okres ten skraca się, jeśli kredyt był udzielony na mniej niż 6 lat studiów) i uzyskaniu tytułu specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.

Umorzenie całości kredytu jest możliwe również w przypadku trwałej utraty zdolności do spłaty kredytu przez kredytobiorcę, śmierci kredytobiorcy i w przypadku braku prawnych możliwości dochodzenia roszczeń od kredytobiorcy.

O częściowe umorzenie można wnioskować w przypadku szczególnie trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy oraz w sytuacji, gdy kredytobiorca kontynuuje szkolenie specjalistyczne, ale nie ukończył tego szkolenia lub nie uzyskał tytułu specjalisty z przyczyn od niego niezależnych, w określonym w ustawie okresie uprawniającym go do uzyskania całkowitego umorzenia.
O czym student musi pamiętać?
Po zaliczeniu każdego semestru studiów (do końca miesiąca następującego po zakończeniu danego semestru) kredytobiorca jest zobowiązany przekazać do banku dokument potwierdzający kontynuowanie studiów w kolejnym semestrze. W przypadku braku takiego potwierdzenia, bank wezwie studenta do przekazania potwierdzenia, wyznaczając dodatkowy termin, a po upływie tego terminu, wypowie umowę kredytu. Wypowiedzenie umowy skutkuje obowiązkiem jednorazowej spłaty całości wypłaconego kredytu z dniem upływu terminu wypowiedzenia.
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie