numer 016
październik 2022
57

Wybitni studenci – Daria Żuraw

W cyklu „Wybitni studenci” będziemy przedstawiać sylwetki studentów, którzy angażują się w życie Uczelni, ale także ciężko pracują i mogą pochwalić się osiągnięciami. Na nowy rok akademicki, jako inspirację, przedstawiamy Darię Żuraw, studentkę VI roku kierunku lekarskiego.

Zacznijmy od wyróżnień – w czerwcu 2022 otrzymałaś nagrodę Związku Uczelni Lubelskich.
Jestem niezwykle zaszczycona, że jako pierwsza studentka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zostałam uhonorowana tytułem Wybitnego Studenta Związku Uczelni Lubelskich. Inicjatywa podjęta przez Rektorów Uczelni Lubelskich daje ogromne możliwości, integrując środowisko akademickie Lublina i cieszę się, że jako przedstawicielka społeczności studenckiej naszej Alma Mater zostałam powołana do współpracy w ramach Związku. 

Opowiedz o swojej dotychczasowej drodze naukowej na studiach.
W toku studiów podjęłam się wielu aktywności, skupiając się przede wszystkim na samorządności studenckiej i jakości kształcenia, a także marketingu medycznym. Zadania, których się podejmuję, wykonuję z maksymalnym zaangażowaniem i na jak najwyższym poziomie, przez co starannie selekcjonuję projekty, których się podejmuję. Obecnie w związku z ostatnim rokiem studiów, Lekarskim Egzaminem Końcowym oraz zbliżającym się początkiem pracy jako młoda lekarka swoje dotychczasowe działania postanowiłam tymczasowo ograniczyć właśnie na rzecz działalności naukowej. Uważam, że należy dobrze zaplanować następujące po sobie etapy rozwoju, aby maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki daje kierunek lekarski, jednocześnie dbając o solidne podstawy wiedzy medycznej.
Daria Żuraw, studentka VI roku kierunku lekarskiego
Daria Żuraw, studentka VI roku kierunku lekarskiego

Jakie są Twoje zainteresowania naukowe?

Swoją przyszłość zawodową już od pierwszego roku studiów, kiedy zostałam edukatorem diabetologicznym w Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, wiążę z diabetologią. Zarówno naukowo, jak i klinicznie chciałabym zajmować się małymi pacjentami z cukrzycą typu 1 oraz aktywnie działać na rzecz rozwoju technologii pozwalającej diabetykom na funkcjonowanie coraz bardziej zbliżone do dzieci zdrowych. Ciągły monitoring glikemii w czasie rzeczywistym oraz systemy pętli zamkniętej są zdecydowanie przyszłością medycyny. 

W jakim kierunku chcesz się rozwijać, pracować? 
Jako osoba stale podejmująca nowe wyzwania zawsze wiedziałam, że chcę rozwijać się na wielu płaszczyznach. Diabetologia jako specjalizacja umożliwia łączenie pracy klinicznej z edukacją medyczną i innowacjami technologicznymi. W toku studiów rozpoczęłam działalność na rzecz poprawy jakości kształcenia kierunków medycznych, a jako lekarka zamierzam ją kontynuować. Z pewnością będę również rozwijała swoje kompetencje w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia.

Jakie masz plany na przyszłość?
Przede wszystkim chciałabym pozostać dobrym i szczęśliwym człowiekiem, którego otacza wspaniała rodzina i przyjaciele. Będąc sobą, wiem, że na pewno uda mi się pogodzić wszystkie obszary interesującej mnie działalności zawodowej. Pozostając wierną swoim wartościom i zasadom, z całą pewnością osiągnę sukces, gdziekolwiek poniesie mnie los. Wierzę, że moja przyszłość w jakiś sposób jest już zapisana na kartach historii, a ja z przyjemnością będę ją odkrywać kawałek po kawałku, krocząc ścieżką życia w swoim tempie.
Przedstaw nam, proszę, dotychczasowe osiągnięcia.
Jestem niezwykle dumna, że studiując tak wymagający kierunek udało mi się naprawdę dużo działać na rzecz społeczności akademickiej. Podczas toku studiów zostałam laureatką Stypendium Rektora, Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego i Stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Otrzymałam również Nagrodę Rektora i Laur Studencki.

W co się angażujesz?
Działalności społecznej poświęciłam pięć lat studiów, działając zarówno ogólnopolsko, jak i lokalnie w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Samorządzie Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Radzie Studentów Lublina przy Prezydencie Miasta Lublin, Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego, Parlamencie Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Fundacji Innovations Hub, Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą oraz Fundacji im. Lesława A. Pagi. Każda z tych organizacji przyniosła mi ogromną możliwość rozwoju, poznania ciekawych osób oraz poszerzenia kompetencji. Zdobyte doświadczenia ukierunkowały moją ścieżkę zawodową.
Wróćmy do początków, dlaczego wybrałaś Lublin i UMLub?
Uniwersytet Medyczny w Lublinie jest jedną z najstarszych uczelni medycznych w Polsce. Wieloletnia tradycja, pielęgnowana przez kolejne pokolenia medyków oraz atmosfera samego miasta sprawiają, że jest to prawdziwie akademickie i prostudenckie miejsce, roztaczające przed młodym studentem ogromne perspektywy i kształtujące go jako człowieka. Od kilku lat konsekwentnie rośniemy, rozwijamy się i jesteśmy również pionierami unowocześniania edukacji medycznej oraz wdrażania innowacyjnego podejścia do symulacji medycznej i całego procesu uczenia się. Gdybym miała drugi raz wybrać uczelnię, z całą pewnością wybrałabym UMLub. 

Jakie są Twoje zainteresowania poza medycyną?
Wytchnienie od codziennych obowiązków zdecydowanie przynosi mi pływanie oraz czytanie książek z zakresu samorozwoju, psychologii i biznesu. Jestem ogromną fanką jazzu, kina lat 60. i poezji. Często można również znaleźć mnie w kuchni, gdzie oddaję się pasji do gotowania. Nie odmówię także wyjścia do teatru, muzeum czy filharmonii oraz zagranicznej podróży.
Rozmawiała Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie