numer 017
Listopad 2022
9

Dla kandydata – biomedycyna

Czego się spodziewaliście się wybierając ten kierunek, a jak jest w rzeczywistości?
Wybierając ten kierunek oczekiwałem, że poznam wiedzę z zakresu medycyny od jej najbardziej innowacyjnej strony, zawsze najbardziej interesowały mnie w biologii procesy komórkowe i molekularne i nie zawiodłem się. Zawsze chciałem pomagać ludziom, ale codzienny, bezpośredni kontakt z pacjentem byłby dla mnie dużym stresem. Biomedycyna pozwala mi na przyczynienie się do ratowania i zwiększania standardu ludzkiego życia "zza kulis" medycyny. Jedynym mankamentem jest mała ilość zajęć praktycznych w późniejszych latach kursu.
Przedstawiciele kierunku Biomedycyna podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie 2022, fot. Kamil Lipski
Czego się obawialiście niepotrzebnie lub potrzebnie?
Zdecydowanie najbardziej obawiałem się drastycznej zmiany sposobu kształcenia w stosunku do metod używanych w liceum, co nie było zasadne. Moim zdaniem nauka na studiach jest mniej szablonowa, daje studentom większe pole do popisu. Dużym szokiem był ogrom informacji który musieliśmy przyswoić w pierwszych miesiącach pobytu na uczelni, jednak był to obowiązkowy "chrzest", potem było już tylko łatwiej.
Czy macie już plany na pracę po studiach?
Jak na razie najbardziej ekscytującą perspektywą jest dla mnie praca naukowa. Lubię pracować w zespole, być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami ze świata nauki, a także samemu wysuwać hipotezy dot. rozwoju badań. Dodatkowo, praca dydaktyczna też nie stanowiłaby dla mnie problemu, prezentacja materiału innym studentom przychodzi mi z łatwością, cieszy mnie gdy w przystępny sposób mogę przekazać innym wiedzę.

Co Was najbardziej zaskoczyło?
Największym zaskoczeniem (pozytywnym) była dla mnie swoboda którą dawali nam wykładowcy dotycząca sposobu przyswajania i prezentowania swojej wiedzy.
 
Gdybyście mogli cofnąć się w czasie, co byście sobie poradzili przed wystartowaniem na ten kierunek?
Niczym się nie stresować, wszystko jest do zrobienia. Nawiązywanie kontaktów i spędzania czasu z innymi studentami jest tak samo ważne jak nauka.
 
Jak według Was ten kierunek może przysłużyć się społeczeństwu/czy mają jakąś misję?
Jako student Biomedycyny wierzę, że nasza rola polega na ciągłej modernizacji i optymalizacji metod leczenia. Mam nadzieję, że jesteśmy w stanie przyczynić się do odkodowania wielu nie poznanych jeszcze procesów zachodzących w ciele człowieka, a w konsekwencji odnaleźć przyczyny występowania chorób.

Skąd pomysł na studiowanie tego kierunku?
O Biomedycynie dowiedziałem się od znajomej studentki z wyższego rocznika, a następnie, zaciekawiony, sięgnąłem po więcej informacji do internetu.
 
Dlaczego wybraliście akurat UMLub?
UMLub jest jak na razie jedynym uniwersytetem w Polsce na którym funkcjonuje Biomedycyna. Dodatkowo, Lublin to moje rodzinne miasto, a także miejsce bardzo dobrze przystosowane do studenckiego życia.
Rozmawiali z nami: Paweł Cech, Hubert Warda, Kinga Mitruczuk, Michalina Pinkosz i Weronika Miziewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie