Informator uniwersytecki
numer 017
Listopad 2022
★
9
Międzynarodowe partnerstwo bada znaczenie błony komórkowej w procesie nowotworzenia
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach Programu Partnerstwa Strategiczne przyznała Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie (UMLub) finansowanie projektu pt.: „Współpraca na rzecz interdyscyplinarnych badań nad znaczeniem błony komórkowej w procesie nowotworzenia”.
Projekt, który rozpoczął się w lipcu br. ukierunkowany jest na naukową współpracę UMLub z jednostkami z Francji (Centrum Immunologii Marseille-Luminy) i Szwajcarii (Departament Onkologii Uniwersytetu w Lozannie oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie), a jego planowany termin zakończenia to 30 czerwca 2024 roku. Realizacja wspólnych badań naukowych dotyczy molekularnych podstaw organizacji błony komórkowej i dynamicznych zmian jej składu w kontekście procesów rozwoju nowotworów, wykorzystując model raka skóry – czerniaka. Badania te skupiają się przede wszystkim na zrozumieniu funkcji białek transporterowych z rodziny ABCA i ABCG w procesach reorganizacji błony komórek nowotworowych prowadzących do przerzutowania. W UMLub projekt jest realizowany w Zakładzie Biochemii i Biologii Molekularnej przez czteroosobowy zespół, którego kierownikiem merytorycznym jest dr Tomasz Trombik. Na realizację projektu NAWA przyznała kwotę 1 332 630 PLN.
W dniach 16-17 września odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne przedstawicieli grup badawczych. Zagraniczni naukowcy przybyli do Lublina, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz przedyskutować główne etapy merytoryczne projektu. Poza założonymi celami naukowymi, jednym z kluczowych celów projektu jest umiędzynarodowienie nauki, w tym podniesienie jej konkurencyjności w obszarze badawczym i dydaktycznym, zwiększanie mobilności naukowców oraz stypendystów, a także poznanie zasad dobrych praktyk ww. instytucji partnerskich. W związku z tym, w projekcie zaplanowane są kolejne spotkania przedstawicieli międzynarodowych grup badawczych, zagraniczne wymiany doktorantów, seminaria i wykłady dla studentów kierunków lekarskich i biomedycznych oraz specjalistów zainteresowanych tematyką (onkolodzy, dermatolodzy, lekarze innych specjalności i pracownicy naukowi). Wszystko to w celu budowania trwałych relacji międzynarodowych, tak aby UMLub zyskiwał coraz to silniejszą pozycję na arenie międzynarodowej. W przyszłości projekt może przyczynić się do opracowania nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych nowotworów skóry. Z kolei Konsorcjum z wiodącymi ośrodkami naukowymi, czerpanie z ich doświadczenia oraz implementacja ich modeli i technik badawczych pozwoli UMLub na aplikowanie o międzynarodowe granty badawcze.
Tekst i zdjęcia: dr Ewa Błaszczak
dr Tomasz Trombik
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie