numer 017
Listopad 2022
7

Wizytacja zespołu KRASPiP na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo

Pielęgniarstwo i położnictwo to kierunki studiów, których prowadzenie i utrzymanie jest zależne m.in. od posiadanej akredytacji, przeprowadzonej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 listopada 2012 r. w sprawie Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych (z późn. zm.). Minister Zdrowia podejmuje decyzję na podstawie rekomendacji Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.
W dniu 1 lipca 2022 r. na Wydziale Nauk o Zdrowiu UM w Lublinie odbyła się wizyta akredytacyjna na ww. kierunkach dokonana przez zespół wizytujący Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych. Ocena obejmowała kierunek pielęgniarstwo na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz kierunek położnictwo na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz studia niestacjonarne I stopnia, tzw. pomostowe.
Wizytacja zespołu dotyczyła realizacji kształcenia w oparciu o standardy kształcenia przygotowujące do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, określone na podstawie przepisów wynikających z ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2021 poz. 478 z późn. zm.), a jej zakres obejmował: realizację programu studiów i przygotowanej dokumentacji, kwalifikacje kadry do prowadzenia zajęć teoretycznych i praktyk zawodowych objętych programem studiów, ocenę bazy materialnej i dydaktycznej Uczelni, w tym wyposażenia niezbędnego do realizacji założonych celów kształcenia i efektów uczenia się oraz ocenę jakości kształcenia i osiągnięć Uczelni.

Wizytacja rozpoczęła się spotkaniem z władzami uczelni – JM Rektorem, prof. dr. hab. n. med. Wojciechem Załuska oraz Prorektorem ds. Kształcenia i Dydaktyki, prof. dr. hab. n. med. Kamilem Torres. Po powitaniu oprowadzono członków zespołu wizytującego po Centrum Symulacji Medycznej, następnie zespół wizytujący spotkał się z władzami Wydziału Nauk o Zdrowiu. Kolejne godziny upływały podczas spotkania Komisji Akredytacyjnej z osobami odpowiadającymi za program studiów oraz organizację i realizację procesu kształcenia, a także z kadrą realizującą zajęcia na ocenianych kierunkach i opiekunami kształcenia praktycznego. Podczas rozmów poruszano tematykę dotyczącą planowania zajęć dydaktycznych, realizacji zajęć w trakcie stanu pandemii, hospitacji nauczycieli prowadzących zajęcia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo oraz zasad panujących podczas realizacji zajęć dydaktycznych.

Zespół wizytujący dokonał analizy materiałów wchodzących w skład wniosku, w tym: informacji o uczelni, planów i programów kształcenia, zatrudnienia kadry dydaktycznej na wizytowanych kierunkach, bazy dydaktycznej oraz Uczelnianego Systemu Zapewnienia Jakości. Następnie odbyło się spotkanie z komisjami/zespołami odpowiedzialnymi za monitorowanie i doskonalenie jakości kształcenia na wizytowanych kierunkach studiów. Po zakończeniu spotkań z kadrą UM w Lublinie prowadzącą zajęcia na ocenianych kierunkach, zespół akredytujący udał się na wizytację bazy dydaktycznej oraz przystąpiono do przeglądu i analizy licznie zgromadzonej dokumentacji dotyczącej procesu kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie z władzami Wydziału w celu podsumowania wizyty akredytacyjnej i wstępnego przekazania zaleceń powizytacyjnych.
Tekst: Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. n. o zdr. Agnieszka Bień
prof. dr n. o zdr. Marta Zarajczyk
prof. dr n. o zdr. Aneta Kościołek
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie