numer 017
Listopad 2022
9

Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna (APPiE)

Szanowni Państwo! Drodzy Studenci i Doktoranci!

Za nami już miesiąc aktywności akademickiej, dla każdego z nas trochę innej, niemniej z pewnością bardzo intensywnej. Konieczność szybkiego zaadaptowania się do wielu nowych wyzwań, oczekiwania płynące z zewnątrz, ale też te, które sami sobie narzucamy, nowy harmonogram zajęć, plany własnego rozwoju, ambitne cele... To tylko niektóre kwestie, przed którymi stajemy, wchodząc w nowy rok akademicki. Dla studentów pierwszorocznych dodatkowo to okres szczególnie intensywnych i głębokich zmian.

Nasz Uniwersytet oferował w październiku wiele aktywności ogólnouniwersyteckich i studenckich, mających na celu złagodzenie przejścia przez te wielowarstwowe zmiany.

Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna powakacyjną działalność podjęła już we wrześniu. W każdym tygodniu notujemy po kilkanaście nowych zgłoszeń od osób, które zdecydowały się sięgnąć po pomoc psychologiczną czy konsultację psychiatryczną.

Kiedy potrzebujemy pomocy psychologicznej?
#Pomoc psychologiczna obejmuje bardzo szeroki zakres działań. To działania skierowane zarówno na rozwój cech sprzyjających kształtowaniu i zachowaniu zdrowia (promocja zdrowia), zapobiegania patologii (prewencja), udzielanie pomocy w rozwiązywaniu kryzysów rozwojowych (poradnictwo psychologiczne), pomoc w rozwiązywaniu sytuacji traumatycznych i kryzysowych (interwencja kryzysowa), jak i pomoc w zmniejszeniu i usunięciu zaburzeń emocjonalnych (psychoterapia).

O skorzystaniu z pomocy psychologicznej możemy zatem myśleć w wielu różnych sytuacjach życiowych i etapach rozwojowych. Najczęściej jednak po pomoc psychologiczną sięgamy w sytuacjach traumatycznych i kryzysowych oraz wtedy, kiedy w naszym funkcjonowaniu emocjonalnym odczuwamy nasilone emocje, wywołujące stany głębokiego dyskomfortu i dystresu. Czasami doświadczane trudności natury psychicznej są tak nasilone, że utrudniają bądź uniemożliwiają wypełnianie codziennych zadań akademickich.

Zespół APPIE jest powołany do niesienia pomocy psychologicznej wszystkim osobom mierzącym się z tego typu trudnościami. Zgłaszanie się po pomoc do psychologów czy psychiatry zarówno w języku polskim, jak i angielskim, i ukraińskim jest możliwe zarówno poprzez bezpieczny formularz internetowy, jak i telefonicznie czy mailowo. Na dniach ruszy też nowa strona internetowa APPiE! (www//appie.umlub.pl).

#EDUKACJA w APPiE
  • Rusza cykl KOLOSalnej pomocy z chemii dla studentów Wydziału Farmaceutycznego (farmacja, analityka medyczna i kosmetologia). Zajęcia z chemii ogólnej będą odbywały się w soboty, natomiast z chemii organicznej w piątki. W sumie planujemy zorganizować 30 godzin zajęć. Forma zajęć – stacjonarnie (zadania) oraz zdalnie (teoria). W przypadku chemii organicznej wszystkie zajęcia będą miały formę stacjonarną.
Rekrutacja na zajęcia będzie miała formę ogłoszenia na platformie Moodle oraz zostaną o nich poinformowani starostowie I roku poszczególnych kierunków.
Osoby prowadzące zajęcia z chemii ogólnej: dr hab. Mirosław Hawrył, prof. UM; dr hab. Anna Petruczynik, prof. UM; dr hab. Anna Hawrył; z chemii organicznej: dr Edyta Stefaniszyn. DZIĘKUJEMY!

  • Uruchamiamy Klub Filmowy w APPiE pod fachowym kierownictwem prof. Zbigniewa Tarkowskiego! Zapisy dla klubowiczów mailowo na adres: appie@umlub.pl
  • Otrzymaliśmy zapotrzebowanie na zorganizowanie warsztatów z zakresu radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Termin zostanie podany w odrębnym komunikacie.
dr hab. Marzena Samardakiewicz, prof. UML
psycholog kliniczny, koordynator APPIE    

Akademicka Pomoc Psychologiczna i Edukacyjna – APPiE
Informacje na stronie
https://zdalne.umlub.pl
https://umlub.pl

Dane kontaktowe: 
Coll. Academicum
20-093 Lublin, ul. Chodźki 7
I piętro (pokoje od 117-120)
e-mail: appie@umlub.pl
logo APPiE, drzewo z zielonymi liśćmi wpisane w granatowy okrąg
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie