numer 015
czerwiec 2022
11

Dni Otwarte Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

W dniach 19 i 20 maja 2022 roku na naszej Uczelni odbyły się Dni Otwarte. Wydarzenie niezwykle ważne, dające możliwość bezpośredniego spotkania kadry dydaktycznej i studentów z osobami zainteresowanymi ofertą Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W tym samym czasie w Centrum Symulacji Medycznej miały miejsce trzy ogromne wydarzenia: Dni Otwarte, Konferencja MedIQ oraz Inauguracja Medycznego Forum Edukacyjnego.
Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki prof. dr hab. n. med Kamil Torres i Przewodnicząca Samorządu Studentów Daria Żuraw podczas Dni Otwartych, w tle widać namioty kierunków UMLub w których odbywały się warsztaty
Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki prof. dr hab. n. med Kamil Torres, Przewodnicząca Samorządu Studentów Daria Żuraw (fot. Kamil Lipski)
W ramach przedsięwzięcia odbył się Piknik Edukacyjny, w tym warsztaty kierunkowe, podczas których przedstawiciele szesnastu kierunków prowadzili pokazowe warsztaty praktyczne, rozmawiali z uczestnikami, opowiadali o zasadach studiowania. Warsztaty obejmowały działania charakterystyczne dla poszczególnych kierunków, m.in. elementy opieki – pomiar ciśnienia, tkanki tłuszczowej z Farmacji; gry terapeutyczne i prezentację złudzeń optycznych z Psychologii; szybkich badań diagnostycznych z Analityki Medycznej; pokaz zakładania wypełnień z kierunku Lekarsko-Dentystycznego, czy kinesiotaping z Fizjoterapii. Bardzo ciekawym punktem programu obu dni były pokazy pierwszej pomocy, prowadzone przez studentów Ratownictwa Medycznego oraz pokaz ratownictwa i działań prowadzonych przy wypadku drogowym, poprowadzony przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnych m.in. z jednostki z Jakubowic Konińskich Kolonii w ramach Konferencji MedIQ. To tylko przykłady podjętych działań.
Warsztaty gipsowania rąk w trakcie Dni Otwartych UMLub
Warsztaty gipsowania (fot. Kamil Lipski)
Ważnym punktem programu, który cieszył się ogromną popularnością wśród uczestników, były wycieczki po kampusie. Obejmowały one budynek Centrum Symulacji Medycznej, Szpital Dziecięcy, Centrum Stomatologii, Collegium Pharmaceuticum, Collegium Pathologicum, SPSK4, Collegium Maius, Collegium Anatomicum, Centrum Onkologii i Collegium Universum, a także akademiki. Spacer kończył się w Hali Sportowo-Widowiskowej, na której organizacje studenckie zorganizowały Open Space i prezentowały swoją działalność.
 
„Innowacyjność projektu Dni Otwartych polegała na podkreśleniu jego wartości edukacyjnej, poprzez różnego rodzaju warsztaty kierunkowe dla przyszłych studentów oraz serię spotkań z wykładowcami naszego Uniwersytetu, co miało na celu podkreślenie misji zawodów medycznych. Tegoroczne Dni Otwarte wpisują się w Społeczną Odpowiedzialność Uczelni prowadzoną przez Centrum Edukacji Medycznej” – podkreśliła koordynator Dni Otwartych mgr Wiktoria Kinik.

W ramach wydarzenia zarówno 19 jak i 20 maja odbyły się również Wirtualne Dni Otwarte na Facebooku Grupy Informacyjnej Blask Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Prowadzący - Przewodnicząca Samorządu Studentów Daria Żuraw oraz Bartłomiej Zaremba - porozmawiali z przedstawicielami wszystkich kierunków. Ponadto pierwszego dnia Aleksandra Kaźmierczak z Sekcji ds. Grupy Informacyjnej Blask przedstawiła działalność grupy i plany dalszego jej rozwoju, a Natalia Radczuk z Biura Programów Wymiany Akademickiej przybliżyła kandydatom program Erasmus+, natomiast następnego dnia Magdalena Fatyga-Ładoszek i Dorota Bilska opowiedziały o procesie rekrutacji.
Symulacja wypadku samochodowego, w którym zderzyły się dwa auta. Rolę poszkodowanych odgrywają symulatory oraz pacjenci symulowani, straż pożarna i ratownicy medyczni wydostają poszkodowanych z auta i udzielają im pierwszej pomocy
Symulacja wypadku samochodowego (fot. Stanisław Sadowski)
W piątek 20 maja 2022 roku w Auli Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się uroczysta Inauguracja Medycznego Forum Edukacyjnego.
 
Konferencja odbyła się pod Patronatami: Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki, Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
 
Uroczystość zgromadziła przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, Kuratora Oświaty – Panią Teresę Misiuk, przedstawicieli Wojewody oraz Prezydenta, Władze naszej Uczelni, w osobach JM Rektora prof. Wojciecha Załuski, Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki prof. Kamila Torres oraz Dziekanów poszczególnych Wydziałów, a także Dyrektorów Szkół, które włączyły się w inicjatywę.
 
Uroczystość uświetnił swym występem Chór Akademicki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod dyrekcją dr hab. Moniki Mielko-Remiszewskiej.

W trakcie konferencji odczytano list od Ministra Przemysława Czarnka oraz przedstawiono założenia projektu Medyczne Forum Edukacyjne i programu „Open to. Od Studenta do świadomego Absolwenta”. Wręczono także tytuły Ambasador Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Na zakończenie Laureatom konkursu „Medycyna w trosce o dobro człowieka” wręczono nagrody.
 
Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział w wydarzeniu!
Tekst: Justyna Jóźkiewicz, Aleksandra Kaźmierczak
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie