numer 015
czerwiec 2022
18

Szkolenia od Elsevier i Clarivate już dostępne!

Biblioteka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie serdecznie zaprasza naukowców, studentów i doktorantów naszej Uczelni do zapoznania się z bogatą ofertą szkoleń online w języku polskim i angielskim firm: Elsevier i Clarivate.
Grafika z kobietą trzymającą książkę
aut. Aleksandra Kozak
W archiwum szkoleń Elsevier, jednego z wiodących światowych wydawców źródeł naukowych - dostępna jest regularnie aktualizowana lista webinariów. Każdy publikujący znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od stażu w zakresie pracy naukowej. Webinaria przeprowadzą nas przez kolejne etapy efektywnego publikowania, począwszy od wyboru czasopisma, poprzez wyszukiwanie literatury naukowej w bazach danych: bibliograficzno-abstraktowej bazie Scopus, pełnotekstowej ScienceDirect, czy chemicznej bazie Reaxys, zakończywszy na wyborze modelu publikowania i przejściu przez proces recenzowania publikacji. W tworzeniu poprawnej bibliografii załącznikowej z pewnością pomocny okaże się menedżer bibliografii Mendeley. Szkolenia przeprowadzą nas także poprzez zawiłości publikowania w modelu Open Access oraz wskażą kryteria oceny rzetelnego i drapieżnego wydawcy. Dla dociekliwych rekomendujemy szkolenia dotyczące wskaźników bibliometrycznych bazujących na cytowaniach artykułów i odzwierciedlających wpływ i rangę czasopisma (CiteScore, SNIP, SJR). Warto także wspomnieć o propozycji Elseviera adresowanej do wszystkich zainteresowanych, czyli Request a training!. Znajduje się tu formularz, za pomocą którego można zamówić szkolenie na interesujący nas temat.
 
Firma Clarivate, właściciel platformy WoS i wydawca Master Journal List oraz IF, zaprasza w najbliższym czasie na webinaria poświęcone wyszukiwaniu literatury, analizie cytowań na platformie Web of Science oraz najnowszej edycji bazy Journal Citation Reports, zawierającej aktualne dane dotyczące wskaźnika wpływu czasopism (Impact Factor). Z pozostałych szkoleń oferowanych przez Clarivate rekomendujemy webinaria dotyczące wykorzystania i funkcjonalności menedżera bibliografii EndNote.
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w archiwalnych szkoleniach, jak również śledzenia propozycji nadchodzących szkoleń w Aktualnościach na stronie Biblioteki Głównej.
Tekst - Iwona Adach, Maria Boćkowska/Biblioteka Główna UM w Lublinie
Grafika - Aleksandra Kozak/Biblioteka Główna UM w Lublinie
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie