numer 015
czerwiec 2022
24

Kolejna wystawa w Bibliotece Głównej UMLub

Zaproszenie na wystawę zdjęć autorstwa Katarzyny Prokop w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ul. Szkolna 18 – I piętro, Strefa Relaksu.
Trzy fotografie autorstwa Katarzyny Prokop
Fotografie autorstwa Katarzyny Prokop
Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie serdecznie zaprasza na wystawę zdjęć pt. „Działy Grabowieckie czyli majówka na dwóch kółkach” autorstwa Pani Katarzyny Prokop - pracownika Biblioteki. Wystawa będzie dostępna do końca września 2022 r.

Autorka tak napisała o swojej wystawie:

Działy Grabowieckie to malownicza kraina pofalowanych wzgórz. Teren ten, będący najwyżej położonym obszarem Wyżyny Lubelskiej, znajduje się między Chełmem a Zamościem. Krajobraz stanowią pofałdowane pola uprawne i lasy bukowe, w których pełno jest lessowych wąwozów. Jest to historyczny region przenikania kultur. Znajdziemy tu świątynie i cmentarze katolickie, prawosławne i żydowskie. Przemierzając Działy Grabowieckie po drodze możemy odwiedzić rezerwaty przyrody jak „Rogów”, „Wygon Grabowiecki”, czy też „Gliniska” - stanowisko susła perełkowanego.
Naszą majówkę zaczynamy we wsi Hołużne (100 km od Lublina). Jedziemy w kierunku Grabowca. Prowadzi nas „żółty szlak rzepakowy”. W Grabowcu wspinamy się na Górę Zamkową i podziwiamy widoki na całą okolicę. Następnie mijamy malowniczo położoną Bronisławkę i wąwozem jedziemy w kierunku Dańczypola. Tu, przy źródełku, zatrzymujemy się na łyczek źródlanej wody albo kawy z termosu. Czas umila nam zawodzenie wilgi i śpiew drozda. 

Przemierzając polne drogi i wąwozy - jedziemy dalej. Szystowice, Grabowczyk, Ornatowice - naszym celem jest teraz rezerwat „Gliniska” - może uda nam się podpatrzeć susła? No, jednak nie tym razem. Na pociechę mamy przepiękne widoki ze wzgórza. Czas wracać z powrotem na Hołużne. Po drodze na pewno zobaczymy wszechobecne bociany, sarny, myszołowa, jastrzębia - a przy odrobinie szczęścia czaplę białą i stanowisko czajek. 
Sezon rowerowy uważam za otwarty!
Tekst i zdjęcia - Katarzyna Prokop/Biblioteka Główna UM w Lublinie
Grafika - Aleksandra Kozak/Biblioteka Główna UM w Lublinie
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie