numer 015
czerwiec 2022
4

Ochrona przeciwsłoneczna – filtry i ich znaczenie w pielęgnacji skóry

Promieniowanie UV zostało sklasyfikowane jako czynnik „całkowicie rakotwórczy”. Ekspozycja na promieniowanie UV wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka skóry  (już jedna wizyta w solarium powoduje wzrost zachorowania na czerniaka o 20%!) oraz przyśpieszonym procesów starzenia się.

Uszkadzanie włókien kolagenowych i elastynowych przez promienie UV powoduje utratę elastyczności skóry, co skutkuje głębszymi zmarszczkami, przebarwieniami oraz suchością i nierówną fakturą skóry. Należy mieć na uwadze, że promienie UVA stanowią większość (95%) promieniowania UV a jego natężenie jest stosunkowo stałe przez cały rok. Mają one również zdolność przenikania przez szkło. Z tego powodu filtry przeciwsłoneczne powinny być stosowane przez cały rok a także w pomieszczeniach, kiedy znajdujemy się w pobliżu okien.

Wzrost liczby nowych przypadków raka skóry od lat 70. przypisuje się zwiększonej aktywności i związanej z tym ekspozycji na promieniowanie UV. Dlatego też niezwykle ważna jest edukacja zdrowotna dotycząca wpływu promieniowania UV na skórę. Do podstawowych zasad profilaktyki pierwszorzędowej w zakresie ochrony przeciwsłonecznej należą:

·        regularne stosowanie kremów z SPF,
·        unikanie ekspozycji na promieniowanie UV od godziny 10 do 15,
·        przebywanie w cieniu,
·        noszenie odzieży chroniącej przed promieniowaniem UV,
·        bezwzględne unikanie solariów 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) i Kanadyjskie Stowarzyszenie Dermatologiczne wspólnie zalecają stosowanie kremu przeciwsłonecznego 30 minut przed ekspozycją na słońce i ponowne nakładanie go co 2 godziny na zewnątrz oraz natychmiast po spoceniu się lub pływaniu. Zalecenie sugeruje stosowanie kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższym, a stosowana ilość powinna wynosić 2 mg/cm2,   aby osiągnąć oznaczony poziom ochrony przeciwsłonecznej co stanowi przeciętnie ilość kosmetyku nałożonego na palec wskazujący i środkowy na całej ich długości.
Nakładanie kremu
Badania obserwacyjne wykazały, że konsumenci zazwyczaj nie stosują kremów z filtrem lub nakładają od 20% do 50% zalecanej porcji produktu. Jednak stosowanie filtrów przeciwsłonecznych z wyższymi SPF może zrekompensować niedostateczną aplikację. Przykładowo, gdy filtr przeciwsłoneczny o SPF 50 jest stosowany w mniejszej ilości, może zapewnić SPF tylko na poziomie wartości ok. SPF 25.

Stosowanie kremów z filtrem zalecane jest szczególnie w przypadku występowania niektórych pospolitych dermatoz, w szczególności trądziku, trądziku różowatego oraz atopowego zapalenia skóry (AZS).

Obecnie wszystkie dostępne flirty SPF, zarówno drogeryjne i apteczne są bezpieczne do stosowania dla dzieci, młodzieży a także kobiet w ciąży i karmiących piersią. Wystarczy wybrać najdogodniejszą dla siebie formę (spray, krem, sztyft) oraz wykończenie produktu (nawilżające, matujące). Krem z filtrem należy nakładać jako ostatni etap w porannej pielęgnacji - po oczyszczeniu twarzy i zastosowaniu serum/kremu na dzień lub po prostu w zastępstwie za krem na dzień. Po nałożeniu filtra można wykonać makijaż, jednak należy mieć na uwadze, że aby zachować ciągłość i skuteczność ochrony, należy filtr replikować w ciągu dnia (możliwe jest wklepanie gąbeczką filtra na makijaż, bez straty na jego jakości).

Obecnie mówi się, że krem z filtrem jest najlepszym kremem przeciwstarzeniowym, dlatego warto rozważyć jego stosowanie, aby zadbać o wygląd i zdrowie swojej skóry.
Tekst: Paulina Rzepa, Kosmetologia, rok I
Zdjęcie: https://pixabay.com/
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie