numer 015
czerwiec 2022
4

Aplikacja mobilna Dent-X - nowoczesna nauka radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej

Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej uzyskało dofinansowanie w konkursie MEiN na opracowanie aplikacji mobilnej Dent-X ułatwiającej naukę radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej.
Aplikacja Dent-X

W skład zespołu realizującego projekt wchodzili członkowie Koła Naukowego: Aleksandra Bukiel, Katarzyna Kranz, opiekun Koła dr n. med. Magdalena Piskórz i Kierownik Zakładu Prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska.

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy czy tablet z zainstalowanymi aplikacjami mobilnymi są podręcznymi narzędziami do nauki i pracy. Wielu studentów korzystanie tylko z takich narzędzi jak e-booki, ale także z aplikacji mobilnych, np. przygotowujących do egzaminu typu LDEK. 

Aplikacja Dent-X umożliwia użytkownikom naukę, uzupełnienie oraz poszerzenie swojej wiedzy z zakresu radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej dzięki dużej bazie przykładowych zdjęć rtg., na których czytelnie zaznaczono struktury anatomiczne i zmiany patologiczne. Aplikacja zapewnia również dostęp do interaktywnych testów sprawdzających zdobytą wiedzę.

Dwujęzyczność aplikacji pozwala na naukę nomenklatury radiologii stomatologicznej w języku angielskim, dzięki czemu jest przydatna zarówno dla studentów polskich, jak i anglojęzycznych.
Aplikacja jest skierowana do studentów, lekarzy oraz lekarzy dentystów oraz jest bezpłatna. Możliwa jest jej instalacja na telefon komórkowy oraz tablet i jest dostępna w App Store oraz Google Play. Pozwala na bezpłatne pogłębianie wiedzy w nowoczesny sposób. Mamy nadzieje, że spotkamy się z pozytywnym odbiorem tej aplikacji i będzie to impuls do tworzenia nowych rozszerzonych wersji. 

W pierwszym tygodniu po wprowadzeniu do Google Play i App Store zarejestrowano ponad 200 pobrań.
Aplikacja powstała w ramach projektu Aplikacja mobilna DentX finansowanego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie