numer 015
czerwiec 2022
11

O Lubelskim Festiwalu Nauki słów kilka,
dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz

O XVIII Lubelskim Festiwalu Nauki opowie nam dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz, Koordynator Uczelniany wydarzenia. 

Z Panią Doktor rozmawia Wiktoria Kinik

Pani Doktor, czym jest Lubelski Festiwal Nauki i czemu ma służyć?


Lubelski Festiwal Nauki to największa cykliczna impreza upowszechniająca naukę na Lubelszczyźnie. Dzięki promowaniu projektów w wersji on-line oraz projektów obcojęzycznych, mamy nadzieję, że zyskuje popularność również w innych regionach. Obecnie lubelski festiwal znajduje się w pierwszej trójce festiwali naukowych w kraju. 

Głównym i oficjalnym celem Lubelskiego Festiwalu Nauki jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Nieco mniej formalnie możemy powiedzieć, że dzięki festiwalowi wyprowadzamy naukę z lubelskich uniwersytetów na „ulice miasta”. Pokazujemy, że nauka nie jest zbiorem nudnej dokumentacji pracy nieciekawych i oderwanych od rzeczywistości  ludzi, ale fascynującym polem działania dla odkrywców żądnych wiedzy i pragnących tę wiedzę upowszechniać. Wydarzenie odbędzie się już po raz osiemnasty, w dniach 10-16 września.

Głównym organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ale nie należy zapominać, że filarami wydarzenia są wszystkie lubelskie uczelnie publiczne, w tym Uniwersytet Medyczny. To lubelskie uniwersytety stanowią o sile całego przedsięwzięcia. To dzięki ich współpracy Lubelski Festiwal Nauki chyba na stałe już wpisał się w kalendarz wydarzeń naukowo-kulturalnych Lublina. Nasz festiwal niewątpliwie przyczynia się do wzmocnienia potencjału intelektualnego oraz społeczno-gospodarczego całej Lubelszczyzny. Jest naszą „perełką” w kontaktach ze społeczeństwem i w promowaniu uczelni. Być może dlatego cieszy się taką przychylnością Władz Uczelni, za co jako koordynator festiwalu jestem niezwykle wdzięczna.
Plakat Festiwalu
Jakie atrakcje zostały przygotowane na ten rok?

Tegorocznym motywem przewodnim Lubelskiego Festiwalu Nauki jest ogród, lecz nie taki rzeczywisty, pełen kwiatów i roślinności, a „Ogród Nauki”. Pod tym pojęciem możemy rozpatrywać różne kierunki nauki w połączeniu z miejscem funkcjonowania i rozwoju. W ten sposób hasło festiwalu stało się niezwykle uniwersalną metaforą, którą każda z Uczelni może interpretować zgodnie ze swoim profilem. Dla nas Medyków, ogród może być symbolem ciała, o które należy dbać, pielęgnować je i w razie potrzeby leczyć.                 

Aby jednak ogród ten stał się wspólną dla wszystkich uczelni płaszczyzną wymiany doświadczeń i wiedzy, główny organizator, poza stałymi elementami festiwalu, takimi jak projekty i Lubelski Piknik Naukowy, przewidział wydarzenia specjalne - Ogrody Literatury, Ogrody Żywności, Ogrody Podróży, Ogrody Ekologii i Ogrody Przyrody. Wydarzenia te będą odbywały się sukcesywnie każdego dnia festiwalu w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego i będą obfitowały w panele dyskusyjne, prezentacje oraz wykłady gościnne osobowości naukowych, literackich, artystycznych, kulturalnych, a także blogerów internetowych. Mamy nadzieję, że nie zabraknie gościa specjalnego z Uniwersytetu Medycznego, ale na razie nie chcę tego zdradzać. Mogę jedynie nadmienić, że  podczas tegorocznej edycji festiwalu chcemy nieco bardziej zaktywizować naszych studentów, pochwalić się nimi, dlatego podczas wydarzenia specjalnego Ogrody Przyrody studentki Wydziału Farmaceutycznego będą miały wystawę prac, ukazującą, jak swoje zamiłowanie do botaniki łączą z pasjami plastycznymi wykonując rośliny techniką „line drowing” i metodą „quillingu”. 

Przedostatniego dnia odbędzie się koncert zespołów folklorystycznych lubelskich uczelni, a po koncercie…. potańcówka folkowa. Odbędzie się ona w legendarnym już  Klubie Studenckim Kazik. Już samo miejsce zachęca, by pokazać, mówiąc żartobliwie, że FOLK nam niestraszny!
Co wyjątkowego przygotował Uniwersytet Medyczny na tegoroczny Festiwal?

Uniwersytet Medyczny i jego Społeczność, jak co roku, bardzo aktywnie  włącza się w to swoiste Święto Nauki. Wyjątkowe jest zarówno całe wydarzenie, jak i każdy z projektów z osobna. Trudno jest wyróżnić któryś z nich. Każdy projekt jest inny, każdy jest przemyślany, każdy do kogoś innego adresowany. Do każdego, jako autorzy musimy przygotować się sumiennie i pamiętać, że jest on „wizytówką” naszą i naszej Uczelni. 

W tym roku chcemy Państwa informować o poszczególnych projektach przez cały okres wakacyjny, zamieszczając ich zwiastuny w mediach społecznościowych. Mamy też pomysł na zamieszczanie reportaży z projektów, po ich zrealizowaniu. Wiele pokazów, warsztatów jest ciekawych, chcemy „wyłuskać” te naj… i  dlatego wracamy z konkursem na najlepsze projekty, ale o tym przed rozpoczęciem festiwalu.

Nie zabraknie tematów o suplementach, probiotykach, ziołolecznictwie czy bezpiecznym stosowaniu leków. Będą pokazy i warsztaty z możliwością wcielenia się w rolę farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego, kosmetologa  czy młodego lekarza. U nas będzie można uzyskać wiedzę z wąskiej niekiedy dziedziny medycyny, dostępną tylko specjalistom, poznać tajniki diagnostyki czy leczenia, zadać intrygujące i odważne pytania. Warto też podkreślić, że jak co roku Pracownicy Uniwersytetu Medycznego oferują projekty adresowane do różnych grup wiekowych – od najmłodszych aż po seniorów.

Mamy nadzieję, że wyjątkowy w tym roku będzie też Lubelski Piknik Naukowy. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń – więcej niż jesteśmy w stanie pomieścić w miejscu organizacji pikniku. Dlatego chcemy wybrać te najbardziej angażujące odwiedzających, obfitujące w zadania praktyczne, pokazy czy quizy. Cieszy nas fakt, że co roku rośnie liczba projektów piknikowych a wraz z nią i pomysłów na zainteresowanie uczestników nauką.
Chciałam dopytać o Piknik podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki. Kiedy się odbędzie i jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?
 
Lubelski Piknik Naukowy odbędzie się 11 września br. na Placu Teatralnym Centrum Spotkania Kultur, czyli w miejscu, gdzie był organizowany  przez ostatnich kilka lat. Zachowana zostaje również formuła pikniku, co nie oznacza, że będzie sztampowo, ponieważ każdy z autorów stara się uświetnić to widowisko, prezentując się ciekawie i najatrakcyjniej, jak to możliwe. W końcu spotkanie z mieszkańcami Lublina to rodzaj wizytówki każdej instytucji, która bierze udział w pikniku.

Nadmienię, że oprócz standardowych prezentacji planujemy w tym roku, jako naszą nowość,  konkurs wiedzy medycznej „Piknikowy zawrót głowy”, w którym uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę zarówno medyczną, jak i dotyczącą samego festiwalu.  

Warto też wspomnieć o występach scenicznych na pikniku. Główny organizator, jako atrakcję zapowiedział występy bębniarzy. Każda uczelnia dysponuje określonym czasem na scenie. Uniwersytet Medyczny przygotował coś bardzo ciekawego. Myślę, że większości z nas pikniki, festyny, czy wydarzenia plenerowe kojarzą się z… orkiestrą. Ale jaką orkiestrą? …. z orkiestrą dętą oczywiście. I taka właśnie zagra na Lubelskim Pikniku Naukowym. Będzie to Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedrzwicy Kościelnej. Zespół z tradycjami, utytułowany na szczeblu lokalnym i  krajowym, zespół w którym pojawiają się nasi studenci i który, mam nadzieję, będzie doskonałym symbolem  tego, że Festiwal jest dla młodzieży  i dla starszych, dla wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny.
Konferencja Prasowa Festiwalu fot. Komitet Organizacyjny Festiwalu (Oficjalny profil na Facebooku wydarzenia)
Jak Pani wspomina ubiegłoroczny Festiwal?
 
Ubiegłoroczny Festiwal już za nami, ale wciąż słychać jego echa, choćby w postaci widowiska multimedialnego stworzonego dla uświetnienia XVII LFN, zatytułowanego „Symfonia Nauki”, który to pokaz znajduje się obecnie w stałym repertuarze pokazów fontann na Placu Litewskim.

Niezwykle ciepło wspominam również  uhonorowanie po raz pierwszy naukowców każdej uczelni za popularyzację nauki oraz ich pracę na rzecz społeczeństwa. Pomysłodawcą nagrody byliśmy My - Uniwersytet Medyczny, z czego jesteśmy bardzo dumni, tym bardziej, że wyróżnienie ma na stałe wejść do programu festiwalu. Z ramienia Uniwersytetu Medycznego nagrodę otrzymała wówczas Pani prof. dr hab. Ewa Poleszak.

Ale festiwal to zawsze i przede wszystkim ludzie – autorzy projektów, uczestnicy, koordynatorzy, technicy, administracja, Władze Uniwersytetu. To z racji ich zaangażowania wspominam ten festiwal bardzo dobrze i mam nadzieję, że tegoroczna edycja będzie równie pozytywna i owocna.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki zapraszam Państwa do korzystania z plonów „Ogrodów Nauki”.

fot. Komitet Organizacyjny XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki (https://www.facebook.com/festiwal.nauki.lublin)
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie