numer 016
październik 2022
11

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w gronie laureatów programu Welcome to Poland!

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał dofinansowanie od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację projektu pn. New dimensions of the Medical University of Lublin - Digital & Real, UMLUB DIRect. Projekt realizowany będzie przez Centrum Edukacji Medycznej, pod patronatem Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki - prof. dr hab. n. med. Kamila Torres. Koordynatorem projektu są Pani mgr inż. Anna Wiechnik i Pani mgr Renata Rymuszko z Centrum Edukacji Medycznej. 


Szanowna Pani, do kogo skierowany jest projekt?
Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów i kadry akademickiej, zarówno zagranicznych, jak i polskich. 

Jakie są główne cele projektu?
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w obszarze przyjmowania i obsługi zagranicznych studentów, doktorantów i kadry akademickiej. Jest kontynuacją wcześniej rozpoczętych działań w ramach projektów GO GLOBAL, OVERCOME BARRIERS. Realizacja projektu umożliwi rozszerzenie działań uniwersyteckiego Welcome Center. 

Ponadto zależy nam na wzmocnieniu kompetencji międzykulturowych kadry i studentów oraz  kontynuowaniu przygotowania organizacyjnego naszej Uczelni do obsługi osób z zagranicy m.in poprzez oznakowanie budynków kodami QR, opracowanie aplikacji mobilnej oraz informatorów audiowizualnych a także produkcję filmów promocyjnych.

Pani Anno, jaki jest okres realizacji?
Okres realizacji projektu to 01.05.2022r. – 30.04.2023r.

Jakie są inicjatywy, które będą realizowane w czasie projektu?
Inicjatyw jest naprawdę wiele… Między innymi - Wsparcie szkoleniowe kadry dydaktycznej, naukowej i administracyjnej, które podniesie kompetencje międzykulturowe kadry UM, podniesie świadomość różnic kulturowych, a także praktyczne umiejętności komunikacyjne. Realizacja szkolenia pozwoli na podniesienie wrażliwości kadry UM na potrzeby i różnice studentów wynikające z ich odmienności kulturowej, co przyczyni się do lepszego dostosowywania metod dydaktycznych i procedur administracyjnych do potrzeb i ograniczeń osób z innych kultur. W naszej opinii, powyższe znacząco poprawi komfort i doświadczenia osób z zagranicy na UM, a także wpłynie na sprawniejszą i bardziej efektywną obsługę tych osób.

Kolejnym ważnym elementem będzie organizacja międzynarodowego „OPEN WEEK” na Uczelni. Realizacja zadania przyspieszy procesy aklimatyzacji osób z zagranicy ze społecznością akademicką i lokalną (część wydarzeń będzie prowadzona przez studentów starszych roczników) oraz pozwoli na dostarczenie kompletnych informacji o Uczelni, studiach i mieście. Pomoże ono grupie docelowej szybko i łatwo odnaleźć się w nowym miejscu, zwiększy jej poczucie bezpieczeństwa oraz przełoży się na śmielsze i szybsze angażowanie się w codzienne życie społeczności (np. działalność Kół Naukowych, aktywność sportową, etc.). Przyspieszenie i wzmocnienie procesów integracji zwiększy szanse na związanie swojej przyszłości z Lublinem w dłuższej perspektywie.

Zależy nam także na organizacji miejsca dedykowanego obsłudze studentów i kadry zagranicznej tzw. Welcome Centre. W ramach projektu zaplanowano przeniesienie siedziby obecnego Welcome Centre z budynku Rektoratu UM do pomieszczenia Centrum Symulacji Medycznej UM zlokalizowanego w kampusie Uczelni przy ulicy Chodźki 4 w Lublinie. Dzięki temu, punkt Welcome Center znajdzie się na terenie miasteczka akademickiego, co zapewni studentom/doktorantom i kadrze zagranicznej zdecydowanie łatwiejszy dostęp do jego usług (Rektorat UM jest oddalony o ok. 5 km od terenów kampusu). W Welcome Centre studenci, doktoranci oraz kadra zagr. będą mogli znaleźć materiały promocyjne (folder) dot. Uczelni i miasta, uzyskać informacje nt. wydarzeń naukowo-dydaktycznych organizowanych przez Uniwersytet oraz imprez kulturalnych odbywających się w Lublinie. Znajdą się tam również informatory/ broszury w języku ang. informujące o ofercie edukacyjnej UM. Pracownik „Welcome Centre” będzie wspierać studentów poprzez kompleksową pomoc w załatwieniu spraw formalnych i udzielać niezbędnych informacji w odpowiedzi na potrzeby. Będzie on także pełnił funkcję „pomostu” pomiędzy potrzebami zgłaszanymi przez studenta, a przedstawicielami odpowiednich działów/jednostek Uczelni.

Działania Centrum Edukacji Medycznej wpisują się w strategię umiędzynarodowienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wzrost pozycji UM na arenie międzynarodowej i krajowej; wzmocnienie mobilności studentów i kadry akademickiej; rozwój współpracy międzynarodowej opartej na wymianie profesorów wizytujących; budowanie tematycznych sieci współpracy z zagranicznymi ośrodkami.
Logo Funduszy Europejskich, flaga Polski, logo Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, flaga Unii Europejskiej
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie