numer 019
Luty 2023
139

Koordynatorzy ds. promocji edukacji – prodziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, prof. ucz.

W cyklu "Koordynatorzy ds. promocji edukacji" przedstawiamy sylwetkę prodziekana Wydziału Lekarskiego, dr. hab. n. med. Tomasza Blicharskiego, profesora uczelni.
Moja ścieżka kariery
Szkoła podstawowa była tym miejscem, które podpowiedziało mi, że jedynie studia medyczne pozwalały na realizację moich marzeń i możliwości. Karierę naukową rozpocząłem w chemicznym kole naukowym Akademii Medycznej w Zabrzu. W czasie studiów interesowały mnie dziedziny zabiegowe i następująca po nich rehabilitacja. Zgodnie z rekomendacją mojego pierwszego opiekuna naukowego, prof. Zbigniewa Religi, po przeniesieniu się do Lublina rozpocząłem naukę w Klinice Anatomii Prawidłowej Człowieka jako pierwszy doktorant. Równocześnie szkoliłem się w ramach wolontariatu w Klinice Traumatologii. Pracę doktorską obroniłem w 2002 roku. Jako rezydent rozpocząłem kształcenie w Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii. Dopełnieniem możliwości realizacji wszystkich moich planów było przeniesienie się do Katedry i Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii, gdzie wraz z realizacją moich planów spełniałem marzenia moich pacjentów. Dzięki pomocy Kierownika Kliniki, prof. Mirosława Jabłońskiego, ukończyłem specjalizację z Ortopedii i Traumatologii, a w kolejnych latach z Rehabilitacji Medycznej. Równocześnie rozwijałem zdolności naukowe i dydaktyczne uzyskując stopień doktora habilitowanego. Pracę nad rozwojem Wydziału Lekarskiego kontynuuję jako prodziekan. W 2022 r zostałem kierownikiem Katedry Fizjoterapii i Rehabilitacji oraz kierownikiem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Prodziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, Profesor Uczelni
Prodziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, Profesor Uczelni
Atuty mojego wydziału
Najważniejszym atutem tego wydziału są ludzie, którzy go tworzą. Rozpoczynając od władz, które całe życie i serce poświęciły nauce, a kończąc na studentach, którzy wybrali ten kierunek i pragną się tutaj rozwijać. Zalety wydziału docenili również studenci zagraniczni, którzy w pierwszej kolejności wybierają Uniwersytet Medyczny w Lublinie. O jakości świadczą również liczne nagrody oraz akredytacje, które przechodzimy otrzymując za każdym razem coraz lepsze noty. Baza dydaktyczna jest nowoczesna i przemyślana. Należy również pamiętać o Centrum Symulacji Medycznej, które jest jednym z najnowocześniejszych na świecie.

Moje przemyślenia na temat Promocji Edukacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
Promocja edukacji jest nie tylko ważna z perspektywy uczelni, ale również bierze odpowiedzialność za obraz nauki w świadomości społeczeństwa, potrzebami edukacyjnymi i statusem ludzi wykształconych. Promując Uniwersytet Medyczny w Lublinie pokazujemy nie tylko osiągnięcia które są porównywalne ze światowymi ośrodkami, ale również przekazujemy tradycję i kulturę naszych nauczycieli. Każda Klinika i Zakład przez wiele lat wypracowała swoje własne standardy i metody, zgromadziła zespoły naukowców i nauczycieli. Wystarczy trochę popatrzeć we własnym otoczeniu z innej perspektywy a okaże się, że tworzymy wspaniałe rzeczy.
Społeczna odpowiedzialność uczelni na Wydziale Lekarskim
Społeczna odpowiedzialność uczelni na Wydziale Lekarskim oznacza większą otwartość nie tylko na studentów i pracowników, ale również na lokalną społeczność. Zawiera się w tym również kształtowanie postaw akademickich, społecznych i obywatelskich co jest niezmiernie ważne w stosunku do idei jaką jest ratowanie zdrowia i życia człowieka. Należy również pamiętać, że otaczające środowisko naturalne jest tym otoczeniem, w którym te działania trzeba lokalizować. Wprowadzone ustawy regulują działalność uczelni pod względem mierzalnym. Należy jednak pamiętać, że istnieją wartości niemierzalne, które Uniwersytet Medyczny w Lublinie przekazuje kształtując społeczną odpowiedzialność. Zaletą naszego Wydziału jest to, że sprawnie reaguje na sygnały z otoczenia społecznego i tworzy dla niego wartość. Tworzone są tak zwane innowacje społeczne, czyli współdziałanie pomiędzy urzędami, biznesem czy poszczególnymi obywatelami w celu realizacji potrzeb społeczeństwa. Przykładami są tutaj sprawna pomoc rannym w działaniach wojennych, czy kształtowanie poziomu świadomości medycznej dzieci i młodzieży.
Prodziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, profesor uczelni
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie