numer 020
Marzec 2023
8

Kierownicy jednostek w pigułce

W marcowej odsłonie przedstawiamy kierownika I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii, Wydziału Lekarskiego, prof. dra hab. n. med. Rafała Tarkowskiego – naukowca, lekarza, eksperta w zakresie technik małoinwazyjnych w ginekologii.
Zapraszamy do lektury!
profesor Rafał Tarkowski na motocyklu
Prof. Rafał Tarkowski
Czym zajmuje się jednostka, którą Pan Profesor kieruje?
Klinika Ginekologii prowadzi działalność naukową w obszarze endometriozy oraz nowotworów narządu płciowego kobiet. Główne kierunki badań to wpływ układu immunologicznego na wyniki leczenia raka jajnika (prognoza i indywidualizacja leczenia), molekularne podłoże raka jajnika i raka endometrium. Jednym z ważniejszych projektów naukowych jest badanie wpływu heterogenności oraz mikrośrodowiska raka jajnika na chemioterapię. Wiele projektów badawczych realizujemy we współpracy międzynarodowej.

Klinika jest także ośrodkiem eksperckim w leczeniu nowotworów narządu płciowego. W Oddziale Ginekologii wykonuje się około 2500 zabiegów operacyjnych rocznie, z tego 83% technikami endoskopowymi lub małoinwazyjnymi. Leczenie operacyjne przeprowadzamy zgodnie ze standardami polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych.

Pracownicy Katedry organizują, koordynują oraz prowadzą zajęcia ze studentami kierunku lekarskiego oraz pielęgniarstwa z położnictwa i ginekologii.

Co lubi Pan Profesor w swojej pracy?
Moja praca cały czas sprawia mi przyjemność, przez co łatwo się w niej zatracić. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania kliniczne. Kierując ośrodkiem referencyjnym, jako lekarz realizuję się w stu procentach, mogąc diagnozować i leczyć najtrudniejsze przypadki. Lubię także możliwość wprowadzania nowych technik chirurgicznych – od pół roku wykorzystujemy chirurgię robotową.

Moja kariera zawodowa...
Jestem absolwentem naszego Uniwersytetu. Ukończyłem studnia na Wydziale Lekarskim i studia doktoranckie w Zakładzie Genetyki. Moja praca naukowa od początku była związana z badaniami molekularnymi schorzeń narządu płciowego kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem raka endometrium i raka jajnika. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskałem na Wydziale Lekarskim UMLub. Od początku pracuję w I Katedrze i Klinice Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii, którą kieruję od 2021 r. W 2022 r. otrzymałem tytuł profesora nauk medycznych.
Ukończyłem specjalizację z położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej. Od początku w Klinice rozwijam metody małoinwazyjne w chirurgii ginekologicznej.

Ja prywatnie...
Mąż i tata trójki dzieci, żeglarz i motocyklista. Lubię podróże, choć coraz trudniej znaleźć na nie czas. W ubiegłym roku przeżyłem pierwszą wyprawę motocyklową do Rumunii i planuję w tym roku wycieczkę w Alpy. Lubię spędzać czas z przyjaciółmi, rozmawiając do późna przy lampce wina.
Zespół I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii na zdjęciu widać siedem kobiet i sześciu mężczyzn
Zespół I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii
Przygotowała: Justyna Jóźkiewicz
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie