numer 021
Kwiecień 2023
2

Pomaganie mamy we krwi!

Czy ty również od dawna chciałeś zostać krwiodawcą, ale nie wiedziałeś, jak się za to zabrać, gdzie się zgłosić albo zwyczajnie nie miałeś czasu na dojazd do centrum krwiodawstwa? Studenckie organizacje wspólnymi siłami znalazły rozwiązanie na wszystkie te problemy i dzięki temu 8 marca nie tylko świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale spotkaliśmy się również w Centrum Symulacji Medycznej, aby wesprzeć wszystkich krwiodawców. Dzień zakończyliśmy z fenomenalnym wynikiem, łącznie aż 18 litrów krwi.
młoda kobieta czeka na pobranie krwi w akcji krwiodwstwa
W trakcie naszej akcji mieliśmy okazję porozmawiać z dawcami i tym samym zadać im kilka pytań. Oto wywiad z jedną ze studentek.

  • Cześć, proszę przedstaw się. 
Hej, jestem Marta, mam 21 lat i studiuję medycynę, jestem na drugim roku. 

  • Słyszałam, że jeszcze nigdy nie oddawałaś krwi, czy to prawda?
Tak, wcześniej nie mogłam przez problemy zdrowotne, ale ostatnio lekarz mi powiedział, że mogę zostać dawcą. 

  • To bardzo dobra wiadomość! Skąd dowiedziałaś się o wydarzeniu “Pomaganie mamy we krwi”?
Zobaczyłam wydarzenie na fb, a że akurat miałam okienko to stwierdziłam, że głupio by było nie skorzystać. 

  • Czy masz jakieś obawy przed swoją pierwszą donacją?
Rano miałam, natomiast jak tutaj przyszłam i zobaczyłam jak profesjonalnie wszystko jest zorganizowane to zapomniałam o swoich obawach. Jestem przekonana, że personel medyczny wie, co robi.

  • Bardzo nas to cieszy. Czy twoje studia zmieniły sposób, w jaki patrzysz na ideę krwiodawstwa?
Z pewnością. Wcześniej nawet o tym nie myślałam, natomiast jak zaczęłam się zagłębiać w ten medyczny świat, to zrozumiałam, że problem z nieustannym deficytem krwi w szpitalach dotyka nas wszystkich, a ja, oddając krew, nic na tym nie tracę. 

  • Dziękuje ci za wywiad i oczywiście życzę powodzenia, bo widzę, że zaraz twoja kolej. 

Powyżej mogliście przeczytać, jak czuła się jedna ze studentek w dniu wydarzenia oraz jakie ma zdanie na temat krwiodawstwa. My również chcielibyśmy odpowiedzieć na kilka nurtujących was pytań.
Plakat wydarzenia informujący że Pomaganie mamy we krwi odbędzie się 8 marca w godzinach 11-15 w Centrum Symulacji Medycznej SOR na parterze
Czy każdy, kto ukończył 18. rok życia lub posiada zgodę rodzica może oddać krew? 
Niestety nie jest to takie proste. Nie każdy, kto chce zostać dawcą, zostanie ostatecznie zakwalifikowany. 
Krwiodawcą może zostać osoba zdrowa, niewykazująca objawów infekcji, w wieku 18-60 lat, ważąca co najmniej 50 kg i nie lecząca się na astmę, cukrzycę, choroby tarczycy, łuszczycę, padaczkę i żółtaczkę zakaźną. Ponadto przeciwwskazaniem są wykonywane i przebyte w ciągu ostatnich 6 miesięcy: zabiegi medyczne i diagnostyczne (operacje, gastroskopie itp.), tatuaże, piercing, a także kontakt z krwią ludzką. W akcji nie mogą wziąć udziału osoby ze skłonnościami do omdleń, obciążone kardiologicznie, będące w czasie lub bezpośrednio po odczulaniu lub przyjęciu szczepienia ochronnego. Przeciwwskazaniem jest także trwająca miesiączka aż do trzech kolejnych dni po jej zakończeniu. 

Jak przygotować się na oddanie krwi?
Tak samo, jak ważne jest pomaganie, tym również musimy pamiętać o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie. Zapamiętaj kilka poniższych rad, a gwarantujemy, że wszystko pójdzie jak z płatka. Na akcję powinniśmy przyjść wyspani, zrelaksowani oraz najedzeni.  Należy pamiętać, że w tym wypadku pobierania krwi nie należy wykonywać na czczo. Oczywiście nie powinniśmy przesadzać z ilością spożytego jedzenia. Zalecany jest lekki niskotłuszczowy posiłek. Dzień wcześniej powinno się również zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego oraz zrezygnować z alkoholu na dwa dni przed planowanym oddaniem krwi.

Jak wygląda cała procedura kwalifikacji i oddawania krwi?
Na samym początku czeka cię rejestracja, gdzie otrzymasz opaskę identyfikującą na nadgarstek oraz ankietę dotyczącą stanu twojego zdrowia. Następnie, po przejściu do stanowiska laboratoryjnego, następuje oznaczenie poziomu hemoglobiny oraz – jeżeli jesteś dawcą po raz pierwszy – pobierane są dwie próbki, które zostaną zbadane pod kątem obecności wirusów oraz grupy krwi. W oczekiwaniu na wynik należy uzupełnić otrzymaną wcześniej ankietę, a następnie przejść do gabinetu lekarskiego, gdzie następuje szybka ocena i badanie. W tym momencie dawcy zostają zakwalifikowani (lub też nie) do oddania krwi. W wypadku kwalifikacji przejdziesz do sali pobrań, gdzie następuje pobranie krwi. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi, co trwa kilka minut. Po zakończeniu procedury należy odpocząć 15 minut w poczekalni. To jest moment, w którym możesz poczęstować się ciastkiem, wypić sok lub wodę oraz odebrać upominki przygotowane dla wszystkich dawców. Wychodząc masz możliwość odebrania wydruku z wynikami twojego badania krwi. Aby go otrzymać, należy zgłosić to w chwili rejestracji.

Jeśli zostanę trwale zdyskwalifikowany/a z możliwości oddawania krwi, czy mogę w jakiś inny sposób wesprzeć ideę krwiodawstwa?
Oczywiście, że tak! Dodatkowe ręce do pomocy zawsze się przydadzą. Przed samym wydarzeniem jest mnóstwo spraw organizacyjnych, takich jak na przykład szukanie nowych sponsorów upominków, aby móc podziękować dawcom za ich zaangażowanie. Dlatego też chcielibyśmy serdecznie zaprosić do współpracy wszystkich chętnych do pomocy przy organizacji następnego wydarzenia. 

Chwila poświęcona przez ciebie na oddanie krwi może uratować życie innej osoby. Zdecyduj się już dziś i dołącz do grona bohaterów.
Tekst: Natalia Szymkowiak
© 2022 Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie